Zorlu Enerji aboneleri, faturalarını en hızlı ve en kolay yoldan ödeyebiliyor

25
0

Geleceğin enerji şirketi olma vizyonuyla faaliyetlerine devam eden Zorlu Enerji, abonelerine fatura ödeme ve sipariş işlemlerini en hızlı ve kolay yoldan ulaştıracak uygulamayı hayata geçirdi. Uygulama sayesinde Zorlu Enerji aboneleri artık bankalardaki işletim kodu ve abone numarası yerine sözleşmeli hesap numarası ile fatura ödeme ve sipariş işlemlerini gerçekleştirebilecek.

Müşterilerinin hayatını kolaylaştıran uygulamalarıyla sektörde fark yaratmaya devam eden Zorlu Enerji, kontrat ve faturaların üzerinde yer alan sözleşme hesap numarası ile müşterilerinin fatura ödemelerini ve sipariş işlemlerini kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirmelerini sağlayan uygulamasını hayata geçirdi. .

Zorlu Enerji aboneleri artık 21 haneli işletme kodu ve abone numarası ile ödeme yapmak yerine fatura üzerindeki 10 haneli sözleşme hesap numarasını girerek fatura ödeme işlemlerini kolaylıkla gerçekleştirebilecek. Müşteri memnuniyetini artırmak için hayata geçirilen uygulama ile tüketicilerin faturalarını kolayca ödemeleri ve siparişlerini en kolay şekilde vermeleri hedefleniyor. Ayrıca “Son ödeme tarihi sorulur” kampanyası ile otomatik ödeme talimatı veren müşteriler, çağrı merkezini arayarak fatura son tarihini istedikleri tarih olarak belirleyebilirler.

Dijital abonelikle evden abonelik ve fatura oluşturma olanağı sağlar

Zorlu Enerji’nin üç ay önce çağrı merkezi üzerinden başlattığı dijital endeks ve fatura oluşturma uygulaması tüketicilerin hayatına büyük kolaylıklar getirdi. Uygulama sayesinde, elektrik sayaçları erişilemeyen yerlerde olduğu için okunamayan her müşteriye anlık bildirim sms’i gönderilmektedir. Çağrı merkezinden tam otomasyon ile müşterilerin bildirdiği indeksler işlenmekte ve faturalar otomatik olarak oluşturulmaktadır. İlgili faturalar dijital olarak sms ve e-posta yoluyla kullanıcılara gönderilir. Yıl sonuna kadar çağrı merkezi kanalı üzerinden yaklaşık 100 bin fatura oluşturulacağı öngörülmekte olup, abonelerin fatura oluşturmasına da olanak sağlayan uygulamada, 2015 yılında çağrı merkezi kanalı üzerinden 21 bin fatura oluşturulmuştur. uygulamanın başlatılmasının ilk üç ayı.

Hayata geçirdiği farklı dijital kanallarla müşterilerine dijital bir deneyim yaşatmayı hedefleyen Zorlu Enerji, yılsonuna kadar gerçekleşmesi beklenen abonelik işlemlerinin %80’ini dijital olarak gerçekleştirmeyi hedefliyor.

Hibya Haber Ajansı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz