• YARIM ALTIN
  1.747,00
  % 0,67
 • AMERIKAN DOLARI
  9,5271
  % 0,49
 • € EURO
  11,1495
  % 1,02
 • £ POUND
  13,1541
  % 0,57
 • ¥ YUAN
  1,4900
  % 0,35
 • РУБ RUBLE
  0,1356
  % 1,33
 • BITCOIN/TL
  584534,351
  % 4,51
 • BIST 100
  1.522,04
  % 0,18

Yunan gazetesinden çarpıcı yorum: İki ülke arasında gerginlik tırmanıyor!

Yunan gazetesinden çarpıcı yorum: İki ülke arasında gerginlik tırmanıyor!

Yunanistan’ın önde gelen gazetelerinden Ekathimerini, Yunanistan ile Fransa arasındaki anlaşmanın Türkiye’de rahatsızlık yarattığını, Yunan makamlarının iki ülke arasındaki tansiyonun artmasından endişe duyduğunu belirtti.

Çıkış: 10:29 – 11 Ekim 2021

Yunan gazetesinden çarpıcı açıklama: İki ülke arasında gerilim tırmanıyor!

Yakın zamanda Türkiye ile hem Ege’de hem de Akdeniz’de karşılaşan Yunanistan, Fransa’ya 3 milyar avro ödeyerek üç fırkateyn ve altı Rafale avcı uçağı satın aldı. İki ülke arasındaki bu anlaşma NATO ülkelerinden tepki gördü.

Yunanistan’ın köklü gazetelerinden Ekathimerini, Ege’de tansiyonun tırmandığını belirterek, Türkiye’nin tutumunun Atina’yı endişelendirdiğini öne sürdü. Akdeniz’de faaliyetlerini sürdüren araştırma gemisi Oruç Reis’in KKTC’nin kuzeyinde ‘araştırma çalışmalarını’ sürdürdüğü açıklaması, Rum tarafı için ‘Ankara’nın niyetinin göstergesi’ olarak yorumlanıyor.

‘BÖLGEDE DENGELER DEĞİŞEBİLİR’

Gazete, Yunanistan ile Fransa arasında imzalanan anlaşmanın ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Yunanistan’ın askeri gücünün desteğiyle kendisini ‘zor bir durumda’ bulduğunu belirterek, Yunanistan’ın Fransa’dan bir fırkateyn daha almasının bölgedeki dengeleri değiştirebileceğini vurguladı.

İki ülke arasındaki anlaşmanın Türk medyasında da geniş yankı uyandırdığı belirtildi.

Gazete, Yunanistan ile Fransa arasındaki stratejik anlaşmaya ek olarak, Washington ile devam eden Karşılıklı Savunma ve İşbirliği Anlaşması’nın (MDCA) beş yıl daha uzatıldığını vurgulayarak, bu durumun iki ülke arasındaki ilişkileri güçlendirdiğini de sözlerine ekledi.

Gazete, Atina yönetiminin uluslararası arenadaki iyi ilişkilerinden bahsederken, Türkiye’nin son dönemde müttefikleriyle yaşadığı sorunlara da değindi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eski Başkan Donald Trump’ın ardından ABD ile ilişkileri istediği gibi yönetemediği iddia edilen yazıda, Almanya Başbakanı Angela Merkel’in görüşmelerinin ardından “iyi ilişkilere” sahip olan Almanya ile ilişkilerin geleceği yorumlandı. istifa “belirsiz” olur. Haberde ayrıca Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘iyi ilişkiler’ olmadığı ve bunun ciddi sorunlara yol açabileceği iddia edildi.

Gazete ayrıca Atinalı yetkililerin, Batı ile ilişkileri istediği gibi gitmeyen Erdoğan’ın Fransa ile Yunanistan arasındaki anlaşmayı ‘boş’ olarak değerlendirebileceğinden endişe duyduğunu da bildirdi.

Ekathimerini gazetesine göre en kötü senaryo, Türkiye’nin Oruç Reis’in araştırma yaptığı bölgelere yüzer sondaj kuleleri yerleştirmesi veya balıkçı teknelerini Yunan karasularına göndermesi olarak paylaşılıyor. Türk balıkçılarının son dönemde iki ülke arasında sorun yaşadığı bilgisi de haberde paylaşılıyor.

Öte yandan gazete, Türkiye’nin Yunanistan’ın Doğu Ege adalarının askerden arındırılmış statüsünü ihlal eden eylemleri hakkında Birleşmiş Milletler’e (BM) mektup gönderdiği ve Türkiye’yi “ileriye gitmekle” suçladığı bilgisine de yer verdi.

Bakan Akar'dan Yunanistan'a 'provokasyon' tepkisi Bakan Akar’ın Yunanistan’a ‘provokasyon’ tepkisi ilginizi çekebilir Yunanistan Başbakanı'ndan Türkiye'ye üstü kapalı mesaj Yunanistan Başbakanı’nın Türkiye’ye verdiği örtülü mesaj ilginizi çekebilir 'NATO'nun Türkiye'ye karşı tutumu Yunanistan'ı harekete geçirdi' İlginizi Çekebilir ‘NATO’nun Türkiye’ye karşı tutumu Yunanistan’ı harekete geçirdi’