• YARIM ALTIN
  1.747,00
  % 0,67
 • AMERIKAN DOLARI
  9,5440
  % 0,61
 • € EURO
  11,1469
  % 1,06
 • £ POUND
  13,1624
  % 0,64
 • ¥ YUAN
  1,4915
  % 0,44
 • РУБ RUBLE
  0,1358
  % 1,47
 • BITCOIN/TL
  585490,493
  % 4,18
 • BIST 100
  1.522,04
  % 0,18

Yılmaz Özdil hakaret davasında hakim karşısına çıktı

Yılmaz Özdil hakaret davasında hakim karşısına çıktı

İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya sanık Yılmaz Özdil avukatlarıyla birlikte katılırken, müşteki Ebubekir Sifil’i avukatı temsil etti.

“HAKIR ETMEK İSTEMİYORUM”

Duruşmada savunmasını yapan Yılmaz Özdil, suçlamaları kabul etmediğini belirterek, “İddianame konusu olan yazdığım yazının içeriğinde hakaret içeren unsurlar olduğunu düşünmüyorum. . Yazımın içeriğindeki ‘piskopos’ kelimesi hakaret olarak algılandı. Ancak yazının içeriğinde Türk Dil Kurumu’nun tanımladığı şekilde piskopos kelimesini kullandım. Şikayetçiye hakaret etmek niyetinde değilim. Yazıyı yazma amacım şikayetçinin bana yaptığı hakaretti. Şikayetçi ile şahsi bir husumeti yoktur. Bağnazlık kelimesini yazımda kavramsal olarak tartıştım” diyerek beraatini talep etti. Özdil’in avukatı İsmail Yılmaz, “Ebubekir Sifil müvekkilim Yılmaz Özdil’e ağır hakaret ve tehditte bulundu. Sifil’in eylemlerine karşılık müvekkilim eleştirel bir yazı yazdı. Müvekkilim Sifil’e hakaret etme kastı yoktur.İddianame konusu yazıdan önceki yazının içeriği incelendiğinde yazının muhatabı müşteki Sifil değil, müşteki Sifil’dir. Diyanet İşleri Başkanlığı, müşteki durumu durumun içinden çıkararak kendi üzerine aldı.Bir akademisyenin asla yapmaması gereken bir hakarette bulunarak, müvekkilime vicdanı rahatsız edecek şekilde mantıksız tehditlerde bulundu. Asıl suç Şikayetçinin bu eylemidir, beraat talep ediyoruz.”

“SAYGI ZARAR GÖRÜYOR”

Şikayetçi Ebubekir Sifil’in avukatı, müvekkilinin akademik programı nedeniyle çalışamadığını belirterek, “Sanık eylemi nedeniyle müvekkilimin toplum nezdindeki itibarı zedelenmiştir. Davaya katılma talebimiz var. Sanıkların cezalandırılmasını talep ediyoruz” dedi.

SONRAKİ ARAMA ŞİKAYETÇİ DUYULANACAK

Mahkeme heyeti, müşteki Ebubekir Sifil’in bir sonraki duruşmaya hazırlanması ve eksikliklerin giderilmesi için duruşmayı erteledi.

4 YILA KADAR GEREKLİ KURULUM

Yılmaz Özdil, “Onlar öldüklerinde cesetleri camilerimize getirilmemeli” diyen Yalova Üniversitesi Öğretim Üyesi Ebubekir Sifil’e yönelik “Bozganın tehdidi” başlıklı bir yazı kaleme aldı. Sifil de bu yazıda Yılmaz Özdil’in kendisine hakaret ettiğini iddia ederek suç duyurusunda bulundu. Şikayet üzerine taraflar anlaşamayınca savcılık tarafından dava açıldı. İddianamede, Ebubekir Sifil’in avukatı tarafından yapılan şikayette Yılmaz Özdil’in 13 Aralık 2020’de bir televizyon programında yağmur duası ile ilgili aşağılayıcı ve alaycı ifadeler kullandıklarını iddia ettiği belirtildi. Sözcü Gazetesi’nde 19 Aralık 2020 tarihli “Bozgaç Tehdidi” başlıklı yazısının eleştiri ve ifade özgürlüğü ile hiçbir ilgisi yoktu. İddianamede, haberde yer alan ifadelerin şikayetçinin onur, şeref ve haysiyetini zedeleyici nitelikte olduğunu ve basın ve ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilemeyeceğini belirtti. İddianamede Yılmaz Özdil için “basın yoluyla hakaret” suçlamasıyla 6 aydan 4 yıl 1 aya kadar hapis cezası istendi.