Yeneroğlu: “Osman Kavala bir an evvel özgürlüğüne kavuşmalı”

25
0

DEVA Partisi Hukuk ve Adalet Politikaları Genel Başkanı Mustafa Yenero¤lu, Gezi Olayları ile 15 Temmuz Darbe Girişimi’ni birleştiren dosyayla yarın duruşması görülecek olan Osman Kavala’nın yargılanma süreciyle ilgili açık. Bir açıklama yaptı. Yeneroğlu, yaklaşık 4 yıldır tutuklu bulunan Kavala’nın tutukluluğunun cezaya dönüştüğünü belirterek, Osman Kavala’ya yapılan haksızlıkların bir an önce sona ermesi gerektiğini sözlerine ekledi. Kavala’nın özgürlüğüne kavuşması gerektiğini söyledi.

A DEVA Partisi Hukuk ve Adalet Politikaları Genel Başkanı Mustafa Yenero¤lu, yaklaşık 4 yıldır tutuklu bulunan Osman Kavala’nın yargılanacağı duruşma öncesi bir basın açıklaması yaptı. Açıklamada, tutukluluğu cezaya dönüşen Osman Kavala’ya yapılan haksızlığın bir an önce sonlandırılması ve Kavala’nın serbest bırakılması gerektiği vurgulandı. ±.

‘Kavala gerçek olamayacak bir sarmalın içine düştü’

Osman Kavala’nın Yenerooğlu’ndan tutukluluğunun somut delillere dayanmayan suçlamalarla gerçekleştirildiğini ve sürecin hukuka aykırı olduğunu ifade etti:

“Kavala gerçekçi olmayan bir sarmalın içindedir; Temelde aynı mazeretlere dayanılarak hakkında birçok tutuklama ve tahliye kararı ve bir kez de beraat kararı verildi. Tutukluluk sürecinin somut delillere dayanmayan suçlamalarla devam etmesi, Gezi davasında beraat kararının bozulması ve 15 Temmuz davasıyla birleşerek yargılamanın devam etmesi hukuksuz süreci açıkça ortaya koymaktadır. A

‘Ceza çubuğu olarak kullanılır’

DEVA Partisi’nin hukuk devletine dönerek bu mağdurları ortadan kaldırmaya çalıştığını vurgulayan Yeneroğlu, şöyle devam etti:

“DEVA Partisi olarak yargının ceza sopası olarak kullanıldığının acıklı bir tablosu olan bu dava, Türkiye’de pervasızca uygulanan hukuksuzluğun açık bir görüntüsüdür. Bunun güzel bir örneği olduğunu ve hukukun üstünlüğüne dönerek bu mağdurları ortadan kaldırmak için elimizden geleni yaptığımızı kamuoyuna duyuruyoruz.

Açıklamada, Kavala’nın hiçbir suç delili olmaksızın telefon dinleme kayıtlarıyla tutuklandığı ve rutin gözaltı soruşturmalarından birinde her ay kendi avukatlarına haber vermeden barodan ihraç edildiği belirtildi. Açıklanan avukatlar ile usul ve esasa ilişkin hususların göz ardı edildiği belirtildi.

‘Anayasa Mahkemesi hukuksuzluğun ortağı oldu’

Yenero¤lu, 1 Kasım 2017’den bu yana kesintisiz olarak Silivri Cezaevi’nde tutuklu bulunan Kavala’nın tutukluluğu sırasında Anayasa Mahkemesi’nin de hukuksuzluğa ortak olduğunu vurguladı:

“Maalesef bu hukuksuzluğa Anayasa Mahkemesi de ortak olmuştur. Anayasa Mahkemesi 25.05.2019 tarihli kararıyla Kavala ile ilgili anayasal düzeni ortadan kaldırmaya ve Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etmekle suçlandı. Yapılan tutuklamayı incelediği kararda, Anayasa Mahkemesi Başkanı ve Başkan Yardımcısı aleyhine verilen oylara rağmen tutuklamanın hukuka aykırı olduğuna hükmetti. Ancak karşı oylarda Kavala’nın Gezi Olaylarını finanse ettiğine ve Gezi Eylemlerinin ayrıntılı olarak hükümeti devirmek amacıyla yapıldığına dair ikna edici bir kanıt yok. açıklanmıştır.â€Â

‘Mahkeme kararı dikkate alınmadı’

Yeneroğlu’nun ifadesinde Yargıtay’a yapılan başvuruda Kavala’nın kişi özgürlüğü ve güvenliği hakkı ile makul sürede yargılanma hakkının ihlal edildiği belirtildi. , sözlerini şöyle tamamladı:

“Ayrıca AİHM, bu uzun tutukluluğun “siyasi nedenlerle” ve “insan hakları savunucularını susturmak için” devam ettirildiğine karar vererek, Çin’in gerekli tüm önlemleri almasına ve başvurucunun derhal serbest bırakılmasına karar verdi. Ancak AİHM’nin aldığı ihlal kararı, Osman Kavala’nın özgürlüğüne kavuşması için yeterli olmadı. Ülkemizde son dönemlerde ortaya çıkan “yargı kararlarına direnme” eğiliminin bir tezahürü olarak Yargıtay kararı uygulanmamıştır. Ardından gelen tahliye ve beraat kararları da dikkate alınmadı ve Kavala farklı suçlamalarla da olsa aynı gerekçelerle yeniden tutuklandı.”

Hibya Haber Ajansı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz