Yabancıların en çok alıp sattıkları

23
0

Dün sabah saatlerinde başta doğalgaz olmak üzere petrol ve kömür fiyatları yeniden yükselmeye başlayınca (doğalgaz bir süre %40’ı geçti) borsalar kötü gitmeye başladı. İğ hareketinde toplamda %1,2’lik bir toparlanma yaşanmıştır. Ona rağmen günü %1,46 kayıpla kapattı.

A

BİST100 Endeksi’nin maksimum 1392 puan gördükten sonra 1371 ile en düşüğü kapatması ve gün için %1,43 kayıpla çıkması ilginç. Borsada sektörel ve ulusal endeksler günü düşüşle tamamladı. Böylece Ekim ayının ilk 4 gününün tamamını zararla kapatan BİST100’ün bu 4 günlük kaybı %2,5’e ulaştı. Sanayi ve Hizmetler endeksi de bu oran kadar değer kaybederken, Banka Endeksi 4 günde sadece %1,1 değer kaybetti. Bu durumu yabancıların banka hisselerine olan talebi devam ederken okuyabiliriz.

A

Borsa İstanbul Eylül ayı Dış İşlem verilerini açıkladı. Ağustos’ta yabancılar 477 milyon dolar yatıran BİST’in ardından Eylül’de 55 milyon dolar daha getirdi. Mart ayında TCMB Başkanının değişmesi nedeniyle o ay 1,2 milyar dolar döviz satışı yaptı. Önümüzdeki 6 ayda yabancılar 575 milyon dolarlık hisse satın aldı. Yani sadece yarısını geri aldılar. GARAN bu konuda en şanslılardan biri. Mart ayında 435 milyon dolarlık yabancı GARAN hissesini sattılar ve sonraki 6 ayda toplam 435 milyon dolarlık hisseyi geri aldılar. Böylece bu 6 ayda en fazla para girişi yaşanan pay GARAN oldu. Bazı notlarımızı paylaşalım:

A

Mart ayı da dahil olmak üzere son 7 aydır TCELL kullanıyorlar. Toplam 263 milyon dolar oldu. Son 8 ayın tamamında satın alınan DOCO hissesi bulunmaktadır. Bu dönemde 55.7 mn$ satın aldılar. 9 ayda sadece bir hisse aldılar: ANHYT. Toplamda 14,1 milyon dolar aldılar. Sene başında %39’u yurt dışındayken şimdi %55’lik bir paya sahipler.

A

Satılanlara bir göz atalım: Her ay sattıkları 5 hisse var. POIP’de TBORG’u 1,7 milyon dolara, Ana pazar BANVT’yi 2 milyon dolara, ANELE’yi 7,7 milyon dolara, Star Market BRISA’yı 13,8 milyon dolara ve SASA’yı 177 milyon dolara sattı. ÇİMSA’da KOZAA’nın toplam satışları 8 ay sonra 106 milyon $, ALKİM 24 milyon $, SELEC 21 milyon $, TTrak 17 milyon $, 15 milyon $ oldu.

A

Rusya’nın doğalgaz sevkiyatını artırması, ABD’nin borç tavanında ABD’nin yeni hamlelerini Aralık ayı sonuna kadar askıya alma fikri üzerinde anlaşmaya varılması gibi unsurlarla dün geceden bu yana küresel piyasalarda bir toparlanma yaşanıyor. . Bu nedenle bugün BİST’teki kayıpların bir kısmının telafi edilmesini bekleyebiliriz.

A

STRATEJİ

Temmuz sonunda 1341’den başladığı rallide Eylül başında 1485’e yükselen BIST100 Endeksi, Eylül sonunda 1375’e kadar bir düzeltme gördü ve geri tepti. Ekim başında tekrar 1371’e düştü. Bu seviyelerin altında bir tepki hareketi beklenebilir çünkü yükseliş trendinin kırılması anlamına gelir.

Kaynak Alnus Yatırım
Hibya Haber Ajansı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz