Uzun süre oturmak bel ağrısına neden oluyor

27
0

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Doç. Dr. Ahmet İnanır konuyla ilgili önemli bilgiler verdi.

Çoğu insan hayatında en az bir kez bel ağrısı yaşar. Bel ağrısının birçok nedeni olabilir. Bu nedenle bel ağrısı göz ardı edilmemelidir.

Sırt ağrısına ne sebep olur?

Ağrı bir bulgudur. Bu bir hastalık değildir. Tedavi edilmesi gereken acı da değildir; Ağrının asıl sebebi olan hastalığın ortadan kaldırılması veya arızanın giderilmesidir.

6 haftadan kısa süren ağrılara Akut Bel Ağrısı denir. Belli bir aktivite veya travma sonrası gelişebileceği gibi travmasız da ortaya çıkabilir. Genellikle ağrı kendiliğinden geçer veya tamamen geçebilir. Bir kez şiddetli sırt ağrısı yaşayan kişilerin yaklaşık %30’unda nüks olacaktır. Ancak kontrol ve bakım altında olması durumunda bu tekrarlama riski en aza indirilebilir. Üç aydan fazla devam eden bel ağrısına Kronik Bel Ağrısı denir. Mevcut doku bozukluğu ortamdaki sinir uçlarını etkileyerek ağrıya neden olur. En çok gördüğümüz şey, akut ağrı döneminde kolaylıkla baş edebileceğimiz hastalıkların beceriksiz ellerde oyalanarak kronikleşmesidir.

Sırt ağrısının nedenleri nelerdir?

Gerçek bir tedavi yapabilmek için ciddi bir uzman hekim muayenesi ve tetkikleri ile ağrının gerçek kaynakları araştırılmalıdır. Fazla kilolu olmak, fıtık oluşturacak kadar ağır kaldırmak veya bel yapılarını zorlamak, eğilmek, uzun süre oturmak veya otururken, iş yaparken veya ayakta dururken öne eğilmek veya uzun süre aynı pozisyonda kalmak, uzun süreli stresli dönemler, çok doğum yapmak, ev işlerini uygun olmayan pozisyonda yapmak ve uzun süre yani ara vermeden yapmak, cinsel hayatta beli korumamak bel problemlerine neden olur.

Sırt ağrısını önlemek ve sırt sağlığını korumak için neler yapılmalıdır?

En önemli şeyi kaçırıyoruz. Esas olan bel ağrısı oluşmadan önlem almaktır. Bel ağrısına sebep olacak şeyler belli olduğu için işe bunlara uymakla başlamalıyız. Bakımı yapılmayan bir araba bizi yolda bırakır, doğru dürüst bakılmayan ve korunmayan bir bel bir gün bize bu acıyı hissettirir. Her şeyden önce, obezite kesinlikle fıtık veya bel ağrısının önde gelen nedenlerinden biridir. Kilo almadan yaşamayı yaşam biçimi haline getirmeliyiz. Bel ağrısı yaşadığımızda ne yapmalıyız sorusu akla gelmektedir. Öncelikle bu alanda gerçekten deneyimli bir uzman doktora başvurmalısınız; işlemleri bypass ederek hatayı kronik hale getirmekten kaçınmalıdır. Altta yatan neden bir tümör, çok ciddi bir fıtık, omurga kırığı ya da bel kayması olabileceğinden konuyu iyi bilmeyen kişilerin öneri ya da tedavi adı altında yaptıkları uygulamalarla vakit kaybetmemeleri gerekir. Genellikle hastaların ağrılarının azalması, altta yatan nedenin ortadan kalkmasının nedeni olarak algılanır ve rahat bir şekilde tedavi edilir ve kolayca çözülebilen bir hastalık daha zor ya da çözümsüz hale gelebilir. Bel ağrısına yeterince dikkat edilmediği bir gerçektir. Bunun bizim için ciddi sorunlara yol açabileceğinin farkında değiliz. Halkımızın ağrısız yaşaması ve bel fıtığı gelişiminin önceden engellenmesi mümkündür. Sorunun altında yatan nedenin kesin olarak ortadan kaldırılması değil, ağrının giderilmesi amaçlanır. Bu ciddi bir hatadır ve hastalarımızın gelecekte ciddi sorunlara neden olma olasılığını artırır.

Sonuç olarak bel problemi olmayacak şekilde bir yaşam tarzı benimsenmeli ve bel ağrısı veya fıtık gelişme riski ortadan kaldırılmaya çalışılmalıdır. Ağrı yaşarsak; Bu konuda emek vermiş uzman hekim/hekimler en kısa sürede ve en kolay şekilde aranmalı ve tedavi edilmelidir. Tedavi başarılı olmanın yolu değildir; Uzman doktorun bu konuda yapacağı yöntemlerdir.

Hibya Haber Ajansı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz