Ünlü Kripto Para Fonundan Pozitif Veriler Geldi

30
0

Iconic Funds ve Cryptology Asset Group, kripto para piyasalarına ilişkin araştırmalarında geleneksel fonlarda Bitcoin veya altcoin tutmanın sonuçlarını bildirdi. Kripto para araştırması sırasında birçok portföy dağıtım modeli incelenmiştir. Iconic Funds ve Crypto Asset Group tarafından yapılan araştırmanın sonuçları şaşırtıcı veriler sunuyor.

Kripto Para Piyasaları Dalgalı Yine Karlı

Geleneksel piyasaların vazgeçilmezi olan varlık fonları, kripto para piyasasında giderek daha fazla kabul görmektedir. Kripto varlık yönetim fonları olan Iconic Funds ve Crypto Assets, yaptıkları araştırma ile kripto paraların fonlardaki önemini ortaya koydu. Yönetim fonlarından yapılan araştırmalara göre, kripto para birimlerinin geleneksel yatırım portföyleri üzerinde olumlu bir etkisi var. Bitcoin ve altcoin pozisyonlarına fon tahsis etmek, çeşitlendirilmiş yatırım portföylerinin performansına katkıda bulunur.

Araştırma bulgularına göre kripto para birimleri, çeşitlendirilmiş yatırım portföylerinin karlılığını artırıyor. Araştırmayı yürüten fonlar, Mayıs ayındaki piyasa çöküşü gibi yüksek volatilite dönemlerine rağmen kârların korunduğunun altını çiziyor. “Kripto Paralar ve Geleneksel Yatırım Modellerinin Sharpe Oranı” başlıklı araştırma, kripto para birimleri eklendiğinde çeşitli portföy tahsis yöntemlerinin risk/getiri profilini inceledi. Risk/getiri analizi, farklı varlık portföy modellerine kripto para pozisyonları eklenirken Sharpe oranındaki değişim ölçülerek gerçekleştirilmiştir. Ekonomide, riski ayarladıktan sonra risksiz bir varlığa kıyasla bir yatırımın performansını ölçmek için Sharpe oranını kullanır. Fonlarla ilgili araştırmalarda Sharpe, portföyde oldukça değişken bir varlığı tutmanın ek getirisini ölçmek için bu oranı kullandı.

Kripto Para Birimlerinin Yüksek Risk/Ödül Performansı

Kripto para birimlerinin ilişkisiz bir varlık sınıfı olarak kabul edilmesi nedeniyle, portföye kripto para birimlerinin eklenmesiyle yüksek fiyat oynaklığına rağmen yatırım portföylerinin risk/ödül performansı iyileşmektedir. Araştırma, pasif yatırım stratejisini hesaba katarak kripto para yatırımı olan geleneksel portföy modellerinin ve kripto fonu olmayan modellerin Sharpe oranındaki değişiklikleri inceledi. Her portföy modelinde artan kripto para pozisyonlarının etkisi farklı örneklerle incelenmiştir. Her örnek için kripto paralara ayrılan yüzde yüzde 1, yüzde 3 ve yüzde 5 olarak yeniden düzenlendi.

Bulguların detaylandırıldığı çalışmanın sonucu şu şekildeydi: “Bu araştırma, herhangi bir portföye kripto para eklemenin portföyün getirisi ve risk/ödül performansı üzerinde olumlu bir etkisi olduğunu buldu.” Sonuca devam ederek, “Bu bulgular, 2021’in başında kripto para birimlerinde görülen önemli düzeltmelere rağmen geçerlidir.” Ciddi bir düşüş yaşanmayacak bir yılda getirilerin çok daha fazla artacağı vurgulandı.

Bitcoin veya Altcoin Sepeti Diğer Varlıklardan Daha İyi Performans Gösteriyor

Zincir üstü verilere göre, Covid-19 pandemisinin neden olduğu mevcut enflasyonist piyasalar, Bitcoin ve altcoinlere yönelik eğilimi artırıyor. Kripto para birimlerinin anti-enflasyonist bir konum algısına sahip olması, birçok yatırımcının ilgisini çekmesine neden oluyor. Bitcoin’in enflasyon karşısında erimemesi birçok şirketi kripto paraya yatırım yapmaya yöneltti. NASDAQ’da işlem gören ve enflasyondan korunmak isteyen şirketler, kripto para yatırımlarıyla zaman zaman medyada yer buluyor. Eski Legg Mason CIO Miller, daha önce Ferrari ile Bitcoin’i karşılaştırırken, yüzyıllardır en yaygın ve kabul edilen yatırım aracı olan altını bir at arabasına benzetmişti. Gerçekten de Bitcoin, geçen yılın ortasından bu yana %478 kârla son on yılın en iyi performansını göstererek altın ve diğer varlıklardan daha iyi performans gösterdi.

Zincir üstü verileri ve kripto varlık yönetimi fonlarının araştırılmasını destekleyen son haberler, dünyaca ünlü Soros Fonu’ndan geldi. Geleneksel piyasaların devi olarak bilinen George Soros’a ait olan fonda Bitcoin olduğu açıklandı. Bazı uzmanlar, kripto para birimlerinin eklenmesini 2019’da başlayan olaylar dizisine bağlıyor. 2019’un sonunda Bitcoin, önceki yılın en kötü düşüşlerinden birinden çıkmıştı. Bu çıkışla birlikte BTC, Eylül 2020’de 3.700 dolar olan düşük seviyesinden 10.000 dolara tırmandı. 2020’deki bu keskin yükselişle birlikte BTC artık kendisini enflasyondan koruyan bir yatırım aracı olarak görülüyordu.

sorumluluk reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik iyi niyetle ve genel bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Sitemizden elde edilen bilgiler ışığında okuyucunun yaptığı her hareketin riski açıkça kendisine aittir ve site ile hiçbir ilgisi yoktur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz