• YARIM ALTIN
  1.759,00
  % 0,83
 • AMERIKAN DOLARI
  9,6242
  % 1,50
 • € EURO
  11,1639
  % 1,22
 • £ POUND
  13,2397
  % 1,25
 • ¥ YUAN
  1,5048
  % 1,33
 • РУБ RUBLE
  0,1365
  % 2,00
 • BITCOIN/TL
  589440,120
  % 5,41
 • BIST 100
  1.522,04
  % 0,18

Ünlü Ekonomist: Bitcoin Fiyatını Bu Yasa Belirliyor

Ünlü Ekonomist: Bitcoin Fiyatını Bu Yasa Belirliyor

Kripto para piyasaları Ekim ayının başından bu yana belirgin bir yükseliş trendi yaşıyor. Bitcoin, 50.000 dolarlık engeli aşmayı başardı. Önde gelen kripto para biriminin fiyatı en son 7 Eylül 2021’de 50.000 doları aştı. Ancak 21 Eylül’de Bitcoin azalan bir trend izleyerek 40.000 dolara düştü. 1 Ekim sonrası FED haberleriyle hızla yükselmeye başlayan BTC, bugün 51.000 dolardan işlem görüyor. John Hopkins Üniversitesi’nde ekonomi profesörü olan Steve Hanke, “inişler ve çıkışlar yasası” nedeniyle Bitcoin’de meydana gelecek gelişmeleri değerlendirdi.

Balinalar Bitcoin’de 3.6 Milyar Dolar Topladı

Bitcoin, Mart 2021’de zirve yaptıktan sonra kademeli düşüşler yaşadı. Düşüş trendinde olan Bitcoin, 60 bin dolardan 30 bin doların altına sarktı. Tepeden satın alan Bitcoin yatırımcıları yüzde 50’den fazla kaybetti. Bu kayıptan yararlananlar her damlada BTC topladı. Mart ayından bu yana toplanan Bitcoin sayısı 2 milyonu aştı. Glassnode, 7 aylık Bitcoin bilançosunu paylaştı. Paylaşılan veriler de Mart ayından bu yana 2.35 milyon Bitcoin hesabına eklendi. Madencilik tarafında ise 7 ayda toplam 180 bin Bitcoin çıkarıldığı belirtiliyor. Glassnode raporunda Bitcoin alımının genellikle bireysel ve kurumsal yatırımcılar arasında yapıldığı belirtilirken hakim taraf belirtilmedi.

Bu arada zincir üstü analiz şirketi Santiment, 10 gün önce 100 ila 10.000 BTC tutan Bitcoin balinalarının 70.000 BTC daha aldığı haberini paylaştı. Santiment, bunun Temmuz 2019’dan bu yana bir günde biriken en büyük BTC miktarı olduğunu vurguladı. Uzmanlar, bu alımların Bitcoin’i 51.000 $ seviyesinin üzerine iten nedenlerden biri olabileceğine inanıyor.

Evrensel Bir Yasa “Yükselen Düşmeli”

Johns Hopkins Üniversitesi’nde ekonomi profesörü olan ve kripto para birimleri eleştirmeni olarak bilinen Steve Hanke, Bitcoin’in “yukarı ve aşağı yasası” nedeniyle güçlü bir düşüş yaşayacağına inanıyor. Hanke, Twitter’da Bitcoin’in doğası gereği “çok değişken ve spekülatif” olduğunu belirterek paylaştı. Hanke’ye göre bu durum BTC yatırımcıları için iş kapısı açıyor gibi görünüyor. Tanınmış profesör profesör Hanke, hızla yükselen varlıkların ve fikirlerin sonunda çökmesi gerektiğine dair evrensel yasaya inandığını söylüyor. Hanke’nin tweetine göre Bitcoin, doğası gereği çok değişken ve spekülatif olduğu için bu yasanın istisnası olarak nitelendirilemez.

Bu tweet Hanke’nin ilk Bitcoin genişlemesi değildi. Hanke geçen hafta BTC’nin “dolandırıcılığa eğilimli ve son derece belirsiz” olduğunu tweetledi.

Bitcoin Yolunda Sıkı Düzenlemeler

Henke gibi bir Bitcoin eleştirmeni olan Peter Schiff, çeşitli BTC karşıtı görüşlerini Twitter’da paylaştı. ShiffGold varlık yönetiminin CEO’su ve CFO’su Peter Schiff, Bitcoin’in şu ana kadar yasaklanmamış olmasının olumlu bir anlamı olduğunu düşünmüyor. Schiff’e göre, ABD hükümetinin şimdiye kadar kripto para birimlerini yasaklamaması, kripto para birimlerine yatırım yapmayı gerektirmiyor. Schiff, şimdiye kadar Biden yönetiminin Bitcoin’i vergilendirmeyi ve kripto para birimlerini düzenlemeyi tercih ettiğini söylüyor.

Hükümetin #Bitcoin’i yasaklamaması, onu satın almanız gerektiği anlamına gelmez. Aslında, bunu yapanların çoğu hükümetin yasaklamış olmasını dileyecek. @JoeBiden yönetimi, vergilendirmeyi ve düzenlemeyi tercih eder. Ardından, çöktükten sonra, kayıpları daha fazla düzenleme için bir bahane olarak kullanın.

— Peter Schiff (@PeterSchiff) 6 Ekim 2021

Ünlü CEO, Bitcoin’in çöküşünden sonra ABD finans otoritelerinin bu çöküşten fayda sağlayacağını düşünüyor. Bunun anlamı, FED ve mevcut ABD hükümetinin tepki vermemek için şu anda yasaklardan kaçınması. Ayrıca ABD’nin şu anda Çin’in kaybettiği pazar alanını doldurmak istediği biliniyor. Schiff’e göre, kripto para piyasalarındaki büyük değer kaybı, hükümete meşruiyet sağlayabilir. Ekonomi profesörü Henke’ye göre, bu değer kaybı güçlü bir düşüş olarak görünebilir.

sorumluluk reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik iyi niyetle ve genel bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Sitemizden elde edilen bilgiler ışığında okuyucunun yaptığı her hareketin riski açıkça kendisine aittir ve site ile hiçbir ilgisi yoktur.