• YARIM ALTIN
  1.761,00
  % 1,05
 • AMERIKAN DOLARI
  9,5879
  % 1,11
 • € EURO
  11,1267
  % 0,88
 • £ POUND
  13,1794
  % 0,81
 • ¥ YUAN
  1,4976
  % 0,85
 • РУБ RUBLE
  0,1365
  % 2,00
 • BITCOIN/TL
  586624,101
  % 4,40
 • BIST 100
  1.522,04
  % 0,18

Uluslararası Adalet Divanı, Kenya ile sınır ihtilafında Somali’yi haklı buldu

Uluslararası Adalet Divanı, Kenya ile sınır ihtilafında Somali’yi haklı buldu

Kredibanka.net – Uluslararası Adalet Divanı, Kenya ile sınır ihtilafında Somali’yi haklı buldu

Somali, 2014 yılında Hint Okyanusu’nda Kenya ile olan deniz sınırının değiştirilmesine ilişkin bir karar çıkarılması talebinde bulunarak, Lahey’deki Birleşmiş Milletler’e bağlı Uluslararası Adalet Divanı’na (UAD) başvurmuştu.

Somali’nin bu adımı, Doğu Afrika’daki iki komşu ülke arasında zaten sıkıntılı olan ilişkilerdeki gerilimin birçok kez yükselmesine neden oldu. UAD, Somali’nin talebini onayladı ancak karar, bölgede ciddi güvenlik sonuçları konusunda uyarıda bulunan Nairobi tarafından reddedildi.

Kenya, Somali’deki El Kaide bağlantılı militanlara karşı savaşan Somali Afrika Birliği Misyonu (AMISOM) kuvvetlerine önemli bir katkıda bulunuyor. UAD tarafından verilen hüküm bağlayıcı olarak kabul ediliyor ve temyiz edilemiyor. Kenya kararın çıkarılmasından önce mahkemeyi önyargılı olmakla suçladı ve 1946 yılında kurulan divanın üye devletler arasındaki anlaşmazlıkları çözme yetkisini tanımadığını duyurdu.

Somali Cumhurbaşkanı Muhammed Abdullah Fermacu, Kenya’ya uluslararası hukukun üstünlüğüne saygı gösterme ve söz konusu bölgedeki egemenlik iddiasından vazgeçme çağrısında bulunmuştu. UAD’ın kararının ardından televizyonda yayınlanan bir konuşmada, Fermacu, Nairobi’nin mahkemenin verdiği kararı, iki ülke arasındaki ilişkiyi güçlendirmek için bir fırsat olarak görmesi gerektiğini söyledi.

Somali’nin açtığı dava, Hint Okyanusu’nda balıkların yanı sıra muhtemelen petrol ve gaz açısından da zengin olan yaklaşık 100 bin kilometrekarelik bir deniz alanı ile ilgiliydi. Kenya, Somali’nin sınırı değiştirme taleplerini şiddetle reddetti. Nairobi yönetimi deniz sınırının, enleme yatay olarak paralel uzandığını ancak Somali bunu reddederek deniz sınırının, ülkenin güneydoğusundaki sınırın devamı olacak bir çizgi halinde çizilmesini talebinde bulundu. UAD Somali’nin şikayetini haklı buldu. Kenya ise, mahkemeyi yetkisini aşmakla itham ederek kararı hızla reddetti.

Kenya Cumhurbaşkanı Uhuru Kenyatta, hükümetinin Uluslararası Adalet Divanı’nın kararında yer alan sonuçların tamamen reddedildiğini ve tanımadığını söyledi. Kenyatta’nın bu açıklaması, ülkesinin Lahey merkezli bu yüksek BM yargı organını önyargılı olmakla suçlamasından ve artık yetkisini tanımadığını duyurmasından günler sonra geldi.

New York ziyareti sırasında, uluslararası mahkemelerin devletlerin onayı olmadan karar vermesinin mümkün olmadığını belirten Kenyatta “Kenya, uluslararası topluma, müzakere edilmiş bir çözüme ulaşılması için elverişli bir ortam oluşturma çağrısında bulunuyor.” ifadelerini kullanırken verilen kararın “sıfır toplamlı oyun” olarak nitelendirdi.

Kenya Mart ayında halka açık oturumları boykot etme kararı aldı aynı zamanda halihazırda yabancı şirketlere madencilik izni vermiş olduğu için, Somali’nin tazminat ödemesini istedi ancak mahkeme bu talepleri reddetti. Kenya, İtalyan Eni grubuna petrol araması için üç izin verdi ancak Somali bu izinleri kabul etmiyor.

UAD, temyiz edilemeyen nihai kararlar çıkarıyor ancak bunların uygulanmasını sağlayacak bağlayıcı araçları bulunmuyor. Bununla birlikte kararın ihlal edilmesine yönelik konuları Birleşmiş Milletler’e devredebiliyor.

Şarku’l Avsat’ın Fransız haber ajansı AFP’den aktardığı habere göre Nairobi, Kenya’nın kendisine özel ekonomik bölgenin sınırlarının çizildiği 1979’da bu yana tartışmalı olan bölgedeki egemenliğini vurguluyor. 2009 yılında iki ülke söz konusu anlaşmazlığı ikili müzakereler yoluyla çözmekte anlaştı ancak süreç hiçbir sonuç vermedi. Somali 2014 yılında davayı UAD’a taşıdı. 2017 yılında UAD’ın davayı değerlendirmede yetkili olduğunu belirtti. İki ülke arasındaki gerginlik, Şubat 2019’da Nairobi’nin Somali’yi tartışmalı bölgedeki gaz ve petrol sahalarını satmakla itham ederek Mogadişu’daki büyükelçisini geri çağırmasıyla zirveye ulaştı.

Hollanda’da bulunan Leiden Üniversitesi’inin Uluslararası Hukuk eğitim görevlisi Cecily Rose AFP’ye yaptığı açıklamada “Kenya’nın sözlü duruşmalara katılmama kararı, belki de kısmen de olsa çoktan kaybedilmiş bir savaş olmasındandır.” ifadelerini kullandı.