Türkiye’yi yakın markaja aldılar: Türklerin kapısında sıraya girdiler!

27
0

Star.com.tr 6 Ekim 2021 Çarşamba 23:34 – Güncellendi: 7 Ekim 2021 Perşembe 00:21

Suriye, Libya ve nihayet Karabağ’daki askeri operasyonlarda elde ettiği başarılarla adından söz ettiren Türkiye’nin geliştirdiği İHA’lara yoğun ilgi giderek artıyor.

Karabağ savaşında adından söz ettiren Türk İHA’ları, İtalya’da yayın yapan bir haber sitesine konu oldu. Söz konusu haberde Türk İHA’larının Suriye dışında birçok askeri operasyonda yer aldığı vurgulanırken, Azerbaycan’ın Karabağ bölgesinde Ermeni ordusuna karşı büyük başarılar elde ettikleri vurgulandı.

Ürettiği Türk İHA’larının Türkiye’nin askeri açıdan kendi kendine yeterli olma hırsına uygun olduğunu belirten haberde, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın son on yılda silah sanayisine büyük yatırımlar yaptığı belirtildi.

Söz konusu haberde ayrıca Karabağ’daki savaşın Türkiye’deki İHA sektörü için bir “dönüm noktası” olarak görüldüğü vurgulandı ve şu ifadelere yer verildi:

Azerbaycan Türk insansız hava araçlarına sahip olmasaydı, savaşı bu kadar kolay kazanamazdı. Türkiye Azerbaycan’ı destekledi. Karabağ Savaşı’nın Türk İHA’ları üzerinde farklı bir etkisi oldu. Birkaç ülke önce Türk İHA’larının ne olduğunu gördü ve neredeyse onları satın almak için sıraya girdi. Türkiye geçen yıl hiç olmadığı kadar çok İHA sattı. Ukrayna, Türkmenistan, Katar ve Fas gibi ülkeler Türk İHA’ları satın alırken, Polonya Türklerden İHA satın alan ilk NATO ülkesi oldu. Letonya’nın da Türk yapımı İHA’lara ilgisi var.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz