Türkiye’nin AYDA şampiyonları ODTÜ ve İTÜ’den

31
0

140 yıllık tecrübesiyle Asya’nın lider boya markası Nippon Paint tarafından 13 yıldır düzenlenen ve bu yıl Türkiye’nin de dahil olduğu Asya Genç Tasarımcı Ödülleri’nin (AYDA) 2021 Türkiye şampiyonları belli oldu. Birincilik ödülleri ODTÜ ve İTÜ öğrencilerine verildi. Kazananlar, 2022 yılında Çin’de yapılması planlanan küresel yarışmada Türkiye’yi temsil edecek. AYDA’nın 2022 temasının açıklandığı ödül töreni Nippon Paint’in YouTube hesabından yayınlandı. Geleceğin tasarımcılarını yetiştirme vizyonuyla 16 ülkede düzenlenen AYDA, genç tasarımcılara hayatta bir kez karşılaşabilecekleri fırsatlar ve deneyim odaklı öğrenme imkanı sunuyor.

140 yıllık tecrübesiyle Asya’nın lider boya markası Nippon Paint’in 13 yıldır mimarlık ve iç mimarlık öğrencileri için düzenlediği Asya’nın en prestijli tasarım ödüllerinden Asia Young Designer Awards’ın (AYDA) Türkiye şampiyonları belli oldu. Dünya Mimarlık Haftası’nda yayınlanan ödül töreninde şampiyonlar Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) ve İstanbul Teknik Üniversitesi’nden (İTÜ) geldi.

Geleceğin tasarımcılarını yetiştirme vizyonuyla hayata geçirdiği; Dünyanın dört bir yanından 35 bini aşkın mimarlık ve iç mimarlık öğrencisinin başvurduğu ve Nippon Paint’in mimarlık alanında küresel bir ses getirdiği AYDA, Türkiye’deki öğrencilerden de büyük ilgi gördü.

50’den fazla üniversiteden 137 öğrencinin kriterleri tamamlayarak çalışmalarını jüri değerlendirmesine sunduğu yarışmada, “Empati İçin Tasarım” temasıyla birbirinden değerli projeler üretildi. Nippon Paint’in YouTube hesabından yayınlanan ödül töreninde İç Mimarlık kategorisinde İTÜ’den Berk Tohumoğlu, Mimarlık kategorisinde ise ODTÜ’den Şevval Simruy Baygül birinci oldu.

Şampiyonlar Şampiyonu Çin’de belirlenecek ve Harvard’a gidecek

Ülke şampiyonları, Türkiye’nin de katılımıyla Çin, Japonya ve Singapur’un da aralarında bulunduğu 16 ülkede düzenlenen yarışmada 2022 yazında Çin’de yapılması planlanan küresel finalde yarışacak. Küresel yarışmanın galibi, “Yılın Asyalı Genç Tasarımcısı” unvanıyla Harvard Üniversitesi Tasarım Enstitüsü’nde 6 haftalık Tasarım Keşfi Programına katılma fırsatına sahip olacak.

Mimarlık kategorisinde birinci olan Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mimarlık Öğrencisi Şevval Simruy Baygül projesiyle ilgili “AYDA yarışmasını” görünce ve konusunun “Empati İçin Tasarım” olduğunu öğrendiğimde çok heyecanlandım ve yapmak istedim. Katıl. Öncelikle “Dülülke” adını verdiğim projem ile birinciliği kazanmaktan ve ülkemi küresel arenada temsil etme şansına sahip olmaktan dolayı mutlu olduğumu belirtmek isterim. Projemi hazırlarken amacım kullanıcılar ve mekanlarla empati kurmaktı. Bunu en iyi hayalet kasabalarla da yapabileceğimi düşündüm ve İtalya’da terk edilmiş eski Roma Krallığı’nı buldum.

Çok büyük ölçekli ve zorlu bir arazi. Ancak zorlu arazilerin kullanıcı ihtiyaçlarını karşılama ve karşılama potansiyelinin daha yüksek olduğunu düşünüyorum. Zor bir arazim var ve zor günlerden geçiyoruz, ‘Zaten var olan bu yeri insanların yaşaması için çürümekten kurtarabilir miyim?’ ve ‘Turistleri ziyaret eden maceracıları ağırlayabilir miyim?’ Kendime bu soruları sorarak insanların kalabileceği, çiftçilik yapabileceği ve yaşayabileceği alanlar geliştirdim. Ben aslında bu proje ile; Ortak bir yaşamı paylaşmak için insanları bir araya getirmek ve gelecek nesillere aktarmak istedim. Ve bunu empati ile yaptım” dedi.

İç mimarlık kategorisinde birinci olan İstanbul Teknik Üniversitesi iç mimarlık öğrencisi Berk Tohumoğlu, projesi hakkında şunları söyledi: Türkiye rekabeti. Projemin adı ‘Sokak Evi’. Bir evi sokak oyun alanına dönüştürme projesi. Bu proje arsası Kuzguncuk’ta. Eskiden ofis, öncesinde geçit olan mekanın rezidansa dönüşmesini, evin sokakla iç içe geçmesini ele aldım. Projemi hazırlarken iki şeye dikkat ettim: Trafik, park sorunu, teknoloji, çocukların evde en çok vakit geçirmesi, ‘Çocuklar güvenlik nedeniyle sokakta oynayamıyor’ ve ‘Komşuluk ilişkileri eksik’. insanların bir araya gelememesinden kaynaklanmaktadır. Böylece projem hem kamusal alana hem de ev hayatına dikkat çekiyor. Bahçe alanını özellikle çocukları ve mahallede yaşayan insanları bir araya getirecek şekilde tasarladım. Burada da çocuklara güvenli bir alan sağlandığında keyifle oynayabileceklerini göstererek mahalle sakinlerinin empati kurmasını sağladım.”

AYDA’nın 2022 konsepti de ödül töreninin sonunda açıklandı. “Yakınsama: Mekansal Tasarımda Birlikte Varoluş”un yeni teması, farklı geçmişlere, kültürlere ve bölgelere sahip tasarımcıların birbirlerinden öğrenebileceği ve ortak ve temel sosyal zorluklara mümkün olan en iyi çözümü sunabileceği bir geleceği şekillendirmeye yardımcı olmayı amaçlıyor.

Mimarlık Kategorisi Kazananları:

Birincilik Ödülü – DÜŞÜLKE Orta Doğu Teknik Üniversitesi Şevval Simruy Baygül

2.lik Ödülü – DOĞA DÖNGÜSÜ İstanbul Teknik Üniversitesi Mustafa Gelgeç

3.lük Ödülü – MITIGATION LAB İstanbul Teknik Üniversitesi (Çift Anadal Programı) Berk Kapakoğlu

1. Mansiyon – YİĞİN İstanbul Teknik Üniversitesi Naz Nar

2. Mansiyon – UPCYCLER PARK TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi İrem Tümay

3. Mansiyon – [ARALIKTA] İstanbul Teknik Üniversitesi Hikmet Arın Aydın

İç Mimarlık Kategorisi Kazananları:

1.lik Ödülü – SOKAK EVİ İstanbul Teknik Üniversitesi (Çift Anadal Programı) Berk Perakendeoğlu

2.lik Ödülü – DİKEY KÖY İstanbul Teknik Üniversitesi Merve Uçan

3.lük Ödülü – KOMŞU ZEMİN Kadir Has Üniversitesi Cansu Erdem

1. Mansiyon – CURIOUS BOX Kırıkkale Üniversitesi Eren Akavcı

2. Mansiyon – AGROACRES İstanbul Teknik Üniversitesi Aslıhan Öztürkoğlu

3. Mansiyon – HEAL&HİSSE OYUN ALANI Başkent Üniversitesi Nehir Gülyüz

AYDA Türkiye yarışmasının daha fazla kitleye ulaşmasına katkı sağlayan ve öğrenci katılımını sağlayan üniversitelere de ödüller verildi. Kırıkkale Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü İç Mimarlık katkı ödülünü, Sakarya Üniversitesi Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü Mimarlık katkı ödülünü aldı.

AYDA Türkiye’nin mimarlık ve iç mimarlık sektörünün önde gelen isimlerinden oluşan 2020-21 seçici kurulu şu isimlerden oluşuyor:

mimari

Kutlu Bal (Mimar), 2X1 Mimarlar

Hakan Demirel (Mimar) Suyabatmaz Demirel Mimarlık

Arzu Gönenç Sorguç (Prof.Dr., Öğretim Üyesi), Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Mimarlık Fakültesi

Görkem Volkan (Mimar), Görkem Volkan Tasarım Stüdyosu

Begüm Yazgan (Mimar), Yazgan Tasarım Mimarlık

İç mimari

Yasemin Arpac (İç Mimar), Ofist

Renda Helin Çilalioğlu Çekmece (İç Mimar), Renda Helin Tasarım

İnci Deniz Ilgın (Prof.Dr., Öğretim Üyesi), Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü

Umut Şumnu (Doç.Dr., Öğretim Üyesi), Başkent Üniversitesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Programı

Jeyan Ülkü (İç Mimar), Jeyan Ülkü Mimarlık

Hibya Haber Ajansı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz