Türkiye’de aşı yaptıranlar, İngiltere’de karantinadan muaf olacak

39
0

Ulaştırma Bakanlığı tarafından güncellenen yeni seyahat listesine göre İngiltere’ye seyahat için Kovid-19 aşısı onaylı ülke ve bölgeler listesine Türkiye, Gana ve Hindistan’ın da aralarında bulunduğu 37 ülke eklendi.

Buna göre, tam olarak aşılanmış sayılmak için, İngiltere’ye gelmeden en az 14 gün önce Oxford/AstraZeneca, Pfizer-BioNTech, Moderna ve Janssen aşılarından herhangi birinin çift dozunun uygulanması gerekir.

Değişiklik, 11 Ekim Pazartesi günü İngiltere saatiyle 04:00’den itibaren geçerli olacaktır.

Böylece bu ülkelerden İngiltere’ye gelen çift doz aşılar 10 gün süreyle ev karantinasından muaf tutulacak.

Kırmızı listedeki ülke sayısı 7’ye düşürüldü

Bakanlık, yaptığı son güncelleme ile 54 ülkeyi içeren ve 10 gün boyunca otel karantinasının zorunlu olduğu 47 ülkeyi de kırmızı listeden çıkardı ve listeyi 7 ülke ile sınırlandırdı.

Panama, Kolombiya, Venezuela, Peru, Ekvador, Haiti ve Dominik Cumhuriyeti kırmızı listede kaldı.

Kırmızı listedeki ülkelerden gelenlerin, masrafları kendilerine ait olmak üzere 10 gün boyunca havalimanına yakın otellerde kalmaları gerekmektedir.

5 Ağustos’ta seyahat listesinde yapılan güncellemeye göre, daha önce 1750 TL ödenen zorunlu otel karantina ücretleri, 12 Ağustos itibarıyla 2.285 TL’ye yükseltildi.

İngiltere, Kovid-19 önlemleri kapsamında uyguladığı seyahat listesinde yaptığı güncellemeyle, 17 Eylül’de seyahat sonrası zorunlu otel karantinası gerektiren Türkiye’yi kırmızı listeden çıkarmıştı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz