Taliban’dan üst düzey yetkili Türkiye’ye geliyor

4
0

Kredibanka.net – Taliban’dan üst düzey yetkili Türkiye’ye geliyor

ABD önderliğindeki batılı güçlerin Afganistan’dan çekilmesiyle birlikte insanlık dramının yaşandığı ülkede yönetimi devralan Taliban’dan dikkat çekici bir hamle geldi. Büyük bir siyasi kriz ve ekonomik darboğaz içinde olan Taliban’dan üst düzey bir heyetin Türkiye’de resmi görüşmelerde bulunacağı açıklandı.

Twitter’da kendisini barış aktivisti olarak tanıtan Mohamed Celal, paylaştığı fotoğrafın altına “Dışişleri Bakanı Muttaki liderliğindeki Taliban’dan üst düzey bir heyet Türkiye’ye gitmek üzere yola çıktı” yazdı.

Birçok batılı ülke tarafından henüz tanınmayan Taliban’ın Dışişleri Bakanı Emirhan Muttaki’nin bugün bir heyet ile Türkiye’ye geleceği açıklandı. Afgan aktivist Muhammed Celal’in sosyal medyada paylaştığı iddiaya göre heyetin başkanlığını Muttaki yapacak.

Geçen ay bir basın toplantısı düzenleyen Muttaki, Kabil yönetiminin Türkiye ile sağlam bir ilişki kurmak istediğini vurguladı. Muttaki, o dönem yaptığı açıklamada, Türk makamlarıyla temas halinde olduğunu ve Kabil’deki Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı’nın inşasında Türkiye’den yardım beklediklerini söyledi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz