• YARIM ALTIN
  1.758,00
  % 0,83
 • AMERIKAN DOLARI
  9,6226
  % 1,49
 • € EURO
  11,1694
  % 1,23
 • £ POUND
  13,2415
  % 1,28
 • ¥ YUAN
  1,5044
  % 1,31
 • РУБ RUBLE
  0,1365
  % 2,03
 • BITCOIN/TL
  590082,517
  % 5,44
 • BIST 100
  1.522,04
  % 0,18

Taliban heyeti, Doha’da Avrupalı ​​ve ABD’li yetkililerle görüşecek

Taliban heyeti, Doha’da Avrupalı ​​ve ABD’li yetkililerle görüşecek

Taliban heyeti, bugün Katar’ın başkenti Doha’da Avrupalı ​​ve ABD’li yetkililerle görüşecek.

Taliban, ülkeyi insani bir felaketten kurtarmak ve içinde bulunduğu boğucu ekonomik krizi hafifletmek için uluslararası alanda tanınma ve yardım elde etmeye çalışıyor.

Avrupa Birliği Komisyonu Sözcüsü Nabila Massrali, ABD ve Avrupalı ​​yetkililerin, Taliban temsilcileriyle bugün bir araya geleceğini bildirdi.

Massrali, toplantıda ülkeden ayrılmak isteyenler için serbest geçiş, insani yardıma erişim, kadın haklarına saygı ve Afganistan’ın terör gruplar için bir sığınak haline gelmesinin önlenmesi dahil olmak üzere ABD ve Avrupa’nın endişelerinin ele alınacağını söyledi.

Sözcü, resmi olmayan toplantının teknik düzeyde gerçekleşeceğini ve Taliban hükümetinin tanınması anlamına gelmediğini de söyledi.

Şimdiye kadar hiçbir ülke Afganistan’da Taliban yönetiminin meşruiyetini tanımadı.

Taliban hükümetinin Dışişleri Bakanı Vekili Emirhan Muttaki de, hareketten bir heyetin Salı günü Doha’da AB’den yetkililerle görüşeceğini açıkladı.

ABD’nin Afganistan’dan çekilmesinden bu yana ABD’li yetkililerle geçtiğimiz Cumartesi günü yapılan ilk yüz yüze görüşmelerde Taliban heyetine başkanlık eden Muttaki, “Bütün dünya ile olumlu ilişkiler istiyoruz. Dengeli uluslararası ilişkilere inanıyoruz. Böyle dengeli bir ilişkinin Afganistan’ı istikrarsızlıktan kurtarabileceğine inanıyoruz” dedi.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ise, bloğun çöküşü önlemek için Afgan halkına doğrudan yardımını artırmaya çalıştığını söyledi.

Uluslararası toplum, Taliban yönetimine herhangi bir destek sağlamadan Afgan halkına acil yardım sağlama gibi hassas bir görevle karşı karşıya.