Suriye’nin kuzeyinde Türkiye yanlısı muhalif gruplara karşı saldırılar artıyor

10
0

Suriye’nin kuzeyindeki Afrin kentinde Pazartesi günü bomba yüklü bir aracın infilak etmesi sonucu aralarında sivillerin de bulunduğu 6 kişi hayatını kaybetti. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Suriye’nin kuzeyindeki saldırılardan kaynaklı kayıpları arttı.

Afrin’de TSK’nın ve Suriye’nin kuzeyindeki Türkiye yanlısı Suriyeli muhalif grupların kontrolündeki diğer bölgelerde zaman zaman bomba yüklü araçlar ve motosikletlerle düzenlenen bombalı saldırılar meydana geliyor. Saldırıların sorumluluğunu ise nadiren bir grup veya taraf üstleniyor. Ankara, sık sık ‘terörist’ olarak nitelendirdiği Kürt milisleri bu işin arkasında olmakla suçluyor.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), tarafından aktarılan bilgilere göre Ceyşu’l-İslam grubunun karargahının ve şehirdeki bir sebze halinin yakınlarında bomba yüklü bir araç infilak etti.

Saldırıda, üç sivil, Ceyşu’l-İslam grubundan en bir unsur ve kimliği belirsiz iki kişinin öldü. Ayrıca ikisi çocuk 12 sivil ve unsur da yaralandı.

SOHR, yerel polisin olaya karıştıklarından şüphelenilen iki genci tutukladığını bildirdi.

Afrin’de, muhalif grupların Şam yakınlarındaki eski kalesi Doğu Guta’nın en güçlü grubu olarak kabul edilen Ceyşu’l-İslam grubu unsurları gibi, Suriye rejimi güçlerinin kontrolü ele geçirmesinin ardından ülkenin birçok bölgesinden tahliye edilen binlerce muhalif savaşçı ve sivil ikamet ediyor.

Afrin bölgesinin nüfusu ağırlıklı olarak Kürtlerden oluşuyordu. Türk güçlerinin Kürt milislere karşı başlattığı büyük bir saldırının ardından 2018 yılının Mart ayında Suriyeli muhalif gruplarla birlikte buranın kontrolünü ele geçirmesinden önce Afrin’de üçüncü Kürt Özerk Yönetimi bölgesi oluşturuluyordu. Türkiye ve Türkiye yanlısı Suriyeli muhalif gruplar, 2016 yılından bu yana, Kürt milislere ve DEAŞ terör örgütüne karşı düzenlediği birkaç saldırının ardından Suriye’nin kuzeyindeki geniş sınır bölgelerinin kontrolünü ele geçirdiler.

SOHR, Eylül ayı boyunca Afrin’de bomba yüklü araçla düzenlenen 4 saldırının gerçekleştiğini belgeledi. Bu saldırılardan Afrin’in Eşrefiye mahallesindeki Ternede yolu üzerinde bulunan bir akaryakıt deposunun önünde bomba yüklü bir aracın havaya uçurulması sonucu bir kişi öldü, 4 kişi de ağır yaralandı. Afrin’in Raco ilçesinde Ankara’ya bağlı Hamza Tümeni’nden bir komutanın ve iki arkadaşının bulunduğu bir araçta meydana gelen bir diğer patlamada, araç içindekiler olay yerinde hayatlarını kaybettiler. Geçtiğimiz 14 Eylül’de de sivil bir araçta meydana gelen patlamada çok sayıda sivil yaralandı, maddi hasara neden oldu. Eşrefiye mahallesinde, muhalif bir grubun üyesinin aracını hedef alan bir bombalı saldırıda ise sadece maddi zarar meydana geldi.

Halep’in kuzeyindeki el-Bab bölgesinden bir aktivist Ekrem el-Hüseyin patlamalar ile ilgili olarak şunları söyledi:

“Son dönemde, Türkiye’nin ve ona bağlı muhalefet gruplarının nüfuzu altındaki şehirlerdeki (Afrin, el-Bab, Cerablus, er-Rai ve Cinderes), çarşılar, ticaret merkezleri ve diğer sivil noktalarda 122 patlama belgelendi. Patlayıcılar ve bomba yüklü araçlarla düzenlenen saldırılardan bazıları, muhalif grupların liderlerine ve askeri yetkililerine ait arabaları hedef alırken, bazıları da patlamanın yerine göre sivilleri hedef aldı”.

Son zamanlarda, Türkiye’nin Zeytin Dalı ve Fırat Kalkanı harekat bölgelerinde patlamaların meydana gelmesi ve sivilleri hedef alması sonucunda, muhalif gruplar Suriye Kurtuluş Cephesi ve Azm Odası çatısı altında birleştiler. Bu iki askeri blok çatısı altında birleşmenin amaçlarından bazılarının güvenliği sağlamak, askeri bloklar için belirlenen alanda güvenliği sağlamakla ilgili yetkili kurumun sorumluluklarını belirlemek, terör eylemleri ve bombalı saldırılar düzenledikleri gerekçesiyle aranan kişileri veya şüphelileri takip etmede ve adalete teslim etmede güvenlik birimlerinin ve yargının rolünü güçlendirmek olduğu bildirildi.

Erdoğan: Artık tahammülümüz kalmamıştır

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyinden gelen tehditleri ortadan kaldırmaya kararlı olduğunu söyledi. Reuters’ın haberine göre Cumhurbaşkanı Erdoğan, YPG’nin düzenlediği saldırıda iki özel harekat polisinin şehit olmasının artık bardağı taşıdığını belirtti. Kabine Toplantısı’nın ardından basın toplantısı düzenleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye’den ülkemize yönelik terör saldırılarının kaynağı mahiyetindeki kimi yerler konusunda artık tahammülümüz kalmamıştır. Buralardan kaynaklanan tehditleri, ya oralarda etkin olan güçlerle birlikte ya da kendi imkanlarımızla bertaraf etmekte kararlıyız” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fırat Kalkanı Harekatı bölgesinde faaliyet gösteren TSK arasında zayiatın arttığı bir dönemde bu açıklamaları yaptı. Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) Halep’in kuzey kırsalındaki Mare kentinde sadece üç gün içinde düzenlediği iki saldırıda, bir asker ve iki özel harekat polisi şehit oldu. Gaziantep’in Karakamış ilçesine ise dün Suriye tarafından atılan 5 havan mermisi düştü.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da dün Twitter aracılığıyla yaptığı açıklamada, Tel Rıfat’tan düzenlenen güdümlü füze saldırısı sonucu Fırat Kalkanı Harekatı bölgesi Mare’de, iki özel harekat polisinin şehit olduğunu duyurdu. Aynı saldırıda Suriyeli muhalif gruplardan üç unsur ise yaralandı.

İçişleri Bakanlığı’ndan dün gece saldırıyla ilgili yaptığı açıklamada, SDG’nin omurgasını oluşturan YPG’nin, Tel Rıfat’tan düzenledikleri güdümlü füze saldırısıyla Mare ve Azez kentleri arasında kalan Fırat Kalkanı Harekatı bölgesinde bir Türk zırhlı aracını hedef aldığı belirtildi. SOHR ise Halep’in kuzey kırsalındaki Mare kenti yakınlarındaki Sendef yolu üzerinde gerçekleşen saldırının ‘Afrin Kurtuluş Güçleri’ tarafından düzenlediğini bildirdi.

Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada ise iki özel harekat polisinin şehit olmasından ötürü başsağlığı dilenirken şehit polislerin intikamının alınacağı vurgulandı. Türk topçu birlikleri de saldırıya hızla yanıt verdi. Halep’in kuzey kırsalındaki SDG’nin kontrolü altındaki bölgelerden Şeyh İsa köyü bombalandı. Yine bir başka SDG bölgesi el-Beyluniye köyü çevresini de silahlı insansız hava aracı (SİHA) ile bombaladı.

SOHR’a göre Türk güçleri ve Türkiye yanlısı muhalif gruplar, iki özel harekat polisinin şehit edildiği saldırıya yanıt olarak Afrin kırsalının Şeran ilçesine bağlı Mer’anaz ve Alkamiye köylerini 50’den fazla roket ve top mermisiyle hedef aldılar.

İki özel harekat polisinin şehit olduğu saldırı, YPG’nin Mare’da Türk güçlerinin konuşlu olduğu bölgelere yönelik ikinci saldırı oldu. YPG, daha önce 8 Ekim’de Mare’daki Türk gözlem noktalarından birine füze saldırısı düzenledi. Bu saldırıda ise bir Türk askeri şehit oldu. TSK, bu saldırıya 6 YPG üyesini öldürerek karşılık verdi.

Bu arada Gaziantep’in Karakamış ilçesine dün sabah Suriye topraklarından fırlatılan 5 havan mermisi düştü. Türkiye’deki yetkili kaynaklar, iki merminin ilçedeki gümrük alanı yakınlarına, birinin bir evin çatısına ve bir diğerinin ise ilçe merkezindeki bir parka düştüğünü bildirdiler. Alınan bilgilere göre beşinci mermi şehrin askeri bölgesinin yakınlarına düşerek maddi hasara yol açarken, herhangi bir yaralanma veya can kaybı olmadı.

Diğer taraftan Suriye’nin kuzeybatısındaki İdlib ilinin güneyinde yer alan Cebel ez-Zaviye’de, muhalif gruplar ile Suriye rejimi güçleri arasında aralıklı olarak çatışmalar yaşandı. Çatışmalarda her iki taraftan da ölümler ve yaralanmalar meydana geldi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz