Sudan ve İsrailli bakanlar Abu Dabi’de bir araya geldi

6
0

Kredibanka.net – Sudan ve İsrailli bakanlar Abu Dabi’de bir araya geldi

İsrail Hükümeti Bölgesel İşbirliği Bakanı İsavi Feric ve Sudan Adalet Bakanı Nasreddin Abdulbari Çarşamba günü Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) başkenti Abu Dabi’de bir araya geldi. Toplantıda bakanlar, iki ülke arasındaki ilişkilerde ilerleme, özellikle kültür ve eğitim alanında ikili işbirliğini ele aldılar.

Sudanlı bakan görüşmeye dair herhangi bir açıklama yapmaktan kaçınırken, Feric attığı bir tweette Sudanlı bakanın “Birbirimizi tanımamız ve insani bağlarımızı güçlendirmemiz gerekiyor. Bu sebeple eğitim ve kültür alanında ortak projelerin geliştirilmesi üzerinde çalışmaya karar verdik” ifadelerini kullandığını aktardı.

İsavi Feric, Naftali Bennett hükümetinden sol görüşlü Meretz partisinden Arap bir bakandır.

BAE’ye yapılan ziyarette bir dizi İsrailli bakan ve yetkili, BAE yetkilileriyle bir araya gelerek İbrahim Anlaşmalarının imzalanmasının birinci yıldönümü kutlamalarına katıldı. Söz konusu kutlamalara Ürdün ve Mısır da dahil olmak üzere yedi ülkeden heyetler katıldı.

Sudan ve İsrail 2020’nin sonlarında ilişkilerin normalleştiğini duyurdu. Ardından eski İsrail İstihbarat Bakanı Eli Cohen, Sudan’da muhaliflerin tepkisine rağmen bu yılın başlarında Hartum’u ziyaret etti. İsrail, Sudan veya yurtdışında iki ülke temsilcileri arasında çok sayıda toplantı yapıldığı bildirildi. Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgilere göre, hafta başında, Sudan Egemenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Muhammed Hamdan Daklu liderliğindeki bir Sudanlı askeri heyetin İsrail’i gizlice ziyaret ettiği bildirildi, ancak Sudan bu iddiaları reddetti.

Kaynaklara göre İsavi Feric yaptığı bir açıklamada, “İki ülke arasındaki ilişkilerde önemli ilerlemeler var, ancak teşvik edilmesi gerekiyor” dedi. Feric, söz konusu bu ilişkilerin Filistin davası üzerinde olumsuz bir etkisi olduğu görüşünü ise reddetti.

Feric sözlerini şöyle sürdürdü:

“Filistin halkının oğlu olarak, işgali sona erdirmek ve iki halk arasında iki devletli çözüm temelinde barışı tesis etmek için, İsrail hükümetinin içinde ve dışında savaşıyorum. Her ilişkiyi tüm ihtilafın çözümüne yönelik bir adım olarak görüyorum. BAE’ye gerçekleştirdiğim ziyaret, İbrahim Anlaşmalarının çözüm yolunda ilerleme sağlayacağı inancını pekiştirme konusunda beni cesaretlendirdi.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz