Soros Fonu’ndan Bomba Bitcoin Açıklaması

31
0

Dünyaca ünlü Soros Fonu’nun CIO’su; Altın, Bitcoin, dolar ve dijital dolar (CBDC) hakkında çok çarpıcı açıklamalar yaptı. Daha önce George Soros ailesinin kripto para aldığı veya alacağı haberi daha netleşmeden medyada yer almıştı. Ancak bu kez Soros Fund’un CIO’su tarafından yapılan açıklamalar, yatırımın yapılıp yapılmadığını ortaya koydu.

İlk Kez Onaylandı

Kurucusu dünyaca ünlü iş adamı ve fon yöneticisi George Soros olan Soros Fund Management’ın CIO’su Dawn Fitzpatrick, ailenin Bitcoin’e sahip olduğunu doğruladı. Dawn Fitzpatrick de son 2-3 yıldır konuşulan iddialara açıklık getirdi. Fitzpatrick, bir Bloomberg programına katılarak ABD ekonomisinin mevcut durumunun en büyük kripto para birimi için bir dönüm noktası durumu yarattığını belirtti. Soros CIO’su ayrıca Bitcoin’in yavaş yavaş altını geçmeye başladığı yorumunu yaptı.

Soros Fund CIO, kripto para birimleri etrafındaki altyapıyı ilginç bulduğunu söyledi. Ayrıca Soros Fon yönetiminin de kripto para yatırımları olduğu bilgisini verdi. Başarılı CIO, Covid-19 nedeniyle dünyadaki finansal durumun Bitcoin için olumlu bir dönüş sunduğunu belirtti. Ünlü fonun CIO’su, artık kendi fonlarını yöneten bir kitlenin olduğunu ve Wall Street ve hükümetlerin artık kripto para piyasalarını ciddiye aldığını belirtti.

Soros Fonu Altın ve Dolar Yerine Bitcoin’e Dönüyor

Covid-19 pandemisinin neden olduğu mevcut ekonomik kriz ortamının Bitcoin’e özgü anti-enflasyonist bir pozisyon algısı oluşturduğu artık birçok yatırımcı tarafından kabul ediliyor. Eski Legg Mason CIO Miller, daha önce Ferrari ile Bitcoin’i karşılaştırırken, yüzyıllardır en yaygın ve kabul edilen yatırım aracı olan altını bir at arabasına benzetmişti. Gerçekten de Bitcoin, geçen yılın ortasından bu yana %478 kârla son on yılın en iyi performansını göstererek altın ve diğer varlıklardan daha iyi performans gösterdi. 2019’un sonunda, Bitcoin bir önceki yılın en kötü düşüşlerinden birinden çıkmıştı. Bu çıkışla birlikte BTC, Eylül 2020’de 3.700 dolar olan düşük seviyesinden 10.000 dolara tırmandı. 2020’deki bu keskin yükselişle birlikte BTC artık kendisini enflasyondan koruyan bir yatırım aracı olarak görülüyordu.

Bitcoin’in enflasyon karşısında erimemesi birçok şirketi kripto paraya yatırım yapmaya yöneltti. NASDAQ’da kote olan ve enflasyondan korunmak isteyen MicroStrategy de bu şirketlerden biri. Bu kervana katıldığını son açıklayan ise George Soros’un fonu oldu. Fonun CIO’su, ABD doları arzının geçen yıldan bu yana %25 arttığını belirtti. Bitcoin tarafında, CIO, istikrarlı bir arza sahip olmanın ve her dört yılda bir çıkarılan BTC sayısını azaltmanın önemini vurguladı. Soros Fonu temsilcisi, “Fiat para birimlerinin zamanla değer kaybedeceğine dair gerçek bir korku var” dedi. dedim. Başarılı CIO’ya göre, Bitcoin bir para birimi değil, depolanması ve aktarılması kolay bir metadır. Bir Bloomberg canlı yayınında CIO, altının artık eskisi gibi bir enflasyon riskinden korunma aracı gibi görünmediğini belirtti.

ABD Dijital Doları Pozitif

BeInCrypto’nun daha önce bildirdiği gibi, CBDC için inceleme süreci FED tarafından başlatıldı. Çeşitli basında çıkan haberlere göre, ABD Federal Rezervi dijital dolar veya merkez bankası dijital para birimi (CBDC) çıkarmanın riskleri ve faydaları hakkında bir beyaz kitap yayınladı. ABD doları küresel lider para birimi olduğu için FED, dijital alanda ilk hamlesini diğer ülkelere kaybetmek istemiyor. FED’in gerekli incelemeleri yapmak üzere bir komisyon oluşturduğu belirtildi.

Bir Bloomberg canlı yayınında Dawn Fitzpatrick, CDBC adımını olumlu bulduğunu belirtti. Soros CIO, merkez bankası dijital para birimlerinin (CBDC’ler) beklenenden daha erken hayatımıza gireceğini ve ekonomilere enjekte edileceğini söyledi. Çin’in bu anlamda ilk adım atan ülkelerden biri olduğunu ve CBDC’lerini küresel olarak kullanacağını belirtti. Fitzpatrick, Bloomberg’de “Bence bu Bitcoin için bir dezavantaj olacak, ancak uzun vadede Çin elektronik ödeme sistemi veya dijital ABD doları Bitcoin’e kalıcı olarak zarar veremeyecek veya istikrarını bozamayacak” dedi. ifadeleri kullandı.

sorumluluk reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik iyi niyetle ve genel bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Sitemizden elde edilen bilgiler ışığında okuyucunun yaptığı her hareketin riski açıkça kendisine aittir ve site ile hiçbir ilgisi yoktur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz