Son dönemlerde artan kanlı ishal riskine dikkat

31
0

Son haftalarda kanlı ishal vakalarında artış oldu. Özellikle İstanbul’da kanlı ishal nedeniyle hastaneye başvurular artıyor. Normal ishal salgınlarına göre çok daha kısa sürede yüksek sıvı kaybına neden olarak ciddi tablolara neden olabileceğinden vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna başvurmak önemlidir. Salgının en önemli nedenlerinin temizliğinden emin olmayan gıdaların tüketilmesi, dışarıdan yiyecek içecek siparişi verirken bilinçsiz seçimler yapılması ve içeride geçirilen süre ile ulaşım-depolama hijyenine dikkat edilmemesi olabileceğini belirten Prof. Bu gıdaların nakliyesi, Memorial Bahçelievler Hastanesi İç Hastalıkları Bölümü’nden Uz. Aslan Çelebi, kanlı ishal tedavisi ve korunma önerileri hakkında bilgi verdi.

Düşük tansiyon, hipovolemik şok veya bozulmuş böbrek fonksiyonuna yol açabilir.

Son 15 günde yetişkinlerde ani düşük tansiyon ve aşırı sıvı kaybına neden olan kanlı, mukuslu ve ateşli ishal son 15 günde gözlenmiştir. Daha önce hastalarımıza normal yaz ishalinde dikkatli olmalarını, bunun yemeklerden kaynaklanabileceğini, birkaç gün evde dinlenmekle geçmezse hastaneye gidebileceğini söylerdik. Ancak yeni ishal vakaları yetişkinlerde çok kısa sürede sıvı kaybına neden olarak ciddileşebilir. Bu nedenle en kısa sürede hastaneye başvurmak önemlidir.

Son günlerde karşılaşılan bu ishaller geçmişte olduğu gibi tedavi edilmese de kendi kendine geçen ishal vakaları gibi değildir. Kaybedilen sıvı kaybını yerine koymak için bir antibiyotik veya tıbbi bir müdahale yapılmadığı sürece günlerce geçmeden devam eder. Sıvı kaybı devam ederse; Hastalar, düşük tansiyon, hücre ve dokuların normal metabolizmasının bozulduğu hipovolemik şok veya böbrek fonksiyonlarının bozulması gibi daha ağır koşullarla hastaneye kabul edilir.

Sıcak hava ve hijyenik olmayan gıda tüketimi etkili olabilir

Son günlerde artan kanlı ishal salgınının nedeni henüz bilinmiyor. Ancak hava sıcaklığı ve pandemi ile birlikte açık hava yeme-içme aktivitelerinin artmasının bunda etken olduğu düşünülüyor.

Aşılar veya koronavirüs ile ilgili değil, bakterilerin neden olduğu

Pandemi nedeniyle ishal hastaları en sık hastanelere koronavirüs veya aşı kaynaklı olabileceği korkusuyla başvuruyor ancak şu ana kadar yapılan çalışmalarda aşı ile ilgisi gösterilemedi. Ancak kanlı ishal viral değil bakteriyel bir durumdur. Yani koronavirüs ile alakası yok.

Antibiyotik ve serum tedavisi gerekebilir.

Hastalar hastaneye başvurduğunda ilk aşamada dışkı ve kan testleri yapılır. Bazı hastalara antibiyotik tedavisi başlanır. Şiddetli sıvı kaybı olan hastalara serum tedavisi verilir.

Salgından korunmak için bu önerileri dikkate alın!

Hijyen kurallarına çok dikkat edilmelidir. Çünkü ishal fekal (dışkı) ve oral (oral) hastalık bulaşan bir hastalıktır. Mümkünse, tuvalet ve lavabonun ayrılması çok önemlidir. Mümkün değilse her kullanımdan sonra lavabo ve klozetler çamaşır suyu ile temizlenmelidir.

Havlular diğer ev sakinlerinden kesinlikle ayrı tutulmalı veya mümkünse tek kullanımlık havlular kullanılmalıdır.

İshal varsa, kesinlikle en kısa zamanda hastaneye gitmelisiniz.

Beslenme planında haşlanmış patates, muz gibi besinlere aşırı olmamak şartıyla ağırlık verilebilir.

Dışarıda yemek yerken çok dikkatli olun. Hijyen açısından güvenli yerlerden yemek yemek önemlidir.

İçme suyuna dikkat edilmelidir. Dışarıdan alınan sularda ağzı kapalı su tercih edilmelidir.

Dışarıda tüketilen içeceklerde buz kullanılmamalıdır. Çünkü bazı restoranlarda musluk suyuyla buz hazırlanabiliyor. Bunlar, ishal gibi çeşitli bakteriyel salgınların daha da yayılmasında etkilidir.

Hibya Haber Ajansı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz