• YARIM ALTIN
  1.762,00
  % 1,00
 • AMERIKAN DOLARI
  9,5953
  % 1,19
 • € EURO
  11,1174
  % 0,80
 • £ POUND
  13,1789
  % 0,80
 • ¥ YUAN
  1,5010
  % 1,08
 • РУБ RUBLE
  0,1364
  % 1,94
 • BITCOIN/TL
  588278,263
  % 4,96
 • BIST 100
  1.522,04
  % 0,18

Sirkenin Saymakla Bitmeyen Faydaları

Sirkenin Saymakla Bitmeyen Faydaları

Yüzyıllardır birçok hastalığın tedavisinde şifalı olduğu bilinmektedir. sirkeKendi içinde şifa kaynağı. Pişirme, temizleme ve cilde uygulama gibi yöntemlerle hem harici hem de dahili olarak kullanılabilen sirkenin faydaları saymakla bitmez. Gelin bu faydaları yakından inceleyelim…

Yüzyıllardır hemen hemen tüm inanç ve kültürlerde yer alan sirkenin tarihi çok eskilere dayanmaktadır. Günlük yaşamda sirkenin kullanımı Roma’dan Yunanistan’a ve Mısır’a kadar tüm kültürlerde bahsedilmiştir. Ortaçağda veba salgınında bile sirke kullanımının olumlu etkileri olduğu ve o dönemde hiçbir doktorun cebinde sirke olmadan hastaya gitmediği bilinmektedir. Sirkenin salgın hastalıklara ve bakterilere karşı koruyucu etkisi olduğu bilgisi o günlere kadar dayanmaktadır. Romalı lejyonerlerin de sirkeyi hastalıkların tedavisinde kullandıklarına dair yazılı kaynaklar vardır. Öte yandan sirkenin Osmanlı tarihinde birçok tarifte yer aldığı ve doktorlar tarafından hazırlanan reçetelerde hastalıklara karşı kullanıldığı bilinmektedir. Osmanlı’dan önce de İbn Sina’nın kitabında sirke adının yüzlerce tarifte geçtiği bilinmektedir. Sadece sirkenin kendisi değil, kalıntısı da ilaç yapımında kullanılır. Ne zaman kullanıldığı tam olarak bilinmeyen sirkenin kökeni araştırıldığında tarihin çok eski dönemlere kadar uzandığı görülmektedir.

HİOPOKRATES DE KULLANILIYOR

HİPOKRATHİPOKRAT

Bağışıklık sistemimizi güçlendirmenin en doğal yollarından biri olan sirke, bilinçli tüketildiğinde vücuda önemli faydalar sağlar. Uzmanlar mide ve bağırsak sorunu Şeker hastalarının sirkeyi daha dikkatli tüketmesi gerektiğini söylüyor. Bilinen ve bilinmeyen pek çok sirke çeşidi var ama biz iki tanesini çok iyi biliyoruz ve tüketiyoruz: üzüm ve elma sirkesi. Bu ikisine ek olarak son yıllarda adını sıkça duyduğumuz beyaz sirke de bilinen sirke türleri arasında yerini almıştır. Tarihteki en eski sağlık iksirlerinden biri olan sirke, tıbbın babası olarak bilinir. Hipokrat Tedavi amaçlı kullanıldığı da kaynaklarda yazılıdır. Hipokrat elma sirkesiYaraları onun yardımıyla tedavi ettiği birçok tarihi kaynakta geçmektedir. Sirke birçok meyve, sebze ve bitkiden yapılırken her birinin şifasının diğerinden farklı olduğu bilinmektedir. Öyle ki sirke, fermente edildiği maddedeki tüm besin maddelerini içerir. Türk mutfağının vazgeçilmezleri arasında yer alan sirkenin turşu ve yemeklerle birlikte tüketilmesinin yanı sıra birçok hastalıkta alternatif tedavi yöntemi olarak kullanıldığını biliyoruz.

METABOLİZMİZİ HIZLANDIRIN

MetabolizmaMetabolizma

Sirke metabolizmayı hızlandırır yağ yakıcıyardımcı olduğu bilinmektedir. Antioksidan etkiye sahip olan sirke, vücutta detoks etkisi yaratır. Uzmanlar, sirkeyi direkt değil seyrelterek tüketmenin daha doğru bir yöntem olduğunu vurguluyor. Sirke mide rahatsızlıklarını giderir. Düzenli sirkeli su içilmesi ile bağırsak hareketleri düzenlenir. Kolesterolü düşürmeye yardımcı olan sirke, tokluk özelliği ile diyet yapanların vazgeçilmez ürünleri arasındadır. Sirke de kan şekeri ve tansiyonAyrıca unun dengelenmesini de destekler. Diş eti hastalıklarının azalmasında da rol oynayan sirke, mikrop öldürücü etkisiyle ağız temizliğine yardımcı olur. Sirkenin en bilinen faydalarından biri, içinden geçtiğimiz pandemi günlerinde daha da önemli hale gelen bağışıklık sistemini güçlendirmesidir. Geleneksel tedavi yöntemlerinde sıklıkla kullanılan elma sirkesinin enfeksiyonlara karşı koruyucu olduğu bilinmektedir. Elma sirkesi kan şekerini düşürür, kan basıncını dengeler ve vücutta antioksidan etkiye sahiptir. Ayrıca siğil, mantar, kulak iltihabı gibi birçok sorunun giderilmesine de katkı sağlar.

GÜZEL CİLT VE SAÇ

Sirke Cilde Faydaları 1Sirke’nin Cilt İçin Faydaları 1

elma sirkesi Cilt lekelerinde etkinliği halk arasında bilinmektedir. Ancak su ile inceltilerek uygulanması tavsiye edilir. Düzgün uygulanmadığı takdirde ciltteki lekeleri daha da artırabilir. Saçlarında kepek sorunu yaşayanlar, saçlarının son durulama suyuna fermente elma sirkesi ekleyerek bu sorunu önleyebilirler. Elma sirkesi saça parlaklık verirken bit tedavisine destek olarak da kullanılır. Saçları sirkeli su ile bitlere karşı taramak tedavinin daha etkili olmasını sağlar. Ancak sirke doktora danışılarak, uygun şekilde, deri ile temasından kaçınılarak ve sulandırılarak kullanılmalıdır.