Seven: “Uygur ve Hazara Türkleri soykırım tehlikesi altında”

36
0

Zafer Partisi Türk Dünyasından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Sultan Neslihan Seven, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Seven yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

Türk Dünyası Başkanlığı olarak ilk yüz yüze görüşmemizi gerçekleştirdik. İlk toplantı itibariyle öncelikli, kısa ve uzun vadeli çalışma programımızı belirledik. Maddelerin özeti şu şekildedir:

Uygur Türkleri, Suriye üzerinden Afganistan-Çin sınırındaki Wakhan/Wahan Koridoru bölgesine yerleştirildi. Taliban Örgütü ve Çin Hükümeti, bu bölgede madencilik operasyonu için müzakerelere başlayınca ve Çin’in Taliban’a yardım vaadi gündeme geldiğinde, bu bölgedeki Uygur Türklerinin can güvenliği tehlikeye girdi. Bu konunun araştırılmasına, bölgedeki güvenlik alanlarının belirlenmesine ve kamuoyunun bu konuda bilgilendirilmesine karar verildi.

Afganistan’da da bulunan Hazara Türkleri, Şii oldukları için her zaman Taliban’ın hedefleri arasında olmuştur. Hükümette Hazara Türklerini temsil eden bir heyet bulunmamaktadır ve siyasi tanınma süreci de yürütülmemiştir. Bir iç sorun olarak görülen Hazara Türklerinin, temsil yetkilerinden mahrum bırakılmayı, yardım ve diyalog talep etme hakları dahi yoktur. Taliban yönetimindeki Hazara Türklerinin yaşam hakkı da kastedilmiştir. Bu yönetim döneminde Hazara Türklerinin katliamı alenen başlamıştır. Acil tepki ve eylem gerektiren bir konu olan Hazara Türkleri meselesi tüm detaylarıyla kamuoyu ile paylaşılmalıdır.

Suriye’deki sıcak çatışma bölgesinde yaklaşık 3000 Uygur Türkünün YPG ve PKK kamplarında gözaltına alındığı ve askeri eğitime tabi tutulduğu biliniyor. Esir alınan ve örgüt amaçları için kullanılmaya çalışılan Türklerin otoritesi kurulmalı ve devamlılıkları korunmalıdır.

Zafer Partisi Türk Dünyası Başkanlığı olarak belirlenen noktalarda çalışmalarımıza başladık. Çalışma alanımızın büyük bir tarih ve coğrafyayı kapsadığını biliyor ve bunun bilinciyle yola çıkıyoruz. Türkiye, Türk Dünyasından haberdar olacak!”

Hibya Haber Ajansı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz