Sakıp Sabancı Müzesi’nden erişilebilir bir sergi, erişilebilir bir İstanbul

43
0

Sabancı Holding’in desteğiyle düzenlenen ve fotoğrafçı Murat Germen ve 22 genç sanatçının gözünden İstanbul’un durum değerlendirmesinin yapıldığı Dün İstanbul’u görme. ve işitme engelliler erişilebilir bir içerikle ziyaret edebilirken, fiziksel engelli ziyaretçiler rampa ve asansörleri kullanarak sergi alanlarına ulaşabilirler.

Sabancı Vakfı Fark Yaratanlar Programı’na seçilen sosyal inisiyatiflerden biri olan Erişilebilir Her Şey, Sabancı Vakfı işbirliği ve desteğiyle hayata geçti. işaret diline çevrilmiş bilgi panoları; video, kurulum ve görseller için sesli anlatım kayıtları yapılmıştır. Bu kapsamda sergi alanı ve güzergahının sesli anlatımları da hazırlanmış ve ziyaretçilerin QR kod ile ulaşabilecekleri tüm içeriklerle sergiye erişim sağlanmıştır.

Özel gereksinimli bireylerin hayata eşit ve bağımsız katılımları için erişilebilirlik danışmanlığı sunan bir sosyal girişim olan Erişilebilir Her Şey, ayrıca Sakıp Sabancı Müzesi’nde görev yapan tüm saha ekibine, çalışmalarını anlatmak için özel bir eğitim verdi. yöntemler. Eğitim, farklı engelli gruplarına yönelik karşılama, refakat, oryantasyon ve acil durum süreçlerini kapsıyordu.

Dün Bugün İstanbul Sergisi, Murat Germen Ahu Akgün, Aslı Narin, Begüm Yamanlar, Beril Ece Güler, Burak Dikilitaş, Canan Erbil, Cemre Yeşil Gönenli, Deniz Ezgi Sürük, Didem Sulaman Erbaş, ±, Eser Epözdemir, Korhan Karaoysal, Adalet Derneği ile birlikte Mekke’de Neslihan Koyuncu Bali, Nora Bryne, Onur Özen, Ørsan Karakuş, Serkan Taycan, Sıla’nın ünlü İntepe, Sinan Tuncay ve Zeynep Kaynar™’ın eserlerinden oluşmaktadır. Sanatçıların İstanbul’un dünü ve bugünü üzerine kafa yorduğu ve kent üzerinde bir inceleme yaptığı sergi, aynı zamanda ziyaretçilerin İstanbul’un geleceği hakkında düşünmelerine de olanak sağlıyor. Mekana özel hazırlanan eserler çevre, hayvan nüfusu, kentsel dönüşüm, sosyal yaşam, tarihi yerler, su kaynakları, ulaşım ve ütopya/distopya kavramlarını içermektedir. İçerdiği temalar ışığında kentsel dinamikler üzerine yorumlar içermektedir.Â

Dün Bugün İstanbul sergisi 28 Kasım’a kadar Sakıp Sabancı Müzesi’nde ziyaret edilebilir. Pazartesi günleri kapalı olan müzeyi ziyaret edenler Salı günleri ücretsiz olarak ziyaret edebilirler.Â

Hibya Haber Ajansı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz