Sabancı Üniversitesi Altunizade Dijital Kampüs’ünde eğitim başladı

29
0

Güler Sabancı: Dijital Kampüs ile Türkiye’de bir ilke imza attık

Sabancı Üniversitesi Kurucu Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı, “Türkiye’de bir ilk olan ve teknolojik altyapısıyla dünyada çok az örneği bulunan Dijital Kampüsümüz ile Sabancı Üniversitesi tüm iş dünyasına daha yakın olacak. Ancak birlikte çalışırsak, birlikte yaratırsak, birlikte geliştirirsek, bu dünyadaki birçok soruna birlikte cevap bulabileceğimizi düşünüyorum. Akademi, iş dünyası ve kamusal başarı üçgenine yürekten inanıyorum.”

Sabancı Üniversitesi, eğitim teknolojileri açısından dünyada örneği olmayan bir altyapı yatırımıyla İstanbul Altunizade’deki Dijital Kampüsü’nü hizmete açtı. İş dünyasının ihtiyaçlarını yakından takip ederek oluşturduğu lisansüstü programlarında Türkiye’nin dört bir yanından iş insanlarını ve profesyonelleri yeni kampüsünde ağırlayacak olan Sabancı Üniversitesi, öğrencilerine bir arada olma hissi yaratan dijital bir ortam sunuyor. Türkiye’de ilk kez eğitim alanında kullanılan Hyflex teknolojisi sayesinde bire bir veya sınıf. bulundukları yerden öğretebilir. Dijital Kampüs, öğrencilerin iş dünyası temsilcileriyle buluşabilecekleri, proje üretebilecekleri ve geliştirebilecekleri bir altyapıya ev sahipliği yapacak.

Sabancı Üniversitesi’nin tüm dijital çalışmalarının odak noktası olacak şekilde tasarlanan Dijital Kampüs’ün açılışına Sabancı Üniversitesi Kurucu Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı ve Sabancı Üniversitesi Rektörü Yusuf Leblebici katıldı. Açılışta Amazon’un Teknolojiden Sorumlu Başkan Yardımcısı (CTO) Werner Vogels ve İsviçre Lozan Federal Teknoloji Enstitüsü (EPFL) Eğitimden Sorumlu Başkan Yardımcısı Pierre Dillenbourg çevrimiçi olarak onur konuşmacıları olarak hazır bulundular.

GÜLER SABANCI: “Amerika’nın IVY Ligi’ne baktığınızda bu tip dijital kampüsün çok az örneği var. Bu kampüsle böyle bir lige giriyoruz.”

Açılışta konuşan Sabancı Üniversitesi Kurucu Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı, “Böylesine yenilikçi ve donanımlı bir kampüse sahip olmaktan Üniversite adına gurur duyduğumu belirterek başlamak istiyorum. Bu projeye pandemiden önce başladık. Proje daha yolun başındaydı ve pandemi ile birlikte tamamen yenilendi. Hayatımıza çok daha hızlı giren ve artık vazgeçilmez olan ‘hyflex’ (yüksek esneklik) çalışma yöntemini yansıtan ve yönteminin gerektirdiği tüm dijital altyapıyı gerçekleştirdiğimiz Altunizade Dijital Kampüs’ü hayata geçirdik.”

Sabancı DX’in de Altunizade’de aynı kampüste yer aldığını vurgulayan Sabancı, “4 yıl önce açılışı yapılan Sabancı DX, Sabancı Holding’in dijital dönüşümüne öncülük eden bir şirket. Sabancı DX ile Sabancı Üniversitesi Dijital Kampüsü’nün aynı yerde yan yana olması tesadüf değildir; bilinçli bir karar. Buradaki Sabancı Üniversitesi’nin bu kampüsle Sabancı DX de dahil olmak üzere iş dünyasına daha yakın olacağına eminim.

Ancak birlikte çalışırsak, birlikte yaratırsak, birlikte geliştirirsek, bu dünyadaki birçok soruna birlikte cevap bulabileceğimizi düşünüyorum. Başarı üçgenine çok inanıyorum. Bunun en iyi örneklerinden biri olacağını düşünüyorum. Her zaman ülke için, ülkenin yüksek öğrenimi ve öğretimi için iyi örnekler oluşturduk. Bu ülkemiz için yeni ve ilk. Bu kampüs, işbirlikçi Columbia Üniversitesi gibi dünyada da nadirdir. Amerika’nın IVY Ligi’ne baktığınızda, bu tür dijital kampüs örnekleri de nadirdir. Dolayısıyla bu kampüsle böyle bir lige giriyoruz.”

Leblebici: “Üniversite-sanayi işbirliğinin buluşma noktası olacak”

Sabancı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Leblebici yaptığı konuşmada, dijital teknolojilerin eğitim ve bilimsel araştırma dünyasına yönelik uygulamalarının hizmete açılacağı Türkiye’nin ilk ve tek Dijital Kampüs binasını açmanın gururunu yaşadıklarını söyledi. iş dünyasına çok değerli katkılar sağlayacağına inancımız tamdır” dedi.

Leblebici, “En yeni dijital eğitim teknolojilerinin geliştirilip uygulanacağı bu kampüsün, ‘birlikte yaratma ve geliştirme’ ilkesi ışığında geleceğin üniversite ortamının şekillenmesinde öncü rol oynayacağına inanıyoruz, kuruluşumuzdan beri bize yol gösteren. Tuzla ana kampüsümüzde 70’den fazla derslik ve amfi, dijital teknolojilerin tüm avantajlarını öğrencilerimize sunacak şekilde donatılmıştır. İçinde bulunduğumuz Altunizade Dijital Kampüs binası, bu deneyimi bir adım öteye taşımayı hedefleyen ve eğitim alanında hyflex gibi yeni geliştirilen teknolojilerin kullanımını bir sonraki aşamaya taşıyan gerçek bir laboratuvar ortamıdır. Sabancı Üniversitesi olarak en güçlü ve iddialı alanlarımız olan dijital teknolojiler ve bilgisayar bilimlerini eğitimdeki köklü tecrübemizle birleştirerek bu alanda öncü olacağımıza inanıyoruz. Dijital Kampüs, sektör ortaklarımızla birlikte çalışmak ve yeni uygulamalar geliştirmek için de ideal bir ortam sağlayacak ve üniversite-sanayi işbirliğini daha da güçlendirecek bir buluşma noktası olacaktır.”

WERNER VOGELS: “DİJİTAL ÖĞRENME ÇAĞI BAŞLADI”

Amazon CTO’su Werner Vogels, “Öğrencilerin öğrenmesini ve deneyimini iyileştirmek için teknolojideki gelişmeler” başlıklı konuşmasında, dijital öğrenme çağının başladığını belirterek, “Dijital teknolojilerdeki gelişmeler, öğrencilere her zamankinden daha çeşitli öğrenme fırsatları sunuyor. Sabancı Üniversitesi Dijital Kampüsü de önümüzdeki yıllarda kurumlarımızı ve hayatımızı şekillendirecek değişimin önemli itici güçleri olarak gördüğüm çeşitli trendlerin birikimi olacak.” Yapay zekanın eğitimde kullanımına da değinen Vogels, “Yapay zekayı ödev veya sınav okuma için pekiştirici bir araç olarak düşündüğünüzde hem öğretmenlerin hem de öğrencilerin daha verimli çalışarak yorgunluktan kurtulduğunu göreceksiniz.” dedi. Vogels şöyle devam etti: “Ödevler ve dersler hakkında toplanan verileri kullanarak öğrencilerin akışı nerede takip ettiklerini ve nerede geri kaldıklarını analiz etmenin mümkün olup olmayacağını hayal edin. Örneğin, öğrencilerin ilerlemesini izlemek için yapay zeka ve makine öğrenimini kullanan, öğretmenleri ve yöneticileri sorunlu durumlara karşı otomatik olarak uyaran ve erken müdahaleyi destekleyen bir sisteme ne dersiniz? Teknolojide yeni bir döneme girerken Sabancı Üniversitesi Dijital Kampüsü’ndeki yeniliklerin eğitim, sanayi ve toplumun gelişmesinde önemli rol oynayacağına inanıyorum.”

“Artırılmış gerçeklik pedagojik

değeri gerçeklikten kaçmaktır”

EPFL Eğitimden Sorumlu Başkan Yardımcısı Pierre Dillenbourg, “Artırılmış gerçekliğin pedagojik değeri gerçeklikten kaçmaktır” diyerek, “Artırılmış gerçekliğin eğitimde kullanımı artık simülasyon yardımıyla yapılıyor. Dijital bilgiler kullanılarak, fiziksel nesneler üzerinde bir simülasyon oluşturulur. Daha sonra bu simülasyonun dış yüklere ve problemlere karşı dayanıklılığı masa başında test edilir. Artırılmış gerçeklik, özellikle mimar veya mühendislik eğitiminde daha çok kullanılır hale geldi.”

ALTUNİZADE DİJİTAL KAMPÜSÜNDE ONLINE VE HİBRİT EĞİTİM ALTYAPISI BAĞLANTI

Sabancı Üniversitesi Altunizade Dijital Kampüsü, 2020-2021 Güz Döneminde faaliyetlerine başlamıştır. Online ve hibrit altyapısı ile hizmet verecek kampüste yüksek teknik donanıma sahip 9 hibrit derslik, 2 profesyonel kayıt stüdyosu, 2 grup çalışma odası, bilimsel showroom, konferans salonu, dinlenme ve yemek salonları yer alıyor.

Sabancı Üniversitesi Yönetici Geliştirme Birimi – EDU’nun kurumsal ve açık eğitim programları ile Profesyoneller için Tezsiz Yüksek Lisans Programları Altunizade Kampüsü’nde gerçekleştirilmektedir.

Hibya Haber Ajansı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz