Ripple (XRP) ve Avalanche Dijital Pound İçin Ortak Hareket Edecek

12
0

Kredibanka.net – Ripple (XRP) ve Avalanche Dijital Pound İçin Ortak Hareket Edecek

Popüler altcoin Ripple (XRP), yeni günde ivme kazanmaya çalışıyor. Hafta sonu boyunca güçlü bir yükseliş trendi yakalayan ve bu süreçte 1,23 dolar seviyesine yükselen XRP, Bitcoin’de başlayan ve 1,10 dolar seviyesinin altına düşen düşüşle birlikte ivme kaybetti. Yeni günde, XRP ihraççısı Ripple’dan önemli bir anlaşma haberi geldi. Şirketin resmi internet sitesinde yapılan duyuruda, Ripple’ın dijital para çalışmalarına katkı sağlamak amacıyla kurulan ve Avalanche şirketini de bünyesinde bulunduran Digital Pound Foundation’da yer alacağı açıklandı.

Ripple (XRP), yeni ayda dalgalı bir grafik görüntüler. Geçtiğimiz hafta SEC davasından gelen haberlerle yükselişe geçen XRP, 1.20 dolar seviyesini geçmeyi başardı. Ancak piyasadaki genel düşüş trendi ile ivmesini kaybeden altcoin, 1,07 dolar seviyesine kadar geriledi. Son dönemde çok önemli anlaşmalara imza atan Ripple şirketi, yeni günde yeni bir ortaklık duyurdu.

Ripple Company’den Çığ ile Önemli CBDC Adımı

Yapılan duyuruda, Ripple’ın dijital pound çalışmalarına katkı sağlamak amacıyla kurulan Digital Pound Foundation’da yönetim kurulu üyesi Susan Friedman tarafından temsil edileceği açıklandı. Vakıfta Ripple’ın yanı sıra Accenture, Avalanche, Billon Group, CGI Group, Electroneum ve Quant gibi şirketler de yer alıyor. Vakfın birincil amacı, İngiltere’nin merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) çalışmasına yardımcı olmak olacak. Susan Friedman, girişim hakkındaki düşüncelerini şu sözlerle açıkladı:

“Dijital Pound Vakfı ile ortaklaşa bir dijital poundun tasarımını ve uygulamasını desteklemekten heyecan duyuyoruz. Vakıf, Birleşik Krallık’ın daha kapsayıcı ve sürdürülebilir bir finansal sistem inşa etme hedefini ilerletmeye yardımcı olacak.”

Dijital Para Çalışmaları Hızlanıyor

Ripple şirketi yaptığı açıklamada, bugün merkez bankalarının %80’inden fazlasının CBDC’ler de dahil olmak üzere devlet destekli bir kripto para birimini aktif olarak kullanmaya çalıştığını belirtti. Vakfın, dijital poundun İngiltere’nin yenilikçi bir dijital ekonomiye ve topluma geçişini destekleyeceğine inandığı da belirtildi.

İngiltere Merkez Bankası, CBDC projesi için fikir almak amacıyla geçtiğimiz haftalarda aralarında HSBC, Morgan Stanley, PayPal, Google, Mastercard, IBM, ConsenSys gibi önemli şirketlerin de bulunduğu iki topluluk daha oluşturmuştu. Özellikle Çin’in dijital yuan konusunda kaydettiği ilerlemenin ardından birçok ülke CBDC üzerindeki çalışmalarına hız verdi. Ripple Corporation ise geçtiğimiz haftalarda CBDC için yapılacak bir pilot çalışmada Butan Merkez Bankası ile işbirliği yapacağını duyurmuştu.

Farklı Alanlarda Stratejik Ortaklıklar Kurulmaya Devam Ediyor

CDBC anlaşmalarının yanı sıra, Ripple geçen hafta Katar Ulusal Bankası (QNB) ile bir havale platformu kurmak için bir anlaşmaya vardığını duyurdu. Ripple’ın global finansal ağ teknolojisi RippleNet’in ilk kez bankanın Türkiye şubesi QNB Finansbank tarafından kullanılacağını belirtti. Orta Doğu ve Kuzey Afrika’nın en büyük finans kuruluşu olan QNB, RippleNet aracılığıyla sınır ötesi ödemeleri iyileştirmeyi ve havale hizmetini hızla art arda birden fazla ülkede genişletmeyi hedeflediğini vurguladı.

Ripple ayrıca geçtiğimiz günlerde XRP Ledger ile NFT geliştirecek projeleri desteklemek için 250 milyon dolarlık bir fon oluşturduğunu duyurdu. Dev blockchain şirketi, Nelnet Yenilenebilir Enerji ile birlikte Nelnet’in güneş enerjisi yatırım fonlarından birine 44 milyon dolar yatırım yaptığını duyurdu. Tüm bu anlaşmalar göz önüne alındığında Ripple’ın farklı alanlardaki stratejik ortaklıkları ile diğer blockchain şirketlerinden farklılaşmaya çalıştığı görülmektedir. Uzmanlar, bu gelişmelerin uzun vadede XRP için olumlu bir ortam sağlayabileceğini vurguluyor.

sorumluluk reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik iyi niyetle ve genel bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Sitemizden elde edilen bilgiler ışığında okuyucunun yaptığı her hareketin riski açıkça kendisine aittir ve site ile hiçbir ilgisi yoktur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz