Putin ve Paşinyan’dan ‘Dağlık Karabağ’ görüşmesi

8
0

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Rusya’nın başkenti Moskova’da bir araya geldi. Toplantıda Dağlık Karabağ sorununun ele alındığı belirtildi.

Çıkış: 22:50 – 12 Ekim 2021

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ile Rusya’nın başkenti Moskova’daki Kremlin Sarayı’nda bir araya geldi. Toplantıda Dağlık Karabağ sorununun ele alındığı belirtildi.

Görüşme öncesi gazetecilere açıklama yapan Putin, Paşinyan ile sürekli iletişim halinde olduğunu belirterek, “Sizinle telefon üzerinden sürekli iletişim halindeyiz. Yüz yüze görüşmek istenilen sonuca ulaşmak için daha verimli olacaktır. Resmi olmayan bir akşam yemeği düzenleyerek güncel konuları tartışacağız. Yakında Bağımsız Devletler Topluluğu Liderler Zirvesi yapılacağı için koordinasyon içinde olmamız gerekiyor. Bugün esas meselemiz, bölgedeki durumun şimdi ve uzun vadede çözülmesi de dahil olmak üzere işbirliğimizle ilgili ana meselelerdir.”

DÖRDÜNCÜ GÖRÜŞME

Putin’in sözlerinin ardından gazetecilere açıklama yapan Paşinyan, Putin ile bu yıl 4. kez yüz yüze görüştüklerini belirterek, “Bu sık yapılan görüşmeler ilişkilerimizin dinamik olduğunu, karşılıklı anlayışımızı ve önemini gösteriyor. stratejik ittifak ortaklığımızın..tabii şu anda bölgemizde genel olarak dinamik bir süreç ilerliyor.Müttefiklerin sürekli temas halinde ve sizin dediğiniz gibi karşılıklı koordinasyon içinde olması çok önemli.Ne yazık ki bundan söz edemeyiz. Bölgemizdeki durumun henüz tam olarak istikrara kavuşması Sizin de belirttiğiniz gibi, Dağlık Karabağ sorunu çözülmemiş durumda ve Rusya’nın çatışmanın çözümünde ve bölgemizde genel olarak güvenliğin sağlanmasında kilit bir rol oynadığı açıktır ve ortak ülkedir. -AGİT Minsk Grubu başkanı. (İHA)

Azerbaycan'dan Ermenistan'a diyalog mesajı Azerbaycan’dan Ermenistan’a diyalog mesajı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz