Polonya’dan AB kararı: Bazı maddeler anayasamıza aykırı

31
0

Polonya Anayasa Mahkemesi, Avrupa Birliği anlaşmalarındaki bazı maddelerin anayasaya aykırı olduğuna hükmetti.

Sözcü.com.tr

Çıkış Tarihi: 23:09 – 07 Ekim 2021

Polonya'dan AB kararı: Bazı maddeler anayasamıza aykırı

Yargı kararı, Varşova ve Brüksel arasında hukukun üstünlüğü, yargı bağımsızlığı, basın özgürlüğü ve demokratik değerler konusunda bir sürtüşme dönemine denk geldi.

Euronews’te yer alan habere göre AB Komisyonu, Polonya’da geçen ay yapılan yargı reformunun yargı bağımsızlığına zarar verdiği gerekçesiyle Avrupa Adalet Divanı’ndan bu ülkeye mali yaptırım uygulanmasını istedi.

Komisyon, Polonya Anayasa Mahkemesi’nden “ülkenin anayasasının mı yoksa AB anlaşmalarının mı daha önemli olduğuna” karar vermesini isteyen önergenin geri çekilmesini de talep etti.

Mahkeme kararını hükümet lehinde değerlendiren hükümet sözcüsü Piotr Muller, “Anayasa hukukunun diğer yasalara göre önceliği Polonya Cumhuriyeti Anayasasına dayanmaktadır. Bu, mahkeme kararıyla bir kez daha teyit edilmiştir” dedi.

Varşova’nın AB yasalarını ihlal etmesinin uzun vadede sadece Polonya’nın birliğe üyeliğini tehlikeye atmakla kalmayıp, AB’nin bütünlüğüne de zarar verebileceği yönünde yorumlar var. Brüksel, iktidardaki Hukuk ve Adalet Partisi’ni (PiS) yargıyı siyasallaştırmakla suçluyor.

Avrupa Birliği, göçmen tutumu nedeniyle Yunanistan'a soruşturma açacak Avrupa Birliği, göçmen tutumu nedeniyle Yunanistan’a soruşturma açacak Avrupa Birliği Batı Balkan ülkeleriyle buluşuyor Avrupa Birliği Batı Balkan ülkeleriyle görüştü

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz