• YARIM ALTIN
  1.763,00
  % 0,94
 • AMERIKAN DOLARI
  9,6118
  % 1,37
 • € EURO
  11,1625
  % 1,21
 • £ POUND
  13,2261
  % 1,16
 • ¥ YUAN
  1,5028
  % 1,21
 • РУБ RUBLE
  0,1365
  % 2,06
 • BITCOIN/TL
  587936,702
  % 5,33
 • BIST 100
  1.522,04
  % 0,18

Polkadot (DOT) Parachain Açık Artırmasının Tarihi Belli Oldu

Polkadot (DOT) Parachain Açık Artırmasının Tarihi Belli Oldu

Kredibanka.net – Polkadot (DOT) Parachain Açık Artırmasının Tarihi Belli Oldu

Polkadot (DOT), kendi alt projesi Kusama’da denenen ve bir dereceye kadar başarılı olduğu bildirilen parachain teknolojisini Polkadot ağına entegre etmeye hazırlanıyor. Geliştiriciler, uzun zamandır beklenen güncellemenin nihayet kullanıma sunulduğunu ve kısa süre içinde ağa ekleneceğini öne sürdüler. Bunun da ötesinde, Polkadot’un değeri hızla artarak yaklaşık %20 arttı ve 32$’dan 42$’a çıktı. Geliştiriciler, ilk parachain ağı için 11 Kasım’da bir açık artırmanın başlayacağını duyurdular.

Heterojen bir çok zincirli çerçeve vizyonunun Polkadot Teknik Raporunda ilk ana hatlarıyla belirtilmesinden 5 yıl sonra, parachainler artık Polkadot’ta piyasaya sürülmeye hazır. İlk müzayedeleri planlamak için Hareket 118, konseyden geçti ve şimdi halk oylamasına gitti.https://t.co/8pt3aT4vO3

— Polkadot (@Polkadot) 13 Ekim 2021

Team Polkadot (DOT) Kusama’da Başarılı Oldu

Polkadot geliştiricileri, uzun süredir üzerinde çalıştıkları ve daha önce alt proje olarak yayınladıkları Kusama’da denedikleri parachain teknolojisinin kullanıma hazır olduğunu duyurdu. Ethereum’un (ETH) en önemli rakipleri arasında yer alan DOT, yaz aylarında Solana (SOL) ve Terra (LUNA) gibi rakiplerinin gerisine düştü. Piyasa değerine göre en değerli kripto para birimleri arasında sekizinci sırada yer alan DOT, parachain duyurusu ile son yirmi dört saat içinde en çok değer kazanan birinci katman blockchain ağları arasında ilk sırada yer aldı.

Parachain teknolojisinin aynı anda birden fazla ana zincir üzerinde işlem yapılmasına izin verdiği belirtiliyor. Geliştirici ekibin beş yıldır üzerinde çalıştığı bu teknoloji, Ethereum’un sharding teknolojisine benzer şekilde piyasaya sürülüyor. Ancak Polkadot, açık artırmaya çıkaracağı parachain ağlarının yerleşik bir uygulamadan çok kendi mantığı ve kuralları olan birinci katman bir ağ gibi davranacağını iddia ediyor. Kusama projesinde şu ana kadar 12 yeni parachain ağının başarıyla işletildiği belirtiliyor.

Parachain kullanarak, merkezi olmayan finans (DeFi) projeleri, NFT pazarları, internet uygulamaları, oyunlar ve kripto para cüzdanları gibi farklı türdeki platformlar kendi ağlarını kurabilecekler. Parachain projeleri ortak bir güvenlik protokolü kullanacak. Bu şekilde ekosistemlerin korunması planlanmıştır.

DOT’a Sahip Olmak Zorunlu Olacak

Parachain ağları için açık artırmaya katılan projelerin DOT sahibi olmaları gerekmektedir. Bu nedenle tüm bu projelerin DOT’u depolayacağı ve doğal olarak talebin artacağı belirtiliyor.

Parachain teknolojisi ile birlikte Polkadot geliştiricileri, bu ağın ilk katman sıfır blok zinciri ağı olacağını iddia ediyor. Polkadot ile aynı mimariyi kullanan Kusama’nın pazarda önemli bir konuma gelmesinden sonra bu projenin varlığını sürdüreceği belirtildi. Geliştirici ekibin Halkla İlişkiler Başkanı Peter Mauric şunları söyledi:

“Bugün belediyenin Polkadot’ta parachainleri piyasaya sürme hamlesi, endüstri için ileriye doğru atılmış büyük bir adım. Polkadot, blok zincirindeki tek katman sıfır protokolü olarak tasarlandı. Katmanları parachain formunda güvenli hale getirmek ve birbirine bağlamak için gereken ek yükü önemli ölçüde azaltarak, önümüzdeki yıllarda tüm katman mantığına yeni bir bakış açısı getireceğiz.”

Teknolojiyi geliştiren ekibin liderlerinden Gavin Wood, daha önce Ethereum’un gelişimine katkıda bulunmuş ve bir süre hem Polkadot hem de Ethereum için çalıştıktan sonra sadece DOT’a odaklanmayı tercih etmişti.

Deneyimli Yatırımcılardan Büyük İlgi

Geçen haftaki haberimizde, deneyimli yatırımcılar Michael van de Poppe ve Lark Davis, Polkadot’un sırasının geldiğinin sinyallerini verdiler. Poppe, yayınladığı bir video ile Polkadot’u analiz ederek bu kripto paranın kısa vadede bir saldırı yapabileceğini iddia etti. Davis daha önce yayınladığı bir videoda parachainlerin duyurulmasıyla birlikte DOT fiyatının 100 doları geçeceğini iddia etmişti. Projede yatırımlar özellikle Eylül ayında yoğunlaşıyor. DOT geliştiricileri en son 13 Eylül’de 23 milyon dolar fon aldı.

sorumluluk reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik iyi niyetle ve genel bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Sitemizden elde edilen bilgiler ışığında okuyucunun yaptığı her hareketin riski açıkça kendisine aittir ve site ile hiçbir ilgisi yoktur.