Petrolde 2021’in en uzun yükseliş serisi

28
0

Petrol, aşının bulunduğu Kasım-Aralık 2020’den bu yana en uzun haftalık rallisini yaparak üst üste yedinci haftayı da kazançla kapattı. Vadeli işlemler New York piyasasında yüzde 1.1 artışla varil başına 80 dolara yükseldi.

ABD Enerji Bakanı Jennifer Granholm’un rezerv satışına ilişkin değerlendirmelerinin tam tersi olduğuna işaret eden Enerji Bakanlığı, şimdilik stratejik rezerv kullanmayı planlamadıklarını belirtti.

ABD hükümetinin stratejik petrol rezervlerinin fiyatları düşürmek için kullanılabileceğini belirten Granholm, “Şu anda tüm enstrümanlar değerlendiriliyor” dedi.

Financial Times’ın Enerji Dönüşümü Stratejileri Zirvesi’nde konuşan Granholm, ulusal stratejik petrol rezervlerinin kullanılmasının düşünülen seçenekler arasında olduğunu söyledi. Ham petrol ihracatının yasaklanmadığını belirten Granholm, “Bu şu anda kullanmadığımız seçenekler arasında ama sonuçta bir seçenek olarak değerlendirilebilir” dedi.

İngiliz Silahlı Kuvvetleri personelinin 4 Ekim’den itibaren akaryakıt istasyonlarına akaryakıt taşımaya başlamasına rağmen, istasyonlarındaki sorunun devam ettiği görülüyor. Bazı akaryakıt istasyonlarında akaryakıt bulunmazken, akaryakıtın bulunduğu yerlerde uzun kuyruklar oluşmaya devam ediyor.

West Texas Oil Kasım vadeli Nymex piyasasında %1.3 artışla varil başına 79.28$’a yükseldi.

Aralık vadeli Brent petrolü Londra ICE Vadeli İşlemler Avrupa piyasasında %1.1 artışla varil başına 82.88$’a yükseldi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz