• YARIM ALTIN
  1.749,00
  % 0,67
 • AMERIKAN DOLARI
  9,5303
  % 0,50
 • € EURO
  11,1435
  % 1,00
 • £ POUND
  13,1624
  % 0,64
 • ¥ YUAN
  1,4905
  % 0,38
 • РУБ RUBLE
  0,1356
  % 1,41
 • BITCOIN/TL
  585206,117
  % 4,29
 • BIST 100
  1.522,04
  % 0,18

Paris yönetimi Almanca ve İngilizceyi kaldırmaya planlıyor

Paris yönetimi Almanca ve İngilizceyi kaldırmaya planlıyor

Fransa’nın Avrupa Birliği içindeki resmi yazışma ve toplantı dilinin Fransızca olması için baskı yapmaya başladığı ortaya çıktı.

Sözcü.com.tr

Çıkış: 07:58 – 10 Ekim 2021

Paris yönetimi Almanca ve İngilizceyi kaldırmayı planlıyor

Fransa’da gündem, Avrupa Birliği kurumlarındaki dilin Fransızca’ya çevrilmesi… Ülkede 40 milletvekilinin hazırladığı planda, Avrupa Birliği’ndeki kurumlar arasında Fransızca’nın ana dil haline getirilmesinin amaçlandığı ortaya çıktı.

Özellikle İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılmasıyla birlikte Fransızca’nın AB’de resmi dil olması gerektiğini ifade eden Fransızlar, “Geçmişte Brüksel’deki güç koridorlarında Fransızca hakim dildi. Ama şimdi İngilizce etkin bir şekilde kullanılıyor.”

Fransa’nın bu durumdan rahatsız olduğu belirtilirken, AB’nin şu anda üç resmi dili var: İngilizce, Fransızca ve Almanca.

Basın toplantılarında ve röportajlarda, seçim esas olarak İngilizce veya Fransızca arasındadır. Avrupa Birliği’nde özellikle Doğu Avrupa ülkelerinin de dahil olmasıyla birlikte İngilizce daha yaygın olarak tercih edilmeye başlandı.

Sağcı politikacı Julien Aubert önderliğinde hazırlanan metinde, “Son yıllarda küreselleşme sayesinde aktif olan Anglo-Sakson kültürü nedeniyle İngilizce diğer iki dil üzerinde de etkili olmuştur. Birleşik Krallık’ın AB’den ayrılmasıyla birlikte İngilizceyi kullanmak için artık hiçbir sebep kalmadı. Şu anda AB’de ana dili İngilizce olan kişilerin oranı yüzde 1’dir.” Birleşik Krallık’ın ayrılmasından sonra, yalnızca İrlanda ve Malta İngilizce’yi resmi dilleri olarak kullanır.

Aynı belgede, AB’de anadili Almanca olan kişilerin sayısının daha fazla olduğu ve “Fransızcanın çok daha geniş bir uluslararası profile sahip olduğu” belirtildi.

Bu tasarının onaylanması halinde 26 AB liderini Fransa Cumhurbaşkanı Macron’a ikna etmesi gerekecek.

Macron'dan Taliban açıklaması: Koşulları netleştirmek gerekiyor Macron’dan Taliban açıklaması: Koşulları netleştirmek gerekiyor Fransa Cumhurbaşkanı Macron'a yumurtalı saldırı Fransa Cumhurbaşkanı Macron’a yumurtalı saldırı Fransa'da seçim yarışı kızışıyor: Zemmour, Le Pen'i geride bıraktı Fransa’da seçim yarışı kızışıyor: Zemmour Le Pen’i geride bıraktı