Paris İklim Anlaşması TBMM’de kabul edildi

28
0

Paris İklim Anlaşması’nın onaylanmasına ilişkin kanun teklifi, Parlamento Genel Kurulu’nda oybirliğiyle kabul edildi ve Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, Türkiye’nin bugüne kadar anlaşmayı onaylamayan tek OECD ve G20 ülkesi olduğunu hatırlatarak, şunları kaydetti:

“2020’de sona eren Kyoto Protokolü sonrası süreçte, küresel iklim rejimine açıklık getiren Paris Anlaşması’nı 197 ülke imzalamış, 191 ülke onaylamıştır. Türkiye 5 yıl önce imzaladığı anlaşmaya taraf olarak süreci tamamlamış ve anlaşmayı onaylayan 192. ülke olmuştur. Geç ve vakit kaybı olsa da olumlu bir adım. Türkiye’nin katılacağı çok süreç, iyileştireceği çok şey var. Ülkemiz iklim krizini gerçekten bir kriz olarak görmeli ve bundan sonraki süreçte tüm taraflar aktif olarak çalışmalıdır. Anlaşmanın tarafları, ulusal katkı beyanları ile kendi hedeflerini belirlerler. Avrupa’da tüm sektörleri dönüştüren yatırımlar Türkiye’nin hemen yanında yer alıyor.”

Ar-Ge’ye yatırım yapmadan yenilik olmaz.

Bu durumun tek kişinin tekelinde olmadığını anlatan Eskinazi’ye göre tüm paydaşların aktif rol alması ve onları karar süreçlerine dahil etmesi gerekiyor.

“Eleştiri, özgürlük, katılım ve çoğulculuk her alanda olduğu gibi iklim politikalarının da en önemli parçalarıdır. Türkiye, WIPO 2021 Küresel İnovasyon Endeksi’nde gelişmişlik düzeyine göre 41. sırada yer almaktadır. Almanya’nın GSYİH’sının yüzde 3,17’si, Japonya’nın yüzde 3,28’i, İsveç’in yüzde 3,39’u ve Kore’nin GSYİH’sının yüzde 4,53’ü Ar-Ge’ye ayrılıyor. Türkiye ise GSYİH’sının sadece %1’ini Ar-Ge’ye yatırıyor. Türkiye, 2020 yılında devlet bütçesindeki Ar-Ge yatırımlarının payını azaltan OECD ülkeleri arasında tek ülkedir. Ar-Ge yatırımı yapılırsa inovasyon, inovasyon yapılırsa nitelikli sürdürülebilir ekonomik büyüme olacaktır. Yeşil yatırım seferberliğine gerekli katkı yapılmalı ve Ar-Ge kaynakları artırılmalıdır.”

Yenilenebilir Enerji Ekipman ve Hizmetleri İhracatçıları Birliği ve Karbon Emisyon Piyasası Düzenleme Kurumu kurulmalı

Türkiye’nin ilk Yenilenebilir Enerji Ekipman ve Hizmet İhracatçıları Birliği’nin İzmir’de kurulması için çalışmalara başladıklarını belirten Jak Eskinazi, başta enerji verimliliği olmak üzere gerekli politikaların ön planda tutulması ve uygulanması gerektiğini düşünüyor.

“Türkiye’nin rüzgar enerjisi kurulu gücü 10 bin MW’ı aştı. Rüzgar, güneş ve yeşil hidrojen gibi yenilenebilir enerji kaynaklarının teşvik edilmesi, iklim politikalarının üst düzeyde tartışılması ve raporlama, karbon ayak izi bilgisi ve etiketleme gibi alanlarda ulusal girişimlerin öne çıkarılması için mekanizmalar geliştirilmelidir. Türkiye’de Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu gibi bir Karbon Emisyon Piyasası Düzenleme Kurumu kurulmalıdır. İklim alanında yeni bir dönem başlatmak istiyorsak, bu mücadelede özel sektörün çok önemli bir rol oynadığını biliyoruz. Bu nedenle sürdürülebilirlik alanındaki projelerimiz ve atılımlarımızla Türkiye İhracatçı Birlikleri arasında öncüyüz” dedi.

AYB’de Sürdürülebilirlik Departmanı kuruldu

Eskinazi, “İhracat yapan sektörlerin uyum sürecini desteklemek ve AB Yeşil Anlaşması’na uyum için projeler geliştirmek amacıyla Ege İhracatçı Birlikleri bünyesinde Sürdürülebilirlik Departmanı kurduk. Hem sanayi hem de tarım sektörlerimizin çevre dostu ve düşük karbonlu kalkınmaya geçişini hızlandırmak için Sürdürülebilir UR-GE projelerimizle şirketlerimizi destekliyoruz. EIB olarak, uzun süredir devam eden iklim kriziyle mücadeleye desteğimizi artırmaya kararlıyız.” dedim.

Hibya Haber Ajansı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz