Paris Anlaşması’na ilişkin kanun yürürlüğe girdi

24
0

Yasaya göre, Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 21. Taraflar Konferansı’nda kabul edilen ve Türkiye Cumhuriyeti adına 22 Nisan 2016 tarihinde imzalanan “Paris Anlaşması”nın onaylanmasının uygun görüldüğü belirtildi. bildirimle birlikte n bildirimi.

– Türkiye iklim kriziyle mücadelede yeni bir sayfa açıyor

Paris Anlaşması, Aralık 2015’te Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi (UNWC) 21. Taraflar Konferansı’nda kabul edildi.

Türkiye’nin 22 Nisan 2016’da 175 ülke ile imzaladığı anlaşma 4 Kasım 2016’da yürürlüğe girdi. 197 ülke tarafından imzalanan anlaşmaya Eritre, Irak, İran, Libya, Yemen ve Türkiye taraf olmadı. UNMID’in partisi.

Anlaşmanın bugüne kadar onaylanmamasının nedenlerinden biri, Türkiye’nin gelişmiş ülkeler kategorisini oluşturan UNİDÇS’in Ek-1 listesinden çıkarılarak gelişmekte olan ülkeler kategorisine dahil edilme talebidir. görülen.

Dünyanın ilk kapsamlı iklim anlaşması olarak tarihi öneme sahip Paris Anlaşması’nı onaylayan ülkelerin küresel sıcaklık artışını 1,5 derece ile sınırlandırması ve 2050 yılına kadar sıfır sera gazı emisyonu taahhütlerini yerine getirmesi gerekiyor. bununla birlikte petrol ve kömür gibi fosil yakıtların kullanımını azaltarak yenilenebilir enerjiye doğru bir eğilim.

Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin ulusal katkı beyannameleri ile emisyon azaltım ve sınırlandırma hedefleri belirlemelerinin talep edildiği anlaşma çerçevesinde, kararların uygulanması gözden geçirilmekte ve tüm tarafların çalışmaları izlenmektedir.

– Türkiye’nin Paris Anlaşması kapsamındaki hedefleri

2015 yılında BM Sekreterliğine sunduğu ulusal katkı beyanı çerçevesinde Türkiye, 2030 yılına kadar emisyon artışını yüzde 21 oranında azaltmayı taahhüt etmiştir.

Anlaşmanın Meclis’te onaylanmasına ilişkin karar BM Sekreterliği’ne iletilecek ve Türkiye anlaşmaya taraf olacaktır.

Anlaşmanın onaylanması ile Türkiye için iklim değişikliği ile mücadelede hedef ve politikaların belirleneceği yeni bir döneme girilecek.

– Glasgow’daki 26. Taraflar Konferansı’nda beklenen eksik konuların tamamlanması

Paris İklim Anlaşması’nın uygulama kurallarının büyük çoğunluğu belirlenirken, bazı önemli konularda uzlaşma sağlanamaması nedeniyle düzenleme bekleyen bölümler de bulunuyor.

Paris İklim Anlaşması’nda eksik olan konuların, 30 Ekim-12 Kasım 2021 tarihleri ​​arasında İskoçya’nın Glasgow kentinde yapılması planlanan 26. Taraflar Konferansı’nda (COP26) tamamlanması bekleniyor.

Böylece COP26, Paris Anlaşması’ndan sonra genel değerlendirmenin yapılacağı ilk zirve olacak. Zirvede Türkiye beklenti ve taleplerini yenileyecek.

Anlaşmanın Ek-2 listesinde yer almadığı için Yeşil İklim Fonu’ndan yararlanamayan Türkiye, Paris Anlaşması’na taraf olurken, iklim finansmanı sağlayan diğer fonların ve çok taraflı fonların herhangi bir fonu olmayacak. bankalara erişimde zorluklar yaşayacak ve yeni oluşan uluslararası emisyon piyasalarında ticaret yapma fırsatından yararlanacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz