• YARIM ALTIN
  1.750,00
  % 0,72
 • AMERIKAN DOLARI
  9,5334
  % 0,51
 • € EURO
  11,1370
  % 0,96
 • £ POUND
  13,1575
  % 0,58
 • ¥ YUAN
  1,4917
  % 0,43
 • РУБ RUBLE
  0,1358
  % 1,44
 • BITCOIN/TL
  585364,200
  % 4,18
 • BIST 100
  1.522,04
  % 0,18

Mono Steel, 2022 hedeflerini belirledi

Mono Steel, 2022 hedeflerini belirledi

Ekim ayı itibarıyla 2021 hedeflerine ulaşan ve geçtiğimiz ay Türkiye ve Almanya’daki üretim tesislerine ek olarak Sakarya’da yeni bir Ar-Ge ve lojistik merkezi kuran Mono Steel, 2022 hedeflerini belirledi. Mevcut üretim tesislerine ek olarak Avrupa, Afrika ve Kanada’da yeni üretim tesisleri açmak ve bu tesislerden tüm dünyaya ihracat yapmak için araştırmalara başlayan firma, 2022 yılında Amerika pazarındaki yerini sağlamlaştırmayı hedefliyor.

Ekim 2021 itibariyle Mono Steel, yüzde 80 kapasiteyle çalışmasına rağmen ihracatta 17 milyon Euro hedefine ulaştı. Önümüzdeki yıl hedefinde; Avrupa, Afrika ve Kanada’da yeni üretim tesisleri kurmak, yeni açılan Ar-Ge ve Lojistik Merkezini genişletmek, Amerika’daki konumunu daha da güçlendirmek ve yılda yaklaşık 30 Milyon Euro ihracat yapmak.

Almanya Stuttgart’ta üretim tesisi ve Sakarya’da yıllık ortalama 14 bin ton üretim yapan (özel projeler hariç) üretim tesisi bulunan Mono Steel için 2020-2021 yılı oldukça hareketli geçti. 57 kilometre uzunluğu ve 2300 metre derinliği ile “dünyanın en uzun ve en derin demiryolu tüneli” olarak tarihe geçen Gotthard Base Tüneli’nden, Türkiye’nin mega projesi olarak lanse edilen Grand Paris Ekspresi’ne kadar. Paris ve banliyöleri şehre bağlayarak Paris trafiğini azaltması bekleniyor… Almanya’nın en kalabalık şehirlerinden birinin yolculuk süresini kısaltacak Münih Metrosu’ndan, dünyanın en büyük metrosu olan Stockholm Metrosu’na… İskandinav ülkeleri… Avustralya’nın en önemli ve en büyük hidroelektrik santrallerinden biri olan Snowy 2.0’dan son yılların en büyük projelerinden Çanakkale Köprüsü… Afrika’da A’dan Z’ye fabrika ve depo alanlarından, Baltık ülkelerinin ilk alüminyum üretim hattına kadar, 2022 yılında çok önemli işbirliklerine imza attı.

Mono Steel’in CEO’su ve ortağı olan ünlü iş insanı Mustafa Toprakçeken, 2020-2021 yılını değerlendirirken; “Mono Çelik olarak kurulduğumuz günden bu yana Ford Otosan Boya Üretim Tesisi, Toyota Üretim Tesisi, Hyundai Boyahane, TOKİ Samsun Stadyumu, Rixos Tema Park, Çanakkale Köprüsü Projesi gibi Türkiye’de büyük ve özel projelerde yer alıyoruz. . Son iki yılda büyük bir ivme yakaladık. Avrupa ve Afrika pazarlarında büyük ve nitelikli projelerde yer alarak ülkemizi gururla temsil ettik. Almanya’nın köklü firmalarından biriyle ortak olarak orada da farklı bir yapılanmaya girdik. Yatırımlarımızın yanı sıra istihdam yaratarak ülke ekonomisine katkıda bulunmaya devam ettik. Bugün Avrupa ve Afrika pazarlarında saygın, tanınan ve köklü bir markayız. 2021’in ilk ayları biraz yavaş geçti. Hem pandeminin etkisi hem de bazı giderlerdeki artış inşaat sektörünün biraz yavaşlamasına neden oldu. Bu yıl ortalama %80 kapasite ile çalıştık. Ancak geliştirdiğimiz doğru stratejilerle Ekim ayı itibariyle hedeflediğimiz ihracat rakamlarına ulaştık. Planlama, üretim, tedarik ve lojistikteki hızımız; Kaliteli işçiliğimiz, profesyonel bakış açımız ve yerinde analiz de eklenince bu başarıyı yakalamamız kaçınılmaz oldu. Türkiye, Avrupa ve Afrika pazarlarında işbirliğimiz devam ediyor. Bu işbirliklerine ek olarak Amerika, Kanada, Avustralya gibi ülkelerden de yeni projeler alıyoruz. Bu nedenle 2022 yılında hedeflerimizden biri olan Ar-Ge ve Lojistik Merkezimizi bu ay açma kararı aldık. Ekim ayı sonuna doğru genel merkezimizi buraya taşıyacağız” dedi.

Toprakçeken, 2022 hedeflerini şu sözlerle özetledi; “Şu anda öncelikli planımız bir dünya markası olmak… Bu yıl, 17 Milyon Euroİhracat rakamlarına ulaştık. gelecek yılın hedefi 30 Milyon Euroorada. Bu yıl olduğu gibi önümüzdeki yıl da hedeflerimize ulaşacağımıza inanıyorum. Son iki yılda Avrupa, Türkiye, İngiltere, Avustralya, Afrika ve Orta Doğu’daki konumumuzu pekiştirdik. Artık çelik konstrüksiyon, üretim ve tasarım denilince akla ilk biz geliyoruz. 2021 yılında Amerika pazarına girdik ve yavaş yavaş bu pazarı tanımaya başlıyoruz. Bu yılki hedefimiz Amerika pazarındaki konumumuzu daha da pekiştirmek. Bu sayede tüm dünyada Mono Steel imzasını taşıyan bir proje olacaktır. Bugüne kadar birçok tanınmış projede yer almış bir firma olarak Amerika’daki konumumuzu da en kısa zamanda sağlamlaştıracağına inancımız tamdır. Yeni projelerimiz de bize bu yıl Sakarya ve Stuttgart’taki tesislerimize yenilerini eklememiz gerektiğini gösterdi. Aynı zamanda ihracat yapabileceğimiz üretim tesisleri arayışı içindeyiz. 2022 yılında Avrupa, Afrika ve Kanada’da yeni üretim tesisleri açmayı planlıyoruz. Ar-Ge ve Lojistik Merkezimizi geliştirmek ve büyütmek de 2022 hedeflerimiz arasında” dedi.

Hibya Haber Ajansı