MİMSAN Grup, ‘Düşük Karbon Kahramanı’ seçildi

25
0

Mimsan Grup, Oltan Köleoğlu Enerji’ye anahtar teslim olarak inşa ettiği Türkiye’nin en büyük biyokütle santrali. “Afyon Eber Biyokütle Santrali” ile7. İstanbul Karbon E-Zirvesi’nde sera gazı emisyonlarının azaltılmasına sağladığı yüksek katkı nedeniyle ‘Düşük Karbon Kahramanı’ ödülüne layık görüldü.

Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği tarafından düzenlenen zirvede, sera gazı emisyonlarını azaltarak ve karbon ayak izini azaltarak ülkemizin iklim krizine karşı direncine katkıda bulunan kuruluşlar ödüllendirildi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İstanbul Teknik Üniversitesi ve Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği (SÜT-D) tarafından desteklenen zirve, 28 Eylül’de ‘Yeşil Geri Kazanım Atık ve Enerji Yönetiminin İklim İçin Rolü’ temasıyla online olarak gerçekleştirildi. Dayanıklı Türkiye’. Zirvede, karbon ayak izine duyarlı ve ekonomiyi destekleyen projelere ‘Düşük Karbon Kahramanı’ ödülü verildi.

“Sıfır Atık, Düşük Karbon için Biyoelektrik” diyen çözüm MİMSAN Grup, “Afyon Eber Biyokütle Santrali” projesi ile Sera gazı azaltımına yüksek katkısı nedeniyle ‘Düşük Karbon Kahramanı’ ödülünü kazandı.

Biyokütle enerji sektöründe Türkiye’de lider marka konumuna ulaşan Mimsan, Satış ve Pazarlama Müdürü Hacer İlhan Yiğit, konuyla ilgili açıklama yaptı: “Dünyadaki karbon emisyonlarının yüzde 31’i enerji üretiminden kaynaklanmaktadır. Sürdürülebilir bir dünya için geliştirdiğimiz atık bertaraf teknolojileri ile hem Türkiye’nin enerjide dışa bağımlılığını azaltmaya hem de enerji üretirken “sıfır atık hamlesine” katkıda bulunmaya devam ediyoruz. Bu kapsamda Afyon Eber’de kurduğumuz biyokütle santrali ile yıllık yüzde 88 emre amadelik ile 202.500.000 kWh/yıl enerji üretiyoruz. Bu elektrik üretim değeri ile yılda yaklaşık 90.000 ton karbon salınımını önlüyoruz.

Önümüzdeki dönemde kuracağımız biyokütle santrali projelerinde, karbon emisyonlarının çevre üzerindeki etkisini en aza indirgemek ve iklim kriziyle mücadelede aktif rol oynamak için araştırma ve geliştirme çalışmalarımızı desteklemeye devam edeceğiz” dedi. konuşmasını bitirdi.

Hibya Haber Ajansı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz