Meksika’yı Pamela Kasırgası vurdu

5
0

Pasifik Okyanusu’nda oluşan Pamela Kasırgası, yerel saatle 07:00’de Meksika’nın Sinaloa eyaletinde karaya ulaştı. Yetkililer halkı sel ve heyelan konusunda uyardı.

Çıkış Tarihi: 19:42 – 13 Ekim 2021

Pasifik Okyanusu’nda oluşan Pamela Kasırgası, yerel saatle 07:00’de Meksika’nın Sinaloa eyaletindeki San Ignacio kenti yakınlarında karaya ulaştı.

Meksika Sivil Savunma Koordinasyonundan yapılan açıklamada, Meksika’ya kategori 1 seviyesinde ulaşan kasırgadan en fazla Sinaloa ve Durango eyaletlerinin etkilenmesinin beklendiği belirtildi.

Kasırganın rüzgar hızının saatte ortalama 120 kilometre olduğu ve bazen rüzgar hızının saatte 150 kilometreye ulaştığı bildirildi.

Meksika Ulusal Su Komisyonu (Conagua) tarafından yapılan açıklamada, kasırganın Sinaloa, Durango, Nayarit, Jalisco ve Sonora eyaletlerinde şiddetli sağanak yağışlara neden olduğu belirtilirken, Chihuahua, Zacatecas eyaletlerinde şiddetli yağışların beklendiği, Nuevo Leon ve Coahuila. Sinaloa’da birçok sokak ve ara sokak şiddetli yağışlar nedeniyle göle dönüştü.

Yetkililer, kasırga ile birlikte görülen yağışın heyelanlara, nehirlerin taşmasına ve alçak kesimlerde su baskınlarına neden olabileceğini belirterek, vatandaşları sıkı önlemler almaya ve sivil savunma ekiplerinin tavsiyelerine uymaya çağırdı.

Sinaloa’dan sonra, Baja California Sur’daki bazı şehirlerdeki okullar önlem olarak bir sonraki duyuruya kadar kapatıldı.

BİZE ULAŞMASI BEKLENİYOR

Saatte 22 kilometre hızla kuzeydoğuya yönelen kasırganın Perşembe günü ABD’nin Teksas eyaletine ulaşacağı tahmin ediliyor. Meksika’da bu yıl Nora, Grace ve Dolores kasırgaları 15 can verdi ve 7 kişi kayboldu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz