Lapid: İsrail, İran’ın nükleer silah geliştirmesini durdurmak için gerekirse harekete geçme hakkını saklı tutuyor

6
0

Kredibanka.net – Lapid: İsrail, İran’ın nükleer silah geliştirmesini durdurmak için gerekirse harekete geçme hakkını saklı tutuyor

İsrail, İran’ın nükleer silah geliştirmesini durdurmak için gerekirse harekete geçme hakkını saklı tuttuğunu vurgulayarak, Tahran’ı nükleer anlaşma konusunda uzlaşmayı geciktirmekle suçladı.

İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile Washington’da düzenlediği ortak basın toplantısında, “Ben ve Bakan Blinken, Holokost’tan kurtulan ailelerin çocuklarıyız. Bizler bir ulusun dünyayı kötülükten korumak için ne zaman güç kullanması gerektiğini biliriz” dedi.

Blinken ise, nükleer anlaşmayı yeniden canlandırmak için zamanın tükenmekte olduğu konusunda uyararak, “Zaman daralıyor ve burada da görüştüğümüz üzere Ortak Kapsamlı Eylem Planı’na dönsek bile anlaşmanın temel faydalarını göremeyeceğimiz bir noktaya yaklaşıyoruz. Çünkü İran, daha çok santrifüj kullanarak uranyum zenginleştirme oranını yüzde 20’den yüzde 60’a çıkarmak başta olmak üzere bu süreyi nükleer programını ilerletmek için kullanıyor” diye konuştu.

İran’ın meydan okumalarıyla baş etmek için tüm seçenekleri değerlendirdiklerini anlatan Blinken, “Diplomasi başarısız olursa askeri seçenekleri değerlendirecek misiniz?” sorusuna şu yanıtı verdi:

“Az önce belirttiğim nedenlerden dolayı zamanımız gittikçe kısalıyor. Aynı zamanda İran’ın tepkilerini, durumunu yakından izliyoruz. İran yolunu değiştirmezse diğer seçeneklere dönmeye hazırız.”

Öte yandan, ABD’nin İran Özel Temsilcisi Robert Malley, dün yaptığı açıklamada, ABD’nin İran’ın 2015’te imzalanan nükleer anlaşmanın yükümlülüklerine geri dönmeyi istememesi halinde tüm seçenekleri tartışmaya hazır olduğunu söyledi.

ABD eski Başkanı Donald Trump, 2018’de ülkesini anlaşmadan tek taraflı çekip İran’a yaptırımları yeniden yürürlüğe koyduğundan beri, Tahran zenginleştirilmiş uranyum stoklarını yeniden inşa ediyor.

Başkan Joe Biden ise, anlaşmayı yeniden canlandırmayı amaçlıyor, ancak iki taraf Tahran’ın kabul edeceği yükümlülükler ve Washington’un kaldıracağı yaptırımlar gibi atılacak adımlar ve bunların uygulanma tarihleri ​​konusunda henüz anlaşamadı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz