Küresel risk iştahı ve piyasalarda dalgalı bir seyir kaydediliyor

24
0

Piyasa Gündemi

Son dönemde enerji maliyetlerindeki keskin artışlar enflasyon konusunda endişeleri artırırken üretimde aksamalara da neden oluyor. Enerji cephesindeki gelişmeler küresel risk iştahı üzerinde baskı oluştururken, önümüzdeki günlerde enerji krizinin küresel ekonomik görünüme etkileri yakından izlenecektir. Bu cephedeki gelişmelerin yanı sıra ekonomik veri akışları ve merkez bankalarının hamleleri de risk iştahı üzerinde belirleyici olacaktır.

Açıklanacak Temel Ekonomik Veriler  Â

•   15:30 ABD – Haftalık İşsizlik Başvuruları Önem: Yüksek

BİST-100 Gün Başlangıcı

Enerji krizine ilişkin derinleşen endişeler nedeniyle dün küresel borsalarda sert satışlar etkili oldu. Ancak Putin’in açıklamalarının ardından doğalgaz fiyatlarında bir miktar gevşeme ve ABD’de güçlü ADP istihdam değişikliği piyasalardaki kayıpların toparlanmasına katkı sağladı. tedarik edilen. BİST-100 Endeksi dün günü %1,43 düşüşle 1.371,69 puanla kapattı. ABD borsaları günü sınırlı kazanımlarla tamamlarken, ABD vadelileri bu sabah hafif dalgalı bir seyir izliyor. Asya pazarlarında genel olarak yeşil bir renk hakimdir. Avrupa borsalarının güne kazançlı açılışlarla başlaması bekleniyor. Endeks kapanışında 8.88 – 8.90 aralığında yer alan dolar/TL bu sabah 08:40 itibarıyla 8.87 seviyelerinde işlem görüyor. BİST-100 Endeksi’nin güne hafif pozitif bir açılışla başlamasını bekliyoruz.

BİST-100 Stratejisi

BİST 100, dün yurtdışındaki olumsuz havanın da etkisiyle satış günü geçirdi. Endeks, bir süredir önemli bir destek noktası olarak izlediğimiz 1.376 seviyesinin altına geriledi ve günü yine günün en düşük seviyesi olan 1.372 civarında kapattı. Bu satışların ardından endekste 1.425 olarak izlediğimiz ilk güçlü direnç bölgesini kısa vadeli düşüş trendinin de geçtiği 1.400 civarına çekiyoruz. Bu aşılmadığı sürece bugün beklediğimiz gibi olası yukarı yönlü hareketlerin piyasa tarafından yeni bir satış fırsatı olarak değerlendirilmesinin yüksek ihtimal olduğunu düşünüyoruz. Yeni referansımız olan dünkü kapanış seviyesi aşağıdadır. Burada teknik baskının çok daha yoğunlaştığı görülüyor ve bir süredir bahsettiğimiz 1.340 desteği test edilebilir.

Kaynak Gedik Yatırım
Hibya Haber Ajansı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz