Küresel kahve fiyatları 7 yılın en yüksek seviyesine yükseldi

6
0

New York Ticaret Borsası’nda Arabica kahve vadeli işlem sözleşmelerinin fiyatları, mahsullere büyük zarar veren olumsuz hava koşullarından, nakliye trafiğinin aksamasına kadar fiyatların yükselmesine neden olan faktörler ışığında 7 yılın en yüksek seviyesine çıktı.

Bloomberg’in haberinde, dünyanın en büyük kahve ihracatçısı olan Brezilya’daki kahve tarlalarının on yıllardır en kötü hava koşullarına maruz kaldığı, bunun da önümüzdeki yıllarda üretimi etkileyebilecek önemli mahsul hasarına yol açtığı belirtildi.

Bu arada, dünyanın en büyük Arabica kahve ihracatçısı olan Kolombiya’daki kahve yetiştiricileri, mahsullerini tedarik etmek için sözleşmeleri yerine getirmeyi reddetti. 

Teslim edilmeyecek miktarların bir milyon torbaya ulaşması muhtemel, bu da dünyanın tedarik zincirine yeni bir kaos katıyor.

Kahve fiyatları geçen yıl neredeyse iki katına çıktı. Kahvenin fiyatı New York Menkul Kıymetler Borsası’nda Aralık teslimi için yüzde 4,4 artarak pound başına bin 315 dolara yükseldi. Bu, Ekim 2014’ten bu yana en yüksek seviye olarak kabul ediliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz