Küresel borsalarda yön arayışı devam ediyor

123
0

Borsa Ä°stanbul’da BIST 100 endeksi haftanın üçüncü iÅŸlem gününü yüzde 1,43 deÄŸer kaybederek günü 1.371,69 puandan tamamladı. Toplam iÅŸlem hacmi 15,8 milyar lira seviyesinde gerçekleÅŸti. Bankacılık endeksi yüzde 0,75 ve holding endeksi yüzde 2,11 deÄŸer kaybettiÄŸi günde tüm sektör endeksleri gerilerken, en çok kaybettiren ise yüzde 3,85 ile tekstil, deri olduÄŸu görüldü. Avrupa borsaları haftanın üçüncü iÅŸlem gününü düşüşle tamamladı. Kapanışta, Ä°ngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 1,15, Almanya’da DAX 30 endeksi yüzde 1,46, Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 1,27 ve Ä°talya’da FTSE MIB 30 endeksi yüzde 1,35 deÄŸer kaybetti. ABD borsaları, haftanın üçüncü iÅŸlem gününü yükseliÅŸle tamamladı. Kapanışta Dow Jones endeksi, yüzde 0,30, S&P 500 endeksi yüzde 0,41 ve Nasdaq endeksi yüzde 0,47 deÄŸer kazandı. Bugün, yurt içinde Hazine nakit dengesi ile haftalık para ve banka istatistikleri, yurt dışında ise ABD’de haftalık iÅŸsizlik baÅŸvuruları ve Almanya’da sanayi üretimi verileri takip edilecek. Ayrıca, Avrupa Merkez Bankası’nın gerçekleÅŸtirdiÄŸi toplantısına dair tutanaklar yayımlanacak. Gün içerisinde, Avrupa Merkez Bankası ve Almanya Merkez Bankası’ndan bazı yetkililerin yapacağı açıklamalar yakından izlenecek. Yeni iÅŸlem gününde, sabah saatlerinde Asya seansında iÅŸlem gören endeks/endeks vadeli iÅŸlem sözleÅŸmeleri birçoÄŸunda fiyatlama davranışlarında kısa vadede risk iÅŸtahının seyrine baÄŸlı olarak toparlanma eÄŸiliminin devam ettiÄŸi izleniyor.

Satır Başları:

Borsa Ä°stanbul’da BIST 100 endeksi haftanın üçüncü iÅŸlem gününü yüzde 1,43 deÄŸer kaybederek günü 1.371,69 puandan tamamladı. Toplam iÅŸlem hacmi 15,8 milyar lira seviyesinde gerçekleÅŸti. Yeni iÅŸlem gününde global piyasalarda risk iÅŸtahının seyrine baÄŸlı olarak, BÄ°ST-100 endeksinin güne pozitif bir açılış ile baÅŸlamasını öngörüyoruz.

CumhurbaÅŸkanı Recep Tayyip ErdoÄŸan, partisinin TBMM Grup Toplantısı’nda yaptığı açıklamalarda; ‘DiÄŸer partilerin anayasa teklifleriyle kendi hazırlıklarımızı uzlaÅŸtırabilirsek, yasama yılı bitmeden Meclis bünyesinde bu iÅŸi neticeye ulaÅŸtırabiliriz” dedi.

SaÄŸlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu Toplantısı sonrası yazılı açıklama yaptı. Bakan, “Bugün itibarıyla aktif vakalarımızın yüzde 50’den fazlası 30 yaÅŸ altındaki kiÅŸilerden oluÅŸmaktadır” dedi. Bakan, “BioNTech aşısında 3. doza gerek duyulmadığını†ifade etti.

Paris Ä°klim AnlaÅŸması’nın onaylanmasına iliÅŸkin kanun teklifi TBMM Genel Kurulu’nda oy birliÄŸiyle kabul edildi. Kanun, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Almanya’da açıklanan fabrika sipariÅŸleri, AÄŸustos ayında beklentilerin üzerinde yüzde 7,7’lik bir düşüş kaydetti.

ABD’de açıklanan ADP özel sektör istihdam verisi Eylül ayında piyasa beklentilerini aÅŸtı. ADP verilerine göre ülkede özel sektör istihdamı Eylül ayında 568 bin artış kaydetti.

Resmi olmayan haber akışına göre; ABD BaÅŸkanı Joe Biden’ın, 2021 yılı bitmeden Çin Devlet BaÅŸkanı Åži Cinping ile online bir görüşme gerçekleÅŸtireceÄŸi belirtildi.

Rusya Devlet BaÅŸkanı Vladimir Putin, yaptığı açıklamada, “Gazprom’un Ukrayna üzerinden daha fazla hacmi sevk etmesi ekonomik olarak karlı deÄŸil. Yeni sistemlerden sevkiyat çok daha ucuz” dedi. BaÅŸkan, Ukrayna üzerinden Avrupa’ya gaz sevkiyatının 2021’de taahhüt edilen seviyeleri geçeceÄŸini rahatlıkla söyleyebiliriz” dedi.

ABD’de, Senato Azınlık Lideri Cumhuriyetçi Mitch McConnell, yıl sonundan önce daha kalıcı bir çözüm bulunana kadar ülkenin temerrüde düşmesini engellemek için borç limitinin kısa süreli olarak askıya alınmasını tavsiye etti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası bugün, yatırımcı, ekonomist ve analistlerle, katılımcıların genel makroekonomi, para politikası, finansal piyasalar, bankacılık gibi çeşitli konulardaki teknik içerikli sorularını cevapladığı yatırımcı toplantısını gün içerisinde, videokonferans yöntemiyle gerçekleştirecek.

Rusya BaÅŸbakan Yardımcısı Alexander Novak yaptığı açıklamada, Almanya’ya giden Kuzey Akımı 2 denizaltı doÄŸalgaz boru hattının sertifikalandırılmasının Avrupa’da yükselen doÄŸalgaz fiyatlarını soÄŸutmaya yardımcı olabileceÄŸini ifade etti.

Şirket Notları:

ORÇAY ORTAKÖY ÇAY SANAYÄ° VE TÄ°CARET A.Åž. (ORCAY): Åžirket, Giresun ilinde faaliyet gösteren Tirebolu Gıda Pazarlama San. ve Tic. A.Åž.’ne 1.000 Ton’luk çuvallı kuruçay satışı yapmasına dair görüşmelerde son noktaya gelinmiÅŸ olup süreç devam etmektedir.

GERSAN ELEKTRÄ°K TÄ°CARET VE SANAYÄ° A.Åž. (GEREL): Åžirket ile Sasa Polyester Sanayi A.Åž. arasında Adana’da yapılacak New Pta Complex Projesi kapsamında ilk etap olarak Topraklama ve Aydınlatma Malzemeleri ile Bus-Bar malzemeleri teslimatının yapılması için sözleÅŸme imzalanmıştır. Bu kapsamda ilk etap teslimatlar 2 ay içinde tamamlanacaktır.

Ä°NFO YATIRIM MENKUL DEÄžERLER A.Åž. (INFO): Åžirket 13.07.2021 tarihli, 69 sayılı yönetim kurulu kararı ile yakın ve ciddi bir kayıptan kaçınmak ve ÅŸirket pay fiyatının ÅŸirket faaliyetlerini, gerçek performansını yansıtmaması sebebiyle pay fiyatının istikrarlı ve gerçek deÄŸerine uygun oluÅŸuna katkı saÄŸlamak amacıyla baÅŸlatılan pay geri alım programı dahilinde ÅŸirket sermayesinin %5,07’sine tekabül eden 7.000.000 adet payın, azami 30.000.000 TL kaynak karşılığında geri alınmasına karar verilmiÅŸ olup 05.10.2021 tarihi itibariyle 7.000.000 adet pay, 26.915.065 TL iç kaynak kullanılarak pay geri alım programı tamamlanmıştır. Åžirketin 13.07.2021 tarihli, 69 sayılı yönetim kurulu kararına konu yakın ve ciddi kayıp ihtimali ortadan kalkmadığından, ÅŸirket pay fiyatının halen ÅŸirket faaliyetlerini, gerçek performansını yansıtmaması sebebiyle, pay geri alım programına 1. maddede belirtilip geri alınan paylara ek olarak, Sermaye Piyasası Kurulunun 21.07.2016 ve 25.07.2016 tarihli duyurularına istinaden ÅŸirket sermayesinin %4,34’sine tekabül edecek 6.000.000 adet pay ve iç kaynaklardan karşılanmak üzere en fazla 35.000.000 TL kaynak kullanılarak devam edilmesine karar verilmiÅŸtir. Bu kapsamda, yapılacak ilk Genel Kurul’a kadar geçerli olmak üzere pay geri alım programında alınabilecek azami pay adedi ÅŸirket sermayesinin %9,92’sine tekabül edecek 13.000.000 adet pay ve azami kaynağın 65.000.000 TL olmasına, Yukarıdaki maddeler kapsamında, 13.07.2021 tarihli,69 sayılı yönetim kurulu kararı da gözetilerek geri alımın amacı, kullanılan kaynak ile geri alımların özeti mahiyetinde, mevzuat kapsamında gerekli olan tüm bilgilerin Åžirketin yapılacak olan ilk genel kurul toplantısında pay sahiplerinin bilgisine sunulmasına karar verilmiÅŸtir.

ULUSOY UN SANAYÄ° VE TÄ°CARET A.Åž. (ULUUN): Söke DeÄŸirmencilik San. ve Tic. A.Åž. (Söke Un AÅž) paylarının satın alınması amacıyla 13.08.2021 tarihinde Mediterra Capital Partners’a vermiÅŸ olunan revize teklifine istinaden Söke Un A.Åž hakim ortağı olan ve Mediterra Capital Partners kontrolündeki Moms Kitchen International S.a.r.l ile ÅŸirket arasında 30.11.2021 tarihine kadar satın alma konusunda münhasırlık içeren niyet mektubu (term sheet) 06.10.2021 tarihinde imzalanmıştır. Mediterra Capital Partners ile ÅŸirket arasında bir süredir devam etmekte olan Söke Un A.Åž paylarının ÅŸirket tarafından satın alınmasına dair görüşmeler neticesinde, iÅŸlemin gerçekleÅŸeceÄŸi fiyat aralığı tespit edilmiÅŸ ve belirlenen bu fiyat aralığında kalmak kaydıyla, söz konusu satın alıma iliÅŸkin ödeme, fiyat ve diÄŸer koÅŸullarının kesinleÅŸtirilmesi amacıyla hisse alım satım sözleÅŸmesi müzakerelerine baÅŸlanmasına karar verilmiÅŸtir.

KONTROLMATİK TEKNOLOJİ ENERJİ VE MÜHENDİSLİK A.Ş. (KONTR):Şirket, Enternasyonel Gayrimenkul Yatırım Kiralama ve Ticaret A.Ş arasında ,Bursa ili Orhaneli İlçesinde kurulacak olan Gümüşpınar Ferrokrom TM dahilinde trafo merkezinin elektrik işleri ve enerji iletim hattının yapım işleri projesi kapsamında 2.400.000,00 USD + KDV tutarında sözleşme imzalamıştır.

BAK AMBALAJ SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (BAKAB): Şirket Yönetim Kurulu tarafından hem mevcut pazardaki sürdürülebilirliği desteklemek ve genişletmek hem de çevre bilinci kapsamında doğa ile dost teknolojilerin varlığını tesislerimizde arttırmak amacı ile 2.200.000 Euro bedelle Flexo Baskı Makinası alımı kararı alınmış olup, sözleşmeye ilişkin işlemler 06.10.2021 tarihinde tamamlanmıştır. Söz konusu ekipmanların 2022 Haziran ayında teslim alınması öngörülmekte olup, üretime geçiş süreleri ile ilgili gelişmeler özel durum açıklamalarının kamuya açıklanmasına ilişkin usul ve esaslar çerçevesinde kamuya duyurulacaktır.

SÖNMEZ PAMUKLU SANAYİİ A.Ş. (SNPAM): Şirket sermayesinin tamamı nakden karşılanmak suretiyle 620.000.000 TL ye çıkarılması için Ana Sözleşmenin sermayeye ilişkin 6. Maddesinin değişmesine, Artırılan sermaye karşılığında ortakların payları oranında rüçhan hakkı kullanmasına, Sermaye avansı olarak tahsil edilecek tutarların, sermaye taahhütlerinden mahsup edilmesineSöz konusu işlemlerin Şirket Genel kurulun onayına sunulması amacıyla 8.10.2021 tarihinde Olağanüstü Genel Kurul Toplantısı yapılmasına ,karar verdiği bilgisi alınmıştır.

VAKIF GAYRÄ°MENKUL YATIRIM ORTAKLIÄžI A.Åž. (VKGYO): Åžirket % 99 payına sahip olduÄŸu Vakıf GYO ve Obaköy Adi Ortaklığı mülkiyetinde bulunan, Ä°stanbul Ä°li, Maltepe Ä°lçesi, Zümrütevler Mahallesi, 15646 ada, 44 parselde kayıtlı arsa üzerinde geliÅŸtirilen “Tablo Adalar Projesi (Maltepe Konut Projesi)” için gerçekleÅŸtirilen ana yüklenici Ä°halesi sonucu, 350.000.000,00 TL ile en uygun teklifi veren REC Uluslararası Ä°nÅŸ. Yat. San. ve Tic. AÅž ile 06 Ekim 2021 tarihinde sözleÅŸme imzalanmıştır.

ÖZERDEN PLASTÄ°K SANAYÄ° VE TÄ°CARET A.Åž. (OZRDN): Yalova Kirazlı’ da bulunan Åžirket aktifine kayıtlı 148 Ada 1 Parsel, 17.062,08 m2 arsanın, Yalova Kirazlı’ da bulunan Åžirket aktifine kayıtlı 148 Ada 14 Parsel, 5.267,69 m2 arsanın satışının yapılmasına, satış bedellerinin peÅŸin olarak tahsil edilmesine karar verilmiÅŸtir.

POLÄ°SAN HOLDÄ°NG A.Åž. (POLHO): Åžirket baÄŸlı ortaklığı Polisan Kimya San. A.Åž. 05.10.2021 tarihli Yönetim Kurulu kararı ile FAS’ta yapı kimyasalları alanında faaliyet gösteren ve sermayesinin %99’una sahip olduÄŸu Polisan Maroc’daki paylarının tamamını 216.833 ABD Doları bedelle iliÅŸkili taraf olmayan Muhammet KürÅŸat Haddat’a devredilmesine karar verildiÄŸini bildirmiÅŸtir. Pandeminin de etkisi ile pazar için öngörülen satış hedeflerine ulaşılamaması, yanı sıra, grubun yalınlaÅŸma ve Türkiye’deki kimya faaliyetlerinde derinleÅŸme stratejisi doÄŸrultusunda alınan bu karara istinaden, Polisan Maroc hisseleri 216.833 ABD doları karşılığında nakit olarak satılmış, hisse transferi gerçekleÅŸtirilmiÅŸtir. SPK’nın II-23.3 sayılı Önemli Nitelikteki Ä°ÅŸlemler ve Ayrılma Hakkı TebliÄŸi’nin, “Önemli Nitelikli Ä°ÅŸlemler” baÅŸlıklı 4. Maddesinin 1.fıkrasının (c) bendi ve “Önemlilik Ölçütü” baÅŸlıklı 6. Maddesinin 4.fıkrası delaletiyle aynı maddenin 1.fıkrası kapsamında yapılan deÄŸerlendirme neticesinde, Konsolide finansal tablo hazırlayan ortaklıklar açısından baÄŸlı ortaklıkları tarafından yapılan iÅŸlemlerinde dikkate alınması nedeniyle, Åžirket baÄŸlı ortaklığı Polisan Kimya’nın finansal duran varlık satışı SPK mevzuatı çerçevesinde deÄŸerlendirilmiÅŸ ve yapılan iÅŸlem TebliÄŸde düzenlenen sınırların altında kaldığı belirlenmiÅŸtir.

HACI ÖMER SABANCI HOLDÄ°NG A.Åž. (SAHOL): Åžirket ile Philip Morris Products S.A. (PM), Åžirkete ait, Philsa Philip Morris Sabancı Sigara ve Tütüncülük Sanayi ve Ticaret A.Åž. (PHILSA) sermayesinin %25’ini temsil eden 750.000 TL nominal deÄŸerli paylar ile Philip Morrissa Philip Morris Sabancı Pazarlama ve Satış A.Åž. (PMSA) sermayesinin %24,75’ini temsil eden 173.250 TL nominal deÄŸerli payların tamamının, 2.887.000.000 TL bedelle PM’ye ve/veya iÅŸtiraklerine devrinin gerçekleÅŸtirilebilmesi amacıyla Rekabet Kurumu’na müracaat etmeye karar vermiÅŸlerdir. Rekabet Kurulu’nun iÅŸleme onay vermesi ve diÄŸer koÅŸulların yerine getirilmesi ÅŸartıyla, Åžirket ve PM arasında bir pay alım-satım sözleÅŸmesi imzalanacak ve kapanış iÅŸlemleri gerçekleÅŸtirilecektir. Planlanan kapanış iÅŸlemleri tahtında, Åžirkete ait PHILSA ve PMSA payları PM’ye ve/veya iÅŸtiraklerine devredilecek ve kapanış tarihindeki düzeltmeler sonrası devir bedeli aynı gün Åžirket tarafından tahsil edilecektir. Öte yandan, 2021 mali yılının sona ermesini takiben, devir bedeli önceden belirlenmiÅŸ birtakım düzeltmelere daha tabi tutulacak olup nihai devir bedeli kesinleÅŸtiÄŸinde kamuya duyurulacaktır. Bu çerçevede, iÅŸleme iliÅŸkin gerekli izin ve onayların alınmasını teminen 06.10.2021 tarihinde Rekabet Kurumu baÅŸvurusu gerçekleÅŸtirilmiÅŸtir. Gerekli koÅŸulların saÄŸlanması ve ilgili izin ve onayların alınması ÅŸartıyla, Åžirketimiz ile PM arasında pay alım-satım sözleÅŸmesinin imzalanması ve pay devirlerinin 2021 yılının son çeyreÄŸinde tamamlanması hedeflenmektedir.

BORSA Ä°STANBUL A.Åž.: Yakın Ä°zleme Pazarı’nda iÅŸlem gören BagfaÅŸ Bandırma Gübre Fabrikaları A.Åž. (Åžirket) paylarının, Kotasyon Yönergesi’nin 36. Maddesi kapsamında, 08/10/2021 tarihinden itibaren Alt Pazar’da iÅŸlem görmeye baÅŸlamasına karar verilmiÅŸtir. Söz konusu ÅŸirket payları 08/10/2021 tarihinde 07/10/2021 gün sonunda oluÅŸacak baz fiyatla ve Alt Pazar’a ait iÅŸlem esaslarıyla iÅŸlem görmeye baÅŸlayacaktır.

KARTAL YENÄ°LENEBÄ°LÄ°R ENERJÄ° ÃœRETÄ°M A.Åž. (KARYE): Ä°ÅŸ bu açıklama 23.09.2021 tarihli KAP açıklamasında( Santral Yatırımı) ilave olarak satın alınan ÅŸirketlerin borç bilgilerinin yatırımcılar ile paylaşılması amacıyla yapılmaktadır. Hisselerinin tamamını 4.610.726 USD bedel karşılığında satın aldığımız 6 adet ÅŸirketin 30 Eylül 2021 tarihli mali tablolarına göre; Finansal Borçları: 5.499.807,72 USDCari Borçları : 2.664.769,71 USD olup, Åžirketlerin hisse satın alma bedeli ile bu ÅŸirketlerin borçlarının toplamı 12.775.303,43 USD’dir. Bu borçların (8.164.577,43 USD) tamamı satın alınan ÅŸirketlerin kendi olaÄŸan faalilyetleri sonucunda oluÅŸan nakit akışları ile ödenecektir.

YEO TEKNOLOJÄ° ENERJÄ° VE ENDÃœSTRÄ° A.Åž. (YEOTK): Åžirket, Türkiye Elektrik Ä°letim A.Åž. (TEÄ°AÅž) Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen 2021/518491 ihale kayıt numaralı ”Ä°TM.383 Referanslı 154 kV Atakum Trafo Merkezi Yapımı” ihalesinde, vergiler hariç 40.214.000 TL bedelle en iyi teklifi vererek 1. sırada yer almıştır. Ä°hale sonucunun kesinleÅŸmesi için, Ä°hale Kanunu hükümleri çerçevesinde, düzenleyen kurumdan ihale komisyon kararı beklenecek olup süreç ile ilgili geliÅŸmeler kamuoyu ile paylaşılacaktır.

 

Kaynak İnvestaz Yatırım
Hibya Haber Ajansı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz