KKTC’de hükümet istifa etti

4
0

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanı ve Başbakan Ersan Saner, Demokrat Parti ve Yeniden Doğuş Partisi ile yaptıkları koalisyon hükümetinin istifa ettiğini duyurdu.

“Koalisyon zorunlu olarak kuruldu”

Saner yaptığı yazılı açıklamada partisinin DP ve YDP ile zorunlu bir şekilde koalisyon kurduğunu söyledi:

“Herkesin bildiği üzere Ulusal Birlik Partisi, Demokrat Parti, Yeniden Doğuş Partisi üçlü koalisyonu, Kovid-19 salgını şiddetli bir şekilde tırmanırken Cumhuriyetçi Türk Partisi ile Halkın Partisi’nin hükümet etme sorumluluğundan kaçmaları üzerine, bir anlamda zorunlu olarak kuruldu. 8 Aralık 2020’de koalisyon protokolü imzalanır 19 Aralık 2020’de Cumhuriyet Meclisi’nden güvenoyu alırken de belirttiğim üzere hükümetimizin en temel amacı salgının ve onun getirdiği ekonomik sıkıntıların en az sıkıntı ile atlatılması idi. Ben, bizlere dışardan ve içeriden yaşatılan tüm sorunlara rağmen bu iki konuda başarılı olduk. Pandemi ile mücadelede dünyanın en iyi beş ülkesinden biriyiz. Anavatan Türkiye ile imzaladığımız İktisadi ve Mali İşbirliği Protokolü sayesinde ekonomimizin sorunlarının aşılması ve yeni bir kalkınma sürecine girme bakımlarından ciddi bir güvence sağlamış durumdayız.”

“Yasa çalışmaları engelleniyor”

Meclis’in toplanmasında sorunlar yaşadıklarını aktaran Saner, şöyle devam etti:

Bu da halkımıza icraatları gerçekleştirmek ülkenin çeşitli ihtiyaçlarını gidermek adına yapmamız gereken yasa çalışmalarını engellemektedir. Son olarak erken seçim tarihinin belirlenmesi için iyi niyetle yaptığımız önerinin de reddedilmesi göstermiştir ki bu Meclisin çalışması için muhataplarımızdan gereken anlayış ve desteği göremeyeceğiz.

“Kendilerine takdim edeceğim”

İstifasını KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’a sunacağını kaydeden Saner, şu ifadeleri kullandı:

“Bunlara ek olarak koalisyon ortağı iki partinin içinde yaşanan sorunlar vardır. Dolayısı ile Meclis’te yaşanan nisap sorunu, hükümet ortağı iki partide yaşanan gelişmeler ve hükümet içinde ortaya çıkan bazı sorunlar istifayı gündemime almama neden oldu. Bu noktadan hareketle en kısa sürede Sayın Cumhurbaşkanımızı ziyaret ederek hükümetin istifasını kendilerine takdim edeceğim.”

“Elimden geleni yaptım”

“Bu noktada şunların çok değerli halkımız tarafından bilinmesini hassaten rica ederim; ben tüm uzlaşmacı, demokrat, kimliğimle bu hükümetin devletimiz, ülkemiz, halkımız için başarılı olması, her hangi bir şaibeye adının karışmaması, ker kesimin, herkesin kucaklanması için elimden gelen her şeyi bana yapılan tüm haksızlıklara, komplolara, engelleme girişimlerine karşın yaptım.”

Türkiye’ye teşekkür

“Bundan sonrası, Sayın Cumhurbaşkanımızın, Meclisimizin, Parlamentomuzun ve Halkımızın takdirine kalmıştır. 8 Aralık’tan bu yana benimle birlikte bu ülkeye  hizmet etmek için katkı sağlayan herkese, büyük destek ve anlayışını gördüğüm Anavatan Türkiye Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Sayın Fuat Oktay ve diğer Türkiye Cumhuriyeti Bakanları’na teşekkürlerimi ifade eder, saygılarımı sunarım.”

CTP: Nihayet

KKTC’de ana muhalefet partisi konumunda yer alan Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Tufan Erhünman, “Olmayan hükümet olmadığını nihayet idrak ederek istifa etti! Hayal aleminden gerçek dünyaya dönüş!” yorumunu yaptı.

Muhalefetten bir diğer parti olan Halkın Partisi lideri Kudret Özersay da şu yorumu yaptı:

“Aylardır zaten ruhunu teslim etmiş olan memlekete zerre faydası dokunmayan bu mefta yamalı bohça hükümet şimdi defnediliyor. Halkın, memleketin gözü aydın… Bu memleket sahipsiz değildir.”
Independent Türkçe

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz