• YARIM ALTIN
  1.760,00
  % 0,94
 • AMERIKAN DOLARI
  9,6248
  % 1,51
 • € EURO
  11,1691
  % 1,24
 • £ POUND
  13,2425
  % 1,28
 • ¥ YUAN
  1,5045
  % 1,32
 • РУБ RUBLE
  0,1366
  % 2,08
 • BITCOIN/TL
  589163,493
  % 5,27
 • BIST 100
  1.522,04
  % 0,18

Kaz Dağları’ndan sevindirici haber

Kaz Dağları’ndan sevindirici haber

Kaz Dağları’nda yapılması planlanan Ağı Dağı Altın ve Gümüş Madeni Kapasite Artırma ve Zenginleştirme Projesi için ÇED olumlu kararının süresi doldu ve süresi doldu.

2019 yılında binlerce kişinin itirazı ile Kaz Dağları’nda maden çalışmaları gündeme geldi. İtirazlar sonucunda “Kirazlı Altın Madeni”nin ruhsatı yenilenmedi ve orman ruhsatı başta olmak üzere proje ile ilgili izinler iptal edildi.

TEMA Vakfı’nın takipçisi olma sürecinde, Kaz Dağları’ndan bu kez Kirazlı Altın Madeni Projesi’nin bitişiğindeki Ağı Dağı Altın ve Gümüş Madeni Kapasite Artırma ve Zenginleştirme Projesi ile ilgili bir güzel haber daha geldi. Bölgenin en büyük projelerinden biri olan ve geri dönüşü olmayan diğer projelerle birlikte Kaz Dağları bölgesinde büyük bir ekosistem kaybına neden olacak “Ağı Dağı Altın ve Gümüş Madeni Kapasite Artırımı ve Zenginleştirme Projesi”nin ÇED olumlu kararı herhangi bir rehabilitasyon çalışması ile geçerliliğini yitirmiştir.

ÇED Yönetmeliği’nin 14-(4) maddesine göre; “ÇED Olumlu kararı verilen proje için yedi (7) yıl içinde mücbir sebep olmaksızın yatırıma başlanmaması durumunda ÇED Olumlu kararı geçersiz sayılır.” Bu maddeye dayanarak TEMA Vakfı, madenin bölgede faaliyet göstermediği bilgisine dayanarak 15.08.2021 tarihinde ÇED Olumlu kararının geçersizliği konusunda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ÇED İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü’ne başvurmuştur. Başvuruyu değerlendiren Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 28.09.2021 tarihinde TEMA Vakfı’na yaptığı yazılı bir bildirimde, Aği Dağı Altın ve Gümüş Madeni Kapasite Artırma ve Zenginleştirme Projesi ÇED Olumlu Kararı’nın kesinleştiğini ÇED İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü’ne bildirdi. süresi doldu. Açıklamada, “14.08.2014 tarih ve 3582 sayılı ÇED Olumlu Kararı’nın ÇED Yönetmeliğinde belirtilen süre içerisinde yatırıma başlanmaması nedeniyle geçerliliğini kaybetmesini bilginizi rica ederim” denildi.

TEMA Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Ataç; “Çanakkale’de özellikle Kaz Dağları’nda hayat zaman kazandı. ÇED olumlu kararının geçerliliğini yitirmesi, yerel halkın, Çanakkalelilerin ve Sivil Toplum Kuruluşlarının bugüne kadar madencilik projelerine karşı verdiği mücadelenin bir sonucudur. Ancak hepimizi sevindiren bu gelişme bile bölgedeki madencilik tehdidinin tamamen ortadan kalktığını göstermiyor. TEMA Vakfı olarak 2019 yılında hazırladığımız ‘Kaz Dağları Bölgesinde Madencilik’ raporuna göre bölgenin %79’u maden ruhsatına sahipti. Lisansların uygulanmasıyla Kaz Dağları, doğası, tarımsal üretimi ve kültürel değerleri ile yok olma tehdidiyle karşı karşıya kalacaktır. Bu tehdide karşı Kaz Dağları’nın doğal, tarımsal ve kültürel değerleriyle korunmasını ve maden ruhsatlarının iptal edilmesini talep ediyoruz.

Kirazlı Altın ve Gümüş Madeni Projesi, Aği Dağı Altın ve Gümüş Madeni Projesi ve Çamyurt Altın Madeni Projesi, Kaz Dağları Bölgesi’nde uygulanması planlanan 3 ayaklı madencilik projesinin bileşenleridir.

Hibya Haber Ajansı