Kalp ve damar sağlığını korumak için bunlara dikkat

35
0

Türkiye İstatistik Kurumu’nun 2016 yılında açıkladığı istatistikler, Türkiye’de her 10 kişiden 4’ünün kalp ve damar hastalıkları nedeniyle hayatını kaybettiğini gösteriyor. Ailede kalp hastalığı öyküsü, cinsiyet, obezite, yüksek kolesterol, yüksek tansiyon ve diyabet gibi faktörler kardiyovasküler hastalıklar için risk oluşturmaktadır. Hayvansal gıda tüketiminin, tuz tüketiminin, doymuş yağ alımının, yoğun enerji alımının, alkol tüketiminin, işlenmiş kırmızı et tüketiminin, düzensiz beslenmenin kardiyovasküler hastalıklarla doğrudan ilişkili olduğu bulunmuştur.

1- Tuzu Sınırlayın

Günlük tuz tüketimi 3-5 gram olmalı ve yemeklere tuz eklenmemelidir. Sodyum içeriği yüksek işlenmiş hazır gıdalar tüketilmemelidir. Tuz, tansiyonu yükselterek yüksek tansiyona neden olur ve ileride böbrek sağlığını olumsuz etkiler.

2- Hayvansal Gıdaları Azaltın

Kırmızı et, yumurta, sakatat, yağlı etler, füme ve işlenmiş et grupları doymuş yağ ve sodyum açısından zengindir. Ancak bu tür gıdaları haftada ikiden fazla tüketmek ve yağda pişirmek kolesterolü yükselterek damar tıkanıklıklarına, kalp hastalıklarına ve çeşitli sağlık sorunlarına neden olur. Aynı zamanda insülin direnci ve tip 2 diyabetin de yolunu açar. Özellikle bu gruptaki besinlerden yağsız kırmızı eti tercih etmek ve fazla yağ kullanmadan, ızgarada veya fırında pişirmeden pişirmek daha sağlıklı olacaktır. Başta balık olmak üzere hayvansal et gruplarının haftada en az iki gün tüketilmesi, omega3 ihtiyacını karşılar ve kalp koruyucu özellik gösterir. Yine kümes hayvanlarının yağsız kısımlarını (tavuk göğsü gibi) seçmek kaliteli protein almayı kolaylaştıracaktır.

3- Çay ve Kahve Tüketimine Dikkat

Günde dört fincandan fazla kahve tüketimi kalp damar sağlığını olumsuz etkileyebilir, kan basıncını yükseltebilir ve kolesterolü etkileyebilir. Kalp hastaları için günde ortalama beş bardak şekersiz berrak ve limonlu siyah çay tüketimi yeterli olacaktır. Bitkisel çaylardan ıhlamur papatyası, rezene veya beyaz çay tercih edilebilir.

4- Pulpa Alımını Artırın

Çözünür ve Çözünmeyen posta kaynaklarının kan kolesterol lipid düzeyleri üzerinde iyileştirici etkileri vardır. Özellikle günde en az beş porsiyon meyve ve sebze tüketimi, hedeflenen lif tüketiminin tamamlanmasına yardımcı olur ve gerekli antioksidanların alımını kolaylaştırır. Kuru baklagiller, tam tahıllı ürünler, çiğ kuruyemişler günlük lif alımını destekler. Her gün bir avuç çiğ kuruyemiş, haftada en az iki gün bir porsiyon bakliyat, günlük meyve ve sebze tüketimi ve 20 ila 35 gram lif tüketimi desteklenmelidir.

5- Sağlıklı Gıda Kaynaklarına Dönün

Hayvansal kaynaklı doymuş yağ tüketimi günlük enerji alımının %5 ila %7’sini geçmemelidir. Doymuş yağlar yüksek kolesterol birikimine ve kan lipid profilinin olumsuz görünmesine neden olabilir. Özellikle HDL LDL kolesterol oranı doymuş yağ tüketimi ile hedeften uzaklaşmaktadır. Bu da beraberinde kalp krizi, damar tıkanıklığı gibi sağlık sorunlarını getirir. Günlük ortalama 20-30 gram zeytinyağı alımı kalp koruyucu özellik gösterir. Ancak yemeklerin zeytinyağı ile pişirilmesi, salatalara zeytinyağının eklenmesi ve günde beş adet zeytinin tüketilmesi kalp sağlığını korur ve kötü kolesterolü düşürmeye yardımcı olur. Avokado, zeytinyağı, ceviz, badem gibi yağ kaynakları. Günlük limitler dahilinde tüketildiğinde kan basıncının düzenlenmesine, kolesterolün düşürülmesine ve lipid profilinin iyileştirilmesine yardımcı olur.
Kalp hastalıkları, Akdeniz tarzı diyet modeli ve DASH diyeti yaklaşımı ile önlenebilir bir sağlık sorunudur.

Hibya Haber Ajansı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz