Kadın girişimciliğine yönelik bütünsel destek programı 15 yaşında

40
0

Sürdürülebilir kalkınma ve kadınların iş yaşamına katılımı için çalışan Garanti BBVA, bütüncül yaklaşımı ve kadın girişimcilere kesintisiz desteğinin 15. yılını kutluyor. 15 yıl önce kadın girişimciliğini ön plana çıkaran ilk özel banka olan Garanti BBVA, desteğini “finansman”, “teşvik”, “eğitim” ve “yeni pazarlara açılma” olmak üzere dört ana başlıkta sunuyor. Kadınların girişimci olmalarının önündeki engelleri kaldırmak, onları güçlendirmek ve işlerini sürdürülebilir kılmak için çalışır.

15 yılda kadın girişimcilere 10 milyar TL finansman sağlayan Garanti BBVA, KAGİDER ve Ekonomist dergisi iş birliğiyle Türkiye’nin Kadın Girişimcileri Yarışması’nı düzenliyor. Bugüne kadar toplam 40 bin başvuruyla kadınlara ilham veren yarışma, kadın girişimcilerin başarı hikayelerinin duyurulmasına katkı sağlıyor. 2012 yılında Boğaziçi Üniversitesi Hayat Boyu Eğitim Merkezi (BÜYEM) ile başlattığı “Kadın Girişimci Yönetici Okulu” projesi ile kadın işletmelerini büyütmek, sürdürülebilir kılmak, tüm sektörlerde rekabet güçlerini artırmak için 27 ilde 3000’den fazla girişimciye ücretsiz eğitim verdi. alanlar ve onların girişimci ruhunu desteklemektedir. Banka ayrıca kadın girişimcilerin yeni pazarlara açılmaları ve yeni müşteriler kazanmaları için KAGİDER ile “Kadın Girişimci Buluşmaları” düzenlemektedir.

Garanti BBVA’nın son 15 yıldır kadın girişimciliği çalışmaları hakkında bilgi vermek. Sibel Kaya, Genel Müdür Yardımcısı“Ekonomik ve sosyal kalkınma için girişimciliğin, özellikle kadın girişimcilik ekosisteminin desteklenmesi büyük önem taşıyor. Girişimciliğin ve üretimin önemini bildiğimiz için ülkemizdeki girişimcileri ve KOBİ’leri desteklemeyi ana sorumluluklarımızdan biri olarak görüyoruz. Kadınların girişimci olmasının önemini de biliyoruz ama ülkemizde kadın girişimci oranı yüzde 13 kadar düşük. 15 yıldır çabamız bu oranı artırmak. 15 yıldır verdiğimiz destekle ülkemizde kadın girişimci oranının %4’ten %13’e yükselmesine katkı sağladığımız için mutluyuz. TÜİK verilerine göre; Ülkemizde kadın ve erkek nüfus içinde eşit paya sahipken, kadınların girişimcilik oranı çok düşüktür. Bu nedenle Dünya Bankası verilerine göre kadın girişimcilik oranının %34 olan dünya ortalamasını yakalaması için birlikte çalışmaya devam etmemiz gerekiyor. Bu oranın yakalanmasına katkı sağlamak için KAGİDER ile yeni projeler üzerinde çalışmaya devam ediyoruz.” dedim.

Sibel Kaya Sözlerine şöyle devam etti: “15. Yıldönümü kutlamalarımız kapsamında kadın girişimciliğinin Türkiye’ye sağladığı faydaları daha fazla anlatmayı, farkındalık yaratmayı ve her kesimden daha fazla kadına ulaşmayı hedefliyoruz. Kendimizi kadın girişimcilerin finansal sağlığına özen gösteren, onlara yol gösteren, işlerini ve hayatlarını kolaylaştıran, doğru zamanda, doğru tavsiye, yönlendirme ve destekle iş süreçlerine katkı sağlayan bir çözüm ortağı olarak konumlandırıyoruz. Bu kapsamda daha fazla kadına finansal ve finansal olmayan destek sağlamak için online platformlara da odaklanıyoruz. Kadın Girişimci Yönetici Okulu eğitimlerini online platforma taşırken, piyasaya erişim için girişimci platformlarla KAGİDER ile iş birliği yapacağız. Kadınlara özel finansal desteğimizi artırmak için yurt içi ve yurt dışı finans kuruluşlarına ve kadın girişimcilere yönelik kredi programlarına katılacağız. Bu işbirlikleri ile kadın girişimcilerin finansmana erişimini kolaylaştıracağız” dedi.

Erdem: ‘Sürdürülebilir kalkınmanın anahtarı kadınların elinde’

KAGİDER Yönetim Kurulu Başkanı Emine Erdem “Dünyadaki girişimcilerin sadece üçte biri kadın. Türkiye’de bu oran %13’e düşüyor. Ancak kadın girişimciler, istihdam yaratan, yeniliği teşvik eden ve eşitsizlikleri azaltan çarpan etkileri yaratıyor. McKinsey araştırma firmasının araştırmasına göre 2030 yılına kadar küresel ekonomiye 13 Trilyon ABD Doları ekleme potansiyeline sahipler. Aynı çalışma, bu konuda bir şey yapılmazsa küresel ekonominin 1 trilyon dolar küçüleceğini gösteriyor. Kadın girişimcilere yatırım yapmak, onları cesaretlendirmek, sorunlarını çözmek, rol modellerini artırmak ve rekabet güçlerini geliştirmek Türkiye’nin ekonomik büyümesine ve refahına da güçlü bir ivme kazandıracaktır. Sürdürülebilir kalkınma ve ekonomik büyümenin anahtarı kadınların elinde; Kadınların güçlenmesi ve ekonomiye eşit ve aktif katılımı ile mümkündür.

Hibya Haber Ajansı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz