Japonya’dan Afganistan 190 milyon dolarlık insani yardım

3
0

Japonya Başbakanı Fumio Kishida, ülkesinin Afganistan’a yaklaşık 190 milyon dolarlık insani yardım sağlayacağını açıkladı.

Sözcü.com.tr

Çıkış Tarihi: 09:49 – 13 Ekim 2021

Japonya'dan Afganistan'a 190 milyon dolarlık insani yardım

Japonya Başbakanı Fumio Kishida, çevrimiçi G20 toplantısında ülkesinin Afganistan’a 190 milyon dolar insani yardım sağlayacağını duyurdu.

Fonun bu yıl sonuna kadar uluslararası kuruluşlar aracılığıyla Afganistan’a ulaştırılacağını belirten Kishida, amaçlarının Afgan halkının içinde bulunduğu insani krize yardımcı olmak olduğunu ifade etti.

Geçen hafta Cuma günü Kunduz’da bir camiye düzenlenen bombalı saldırıyı da kınayan Kişida, uluslararası toplumun ortak sorunu olan terörle mücadele çabalarına ilgili taraflarla işbirliği içinde hız verileceği sözünü verdi. Kişida, Taliban’ın kapsayıcı bir siyasi süreç yürütmesinin ülkeyi yeniden inşa etmek için gerekli insan kaynaklarını, fonları ve desteği geri getireceğini söyledi.

AĞUSTOS’TA ÜLKE YÖNETİMİNE VERDİLER

Taliban’ın. 20 yıllık bir aradan sonra 15 Ağustos’ta yeniden iktidara geldi.

Taliban yönetimi tarafından yapılan açıklamalarda, insan haklarına saygı gösterileceği ve uluslararası toplumla iyi ilişkiler kurulacağı belirtildi.
AB, Afganistan'a 1 milyar avro yardım sözü verdi Afganistan için 1 milyar avroluk AB yardım taahhüdü ilginizi çekebilir

Biden'ın hayatını kurtaran Afgan çevirmen Khalili, Taliban'dan kaçmayı başardı Biden’ın hayatını kurtaran Afgan çevirmen Khalili, Taliban’dan kaçmayı başardı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz