Japonya Başbakanı, meclisi feshetti

4
0

Kredibanka.net – Japonya Başbakanı, meclisi feshetti

Japonya Başbakanı Fumio Kishida, ülkenin Ulusal Meclisi’nin (Diyet) alt meclisi olan Temsilciler Meclisi’nin görev süresinin sona ermesi olan 21 Ekim’den önce onu feshetti. Ülke, 31 Ekim’de olağan genel seçimlere gidecek.

Sözcü.com.tr

Çıkış Tarihi: 09:58 – 14 Ekim 2021

Japonya Başbakanı parlamentoyu feshetti

4 Ekim’de Japonya’da başbakanlık koltuğunu devralan Fumio Kishida, Temsilciler Meclisi’ni feshetti.

Milletvekillerinin görev sürelerinin sona ereceği 21 Ekim tarihinden önce alınan kararla Japon halkına sandığa giden yol gösterildi. Olağan genel seçim kampanyasının 19 Ekim’de başlayacağı, seçimlerin ise 31 Ekim’de yapılacağı belirtildi.

İLK SEÇİMİ OLACAK

4 yıllık bir aradan sonra yapılacak olan Temsilciler Meclisi seçimi, aynı zamanda Covid-19 pandemisi sırasında ülke çapında yapılacak ilk oylama olacak. Demokratik Japonya tarihinde bir başbakanın göreve başlaması ile Temsilciler Meclisi’nin feshedilmesi arasındaki en kısa süreden sonra yapılacak olan seçim, yasama meclisinin feshedilmesi arasındaki en kısa süre için de tarihe geçecek. ve oylama günü.

COVID-19 VAKALARINI AZALTMA ŞANSI

Japonya’nın eski başbakanı Yoshihide Suga, Covid-19 salgınını yönetemediği için eleştirildi ve kabinesine olan kamuoyu desteğinin azalmasının ardından iktidardaki Liberal Demokrat Parti’nin (LDP) liderliğine aday olmayacağını açıkladı.

LDP’nin cumhurbaşkanlığı yarışının galibi Fumio Kişida, partisinin sandalye hakimiyeti nedeniyle parlamentoda ülkenin yeni başbakanı seçildi. Covid-19 vakalarının azaldığı bir dönemde göreve başlayan Kişida’nın, genel seçimleri geniş bir halk desteği kazanma şansı olarak gördüğü yorumlandı.

Japonya’nın en yüksek yasama organı olan Ulusal Meclis (Diyet), başbakanı seçme yetkisine sahip Temsilciler Meclisi (Alt Meclis) ve daha az yetkiye sahip Senato’dan (Üst Meclis) oluşur. Temsilciler Meclisi üyeleri 4 yılda bir halk tarafından seçilirken, yarısı 3 yılda bir seçilen Senato üyeleri 6 yıl süreyle görev yapmaktadır.
Japonya'dan Afganistan'a 190 milyon dolarlık insani yardım Japonya’dan Afganistan’a 190 milyon dolarlık insani yardım ilginizi çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz