İtalya Başbakanı Draghi: Afganistan’da yaşanan krizde yetki BM’ye verilmeli

6
0

İtalya Başbakanı Mario Draghi, Afganistan gündemiyle toplanan G20 Liderler Olağanüstü Zirvesi’nin ardından, “Afganistan’daki krizde yetki BM’ye verilmeli” dedi. Zirvede, Avrupa Birliği (AB), Afgan halkının insani ihtiyaçlarını karşılamak ve Afganistan’a yardım sağlayan ülkelere destek olmak için 1 milyar avroluk bir destek paketi taahhüt etti.

Sözcü.com.tr

Çıkış: 22:06 – 12 Ekim 2021

İtalya Başbakanı Draghi: Afganistan'daki krizde yetki BM'ye verilmeli

İtalya Başbakanı Mario Draghi’nin başkanlığında Afganistan gündeminin ele alındığı G20 Olağanüstü Liderler Zirvesi sona erdi. Video konferans yöntemiyle gerçekleştirilen zirveye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Joe Biden, Hindistan Başbakanı Narendra Modi ve çok sayıda Avrupalı ​​lider katılırken, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin zirveye katılmadı.

G20 liderleri, toplantının ardından yaptıkları ortak açıklamada, Taliban’ı suç ve terör örgütleriyle mücadele etmeye çağırdı. Gelecekteki insani programların kadınlara ve kızlara odaklanması ve ülkeyi terk etmek isteyen Afganlara güvenli geçiş sağlaması gerektiğini vurguladı.

Zirvenin ardından basın toplantısı düzenleyen Draghi, zirveye katılan liderlerin Birleşmiş Milletler’in (BM) Afganistan’daki insani krize müdahale yetkisi vermesi konusunda anlaştıklarını belirtti. “Afganistan’daki insani acil durumun çok ciddi olduğuna ve durumun daha da kötüye gittiğine dair yaygın bir farkındalık var. “Afganistan terör cenneti olmamalı” dedi.

“ŞU ANDA İLERLEME GÖRMÜYORUZ”

İnsani krizin üstesinden gelmek için Taliban ile temasa geçilmesi gerektiğinin altını çizen Draghi, “Ancak bu onların tanınması anlamına gelmiyor” dedi. Taliban’ın sözleriyle değil eylemleriyle değerlendirileceğini, dünyanın özellikle ülkedeki kadınların durumundan endişe duyduğunu belirten Draghi, “Şu anda herhangi bir ilerleme görmüyoruz” dedi.

Zirvede Afganistan’daki kadın hakları ihlallerinin de gündemde olduğunu belirten Draghi, “Kadınların eğitim hakkı güvence altına alınmalı ve 20 yıl geriye gitmesi engellenmeli” dedi. Draghi, Afganistan’dan ayrılmak isteyenlerden kendilerini sorumlu hissettiklerini ve insani koridorların açılması için çalıştıklarını belirtti.

“ALMANYA TALİBAN’I HENÜZ TANIMAYA HAZIR DEĞİL”

Almanya Başbakanı Angela Merkel ise zirveden sonra yaptığı açıklamada, Almanya’nın Taliban’ın talep ettiği kapsayıcılık standartlarını karşılamadığı için Taliban’ı Afganistan hükümeti olarak tanımaya henüz hazır olmadığını söyledi. Almanya’nın 600 milyon avroluk yardım sözünü yinelediğini ifade eden Merkel, liderlerin Afganistan’daki insani krizle mücadelede BM’nin yetkilendirilmesi konusunda anlaştıklarını yineledi.

ABD’DEN AFGANİSTAN’A DESTEK PAKETİ TAAHHÜDÜ

Zirvede, Avrupa Birliği (AB), Afgan halkının insani ihtiyaçlarını karşılamak ve Afganistan’a yardım sağlayan ülkelere destek olmak için 1 milyar avroluk bir destek paketi taahhüt etti. AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, zirve öncesi sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Afganistan’da büyük insani ve sosyo-ekonomik yıkımı önlemek için elimizden geleni yapmalıyız” ifadelerini kullandı. hızlı bir şekilde yapılmalıdır.

Von der Leyen, “Bugün yaklaşık 1 milyar avroluk Afgan Destek Paketini G20 toplantısında sunacağım. İnsan hakları da dahil olmak üzere Afgan makamlarıyla her türlü ilişkiye ilişkin şartlarımız açıktır. Ancak Afganlar, Taliban’ın eylemlerinin bedelini ödememeli. Destek paketi Afgan halkı ve yardımı sağlayan ülkenin komşuları içindir” dedi.

Von der Leyen’in yardım paketi, sağlık gibi acil ihtiyaçları desteklemek için en az 250 milyon avroluk “ek insani yardım” ve aşılar, barınma ve insan haklarının korunması için ekstra destek ve Afganistan’ın komşularını desteklemek için halihazırda üzerinde anlaşmaya varılan 300 milyon avroyu içeriyor. ve komşular. güvenliği artırmak için fonlar olduğunu duyurdu.

İklim değişikliği, küresel ekonomik toparlanma, yetersiz beslenme ve Covid-19 salgınıyla mücadele konularına odaklanacak resmi G20 Liderler Zirvesi ise 30-31 Ekim tarihlerinde İtalya’nın Roma kentinde yapılacak.

ABD, Orta Amerika ülkelerine 850 milyon dolardan fazla yatırım yapacak ABD, Orta Amerika ülkelerine 850 milyon dolardan fazla yatırım yapacak ABD: Türkiye'de dijital hizmet vergisini kaldırmak için müzakereler devam ediyor ABD ilginizi çekebilir: Türkiye’de dijital hizmet vergisinin kaldırılması için görüşmeler devam ediyor

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz