İspanya, Afgan mültecileri Madrid’e getirdi

3
0

Afganistan’da Madrid yönetimi için çalışan Afganları taşıyan ikinci uçak İspanya’ya vardı. İspanyol hükümetinden bir kaynağın verdiği bilgilere göre mültecileri taşıyan uçak Pakistan’dan geldi.

Kaynak, yaklaşık 160 kişiyi taşıyan uçağın 18:45’te (GMT) Madrid’in dışındaki Madrid-Torrejon Havalimanı’na ulaştığını bildirdi. Resmi kaynaklar, pazartesi günü İspanya’ya varan ilk uçakta da 84 kişinin olduğunu belirtti.

AFP’nin haberine göre İspanya Dışişleri Bakanı Jose Manuel Albares tahliye hazırlıklarının tamamlanması için eylül ayının başlarında Pakistan ve Katar’ı ziyaret etti. İspanyol Bakan haftalar süren hazırlıkları yönetti.

Madrid yönetimi, Taliban’ın Afganistan’da iktidara gelmesi ve Batılı güçlerin ülkeden çekilmesinin ardından çoğu İspanya için çalışan 2 binden fazla Afganı tahliye etti. Ancak Kabil Havalimanı’nda güvenlikten sorumlu son ABD askerlerinin de ülkeyi terk etmesi ile tahliye operasyonları durduruldu.

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, birliğe üye devletleri 10 bin ila 20 bin arasında Afgan mülteciye ev sahipliği yapmaya çağırdı.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz