Irak’ta oy sayımı Şiiler arası iç çatışmayı beraberinde getirdi

5
0

Kredibanka.net – Irak’ta oy sayımı Şiiler arası iç çatışmayı beraberinde getirdi

‘Bir sonraki parlamentoda siyasi blokların ağırlıkları’ üzerine tehditler ve tartışmalarla dolu fırtınalı bir gecenin ardından Irak makamları, 10 Ekim seçimlerinin açıklanan sonuçlarını acilen gözden geçiriyor.

Parti liderleri, petrol fiyatlarını veya ‘Nasdaq’ borsa endeksini izlemeye benzer şekilde, yeni koltukların kaybını veya kazanımını takip ediyor.

Ancak Irak Seçim Komisyonu salonlarından canlı olarak yayınlanan bu takip, Seçim Komisyonu’nun 13 Ekim’de açıkladığı üzere karmaşık ve ayrıntılı oy hesaplama prosedürleri labirentine girdi.

Şarku’l Avsat’a konuşan bir Komisyon yetkilisi “Eldeki bilgisayar sonuçlarının sağlaması yapılacak ve gecikmeli merkeze ulaşan elektronik sonuçlar da seçim bölgelerindeki kayıtlarla eşleştirilecek. Alınan diğer şikayetler ise elle sayılacak” ifadelerini kullandı.

Bu işlemler, tam tersi sonuçlara yol açarsa kaybedenleri kurtarıp kazananlara darbe indirebilir.

Geçen çarşamba sabahı, sonuçlar değiştirilmediyse, yani ‘Fetih Koalisyonu’ kazanmadıysa, gruplardan Seçim Komisyonu ve hükümete yönelik tehditler başlayacak. Hatta ılımlı eski Başbakan Haydar el-İbadi, gece saatlerinde Twitter üzerinden yaptığı bir açıklamada “Akıllı kişi, sabah vaktinden önce kendini düzeltendir” şeklinde mesaj verdi.

Geçtiğimiz saatlerde seçim sonuçları sayımlardaki sağlama işlemleri ile hızla değişiyordu. Öyle ki Maliki bir koltuk kaybetti, Fetih bir koltuk kazandı, bağımsızlar beş koltuk kazandı. Aynı şekilde Sadr da Bağdat’ta bir koltuk kaybetti.

Aynı şekilde gruplar, ‘seçimlerin hileli olduğu’ gerekçesiyle ‘hakkın iadesini’ talep ederken, koltuklardaki hafif kaymalar durmadı.

Fetih’in yenilgisi, silahlı grupları ‘şahinleri’ çağırmaya ve ‘daha genç’ oyuncuları da rafa kaldırmaya iterken, milis grupları zayıflatacağı endişesi baş gösterdi.

Ancak Sadr ile ihtilaf henüz başlamamış olsa da koşullar uyarınca bu durum kaçınılmaz görünürken, seçim sonuçları Şiiler arasında tehlikeli bir eğilime doğru gidiyor.

Iraklı politikacılar, en büyük bloğu oluşturmak ve rızaya dayalı bir başbakan atamak için Sadr ve muhalifleri arasında bir ittifak senaryosu öne sürüyorlar. Çünkü alternatif seçenek Şiiler arasında bir ‘iç savaş’ olacak. Ancak Sadr’ın gelecek dört yıl boyunca Irak’ı şekillendirmek için Sünniler ve Kürtlerle tek başına müzakere etmesine büyük olasılıkla izin verilmeyecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz