İnternette en çok karşılaşılan 6 siber dolandırıcılık yöntemi

26
0

Her yıl Ekim ayı tüm dünyada Siber Güvenlik Farkındalık Ayı olarak kutlanıyor. Koronavirüs nedeniyle internet kullanımının artması ve dolayısıyla dijital hedef sayısının artmasıyla birlikte siber dolandırıcılık da arttı. Laykon Bilişim Operasyon Direktörü Alev Akkoyunlu, Siber Güvenlik Farkındalık Ayı için internette karşılaşılabilecek 6 siber dolandırıcılık yöntemini sıralıyor. uyarır.

Her yıl Ekim ayı tüm dünyada Siber Güvenlik Farkındalık Ayı olarak kutlanıyor. Siber saldırganların her geçen gün saldırı yöntemlerini geliştirdiği dijital dünyada, online bankacılık uygulamalarından sosyal medya hesaplarına kadar birçok alanda saldırılar arttı. Siber Güvenlik Farkındalık Ayı için internette karşılaşılabilecek 6 siber dolandırıcılık yöntemini listelediğini ve kullandığını belirten Laykon Bilişim Operasyon Direktörü Alev Akkoyunlu. İşçileri uyarıyor.

Siber dolandırıcılık, internet üzerinden gerçekleştirilen dolandırıcılık yöntemleridir. Dolandırıcılar, kimlik avı e-postaları, sosyal medya, cep telefonunuzdaki SMS mesajları, sahte teknik destek telefon görüşmeleri, sahte alışveriş siteleri ve daha fazlası gibi sayısız yön. ntem kullanabilirler. Bu tür dolandırıcılığın temel amacı kredi kartı hırsızlığı, kullanıcı giriş ve şifre bilgilerinin ele geçirilmesi ve hatta kimlik hırsızlığıdır. ezik olabilir.

1. Sosyal Medya Dolandırıcılığı: Â Sosyal medya dolandırıcılıkları, haber akışlarınızda göreceğiniz çeşitli gönderilerdir. Tüm bunlar, potansiyel olarak kötü amaçlı yazılım içerebilecek bir bağlantıya tıklamanızı sağlamak için yapılır. Çoğu zaman Twitter’da sponsorlu sahte reklamlarla veya Instagram’da özel bir mesajla karşılaşılabiliyor.

2. Sahte Alışveriş Siteleri: Siber dolandırıcılar, sofistike tasarımlar kullanarak gerçek görünen veya mevcut perakendeci web sitelerini kopyalayan sahte perakendeci web siteleri oluşturabilir ve yayınlayabilir. Sahte alışveriş siteleri, gerçek olamayacak kadar iyi fırsatlar sunabilir. Örneğin popüler giyim markalarını ve pahalı elektronik ürünleri çok düşük fiyatlara bulabilirsiniz.

3. Sosyal Mühendislik Sahtekarlığı:Â Sosyal mühendislik, siber suçluların, kullanıcının hassas bilgilerini ifşa etmesini sağlamak için insandan insana etkileşimi kullanmanın bir yoludur. Sosyal mühendislik, insan doğasına ve duygusal tepkilere dayandığından, saldırganların sizi çevrimiçi ve çevrimdışı olarak kandırmasının birçok yolu vardır. Bu yöntemde ev adresiniz, çocuklarınızın adı, evcil hayvanınız, doğduğunuz şehir gibi bilgiler ilk bakışta zararlıdır.

4. Sahte Telefon Uygulamaları:Â Mobil dolandırıcılık olarak da adlandırılan bu yöntem birçok şekilde olabilir, ancak en yaygın olanı kimlik avı uygulamalarıydı ±r. Bu uygulamalar, tıpkı kimlik avı e-postaları gibi gerçek görünecek şekilde tasarlanmıştır. Tam olarak aynı şeyi yapar, ancak e-postalar yerine kötü amaçlı yazılımlara sahte bir uygulama bulaşır. Telefonunuzda kayıtlı bankacılık uygulamalarından şifreler, fotoğraflar ve bilgiler gibi hassas verileriniz etkilenecektir.

5. Kimlik Avı: Â Günümüzde en yaygın siber dolandırıcılık, kimlik avı saldırılarında, bilgisayar korsanları, yapmaya çalıştıkları kimlik avı e-postaları göndererek kullanıcıları kandırır. Bu e-postalarda, bir siber suçlu, normalde iş yaptığınız veya bir devlet kurumunun bulunduğu güvenilir bir web sitesine giriş yaptığınıza inanmanız için sizi kandırmaya çalışır. işe yarıyor. Bu bir banka, devlet kurumu, sosyal medya hesabınız, çevrimiçi alışveriş sitesi, seyahat sitesi ve daha fazlası olabilir.

6. Beklenmeyen Ödül Dolandırıcılığı: Bu tür dolandırıcılık, kimlik avı kategorisine girer. E-posta veya metin, büyük miktarda para, egzotik bir yere ücretsiz seyahat veya başka bir büyük ödül kazandığını iddia edebilir. Yolculuğunuzu veya kazancınızı talep etmek için mesaj, yalnızca birkaç küçük ücret ödemeniz gerektiğini söylüyor.

Hibya Haber Ajansı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz