IMF’den Kripto Para Birimlerine Yeşil Işık

5
0

El Salvador’un Bitcoin (BTC) konusundaki kararlarını sert bir şekilde eleştiren Uluslararası Para Fonu (IMF), kripto para birimlerinin küresel finans için tehlike oluşturmadığını açıkladı. Ancak kurum, kripto para piyasasının bir an önce düzenlenmesi için gerekli çalışmaların yapılması gerektiğine inanıyor. 2021 Küresel Finansal İstikrar Raporuna göre IMF, dijital varlıkların henüz bir tehdit oluşturmadığını belirtirken, merkez bankası dijital para birimleri (CBDC) hakkında yorum yapmadı. Ancak istikrarlı kripto para birimlerini inceleyen IMF, bu varlıkları endişeyle takip ettiğini vurguladı.

IMF: Kripto Para Birimleri Henüz Bir Tehdit Değil

Mali konularda küresel otoriteye sahip kurumlar; Kripto para birimleri, stabil kripto para birimleri ve merkez bankası dijital para birimleri üzerinde çalışmalarına devam etmektedir. Avrupa Merkez Bankası, ABD’de finanstan sorumlu kurumlar ve IMF bu konuda en çok görüş belirten kurumlar olarak öne çıkıyor. El Salvador’un Bitcoin’i resmi para birimi ilan etme sürecine dahil olan IMF, ülkenin kararını sert bir şekilde eleştirdi. Kurum, Bitcoin ve kripto para birimlerinin resmi para birimi olarak kullanılmasını eleştirse de bunların varlığından endişe duymuyor.

Ajans, istikrar raporunda, piyasanın sistematik bir tehdit oluşturmadığını, ancak küresel etkiler ve çoğu yargı alanındaki yetersiz operasyonel ve düzenleyici çerçeveler göz önüne alındığında risklerin yakından izlenmesi gerektiğini vurguladı.

IMF geçen hafta gelişmiş ülkelere bir çağrıda bulunarak, blockchain teknolojisine dayalı tüm dijital varlıkların küresel bir standarda oturması gerektiğini açıkladı. Bu sayede piyasada yaşanan bazı endişe verici gelişmelerin geleneksel finans kuruluşlarına bulaşma riskinin azalacağı belirtildi.

Sabit Kripto Para Birimleri Endişesi

Düzenleyiciler, Tether (USDT), Binance USD (BUSD) ve USD Coin (USDC) gibi rezerv bazlı stabilcoinlerin piyasada oluşturabileceği riskleri inceliyor. ABD özellikle Tether’i denetler. Yıllardır rezervleri hakkında net bir açıklama yapmayan Tether, bazı şüpheleri de beraberinde getiriyor. Ancak şu ana kadar Tether ile ilgili gerçek bir sorun yaşanmadı. Ancak kendi dijital para birimlerini basmak isteyen merkez bankaları, ödemeler için başka kripto para birimlerinin kullanılmasını istemiyor.

Ödemelerde kripto para kullanımı, özellikle sermaye takibinde devletleri birbirine bağlıyor. Vergilendirme modellerine çözüm bulmak neredeyse imkansız hale geliyor. Bu nedenle şimdilik kripto para birimlerinden fiat para birimlerine kadar anlık vergilendirme tekliflerinden söz ediliyor. Ancak bu dönüşüm olmadan harcama yapıldığında blockchain ağlarının vergilendirilmesi zorlaşıyor. Bitcoin ve Ethereum (ETH) gibi kripto para birimlerinin ödeme aracı olarak kullanılması son derece nadirdir. Ancak dolar ile aynı şey olan Tether, dünya çapında bir ödeme yöntemi olarak giderek daha popüler hale geliyor.

IMF’den El Salvador’a uyarı

Bitcoin ve altcoin piyasalarını son derece riskli bir yatırım alanı olarak değerlendiren IMF, Bitcoin’in El Salvador tarafından resmi para birimi olarak ilan edilmesinin ülkede yaşayan insanları ekonomik tehlike altına soktuğuna inanıyor. Vatandaşların Bitcoin’e dayalı bir gelir sistemiyle yaşamasının imkansız olduğunu düşünen kurum, piyasada yaşanan bir kriz sonrasında düşük gelirli insanların ekonomilerinin sarsılacağını ve ülkede sorunlar çıkabileceğini belirtiyor.

El Salvador vatandaşlarından bazıları bu kararı sert bir şekilde eleştirdi. Ancak kripto para birimlerini resmi para birimi haline getirmek isteyen yeni ülkeler var. Özellikle kendi ekonomisini yönetmekte zorlanan ülkeler kripto para piyasasını bir kurtuluş olarak görüyor.

sorumluluk reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik iyi niyetle ve genel bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Sitemizden elde edilen bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hareketin riski açıkça kendisine aittir ve site ile hiçbir ilgisi yoktur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz