İç huzur ile birlikte hayata katkı sağlayabilirsiniz

27
0

Ruh sağlığını bu kadar önemli kılan noktalardan birinin de yaşamın geniş bir alanına etkisi olduğu söylenebilir. Ruh sağlığımızı korumanın yollarını öğrenmek ve hayatımız üzerindeki etkilerini fark etmek önemli olsa da ilk yapılması gereken ruh sağlığının ne olduğunu anlamaktır. Bu bağlamda cevaplanması gereken ilk soru bence “Ruh sağlığı nedir?”

Akıl sağlığı nedir?

Ruh sağlığı kavramı günlük konuşmalarımızda, televizyon, radyo gibi kitle iletişim araçlarında ve kitap, dergi, gazete gibi basılı yayınlarda sıklıkla kullandığımız bir kavramdır. Genelde aşina olduğumuz bir kavram olsa da çoğu kişi tam olarak ne anlama geldiğini bilmiyor. Ruh sağlığının aslında psikolojik, sosyal ve duygusal iyiliği içerdiği, düşünce ve davranışlarımızla ilgili olduğu, kısacası stresle başa çıkma şeklimizden ilişkileri nasıl sürdürdüğümüze kadar geniş bir etkiye sahip olduğu söylenebilir. Hayatımızda. Özetle ruh sağlığı, kişinin kendisiyle ve çevresiyle uyumunu artıran ve dolayısıyla yaşam kalitesini doğrudan etkileyen bir kavramdır.

İç huzuru ile dışarıya katkı sağlayabiliriz.

Genel olarak insanlar, aşırı ruh hali değişimleri, enerji kayıpları, aşırı yeme, uykusuzluk ve madde artışı gibi hayatlarının diğer alanlarında olumsuz sonuçlar doğurabilecek veya seçimlerini etkileyebilecek yoğun semptomlarla karşılaşana kadar ruh sağlığını korumanın önemini fark edemeyebilirler. kullanmak. Hayatın birçok alanında olduğu gibi bazı şeyleri yokluğunda fark etmek daha olası olsa da çocukluktan başlayarak insan hayatının tamamını etkileyen bu kavrama daha fazla önem verilmesi gerektiğine inanıyorum. Ruh sağlığımızı korumak, hayatın akışındaki olası stresle başa çıkmak, verimliliğimizi korumak ve kendi potansiyelimizi gerçekleştirmek için hayatımıza olumlu katkılar sağlamanın yanı sıra, yaşamımıza potansiyel katkımızın da önünü açabilir. sosyal olarak içinde yaşadığımız toplum. İnsanlar ancak iç huzuru sağladıkları zaman dışa katkı sağlayabilirler. Duygu, düşünce ve davranışlarımızı bu kadar etkileyen ruh sağlığını korumak, hayattan alacağımız zevkin de en önemli belirleyicilerinden biridir. Düşüncelerimizin çevremizdeki gerçeklikle daha uyumlu olduğu, dolayısıyla duygu ve davranışlarımızın daha gerçekçi ve işlevsel olduğu bir senaryoda yaptığımız seçimlerin ve kuracağımız ilişkilerin daha sağlıklı olacağı söylenebilir. Verdiğimiz kararlardan kurduğumuz ilişkilerin kalitesine, stresle nasıl baş ettiğimizden ne kadar üretken olabileceğimize kadar çok geniş bir yelpazede etkileri olan ruh sağlığının, yaşamdan aldığımız doyumu da artıracağı gerçeğidir. Açıkça görülen. Bu nedenle ruh sağlığımızı korumak ve ruh sağlığımızın bir parçası olan duygusal sağlığımıza dikkat etmek, hayatımıza olumlu katkılar sağlayacak düşünce, duygu ve davranışlarımızı kontrol etmemizi sağlar.

Sosyal medyada oluşturulan profiller gibi hep mutlu muyuz?

Ruh sağlığı kavramından bahsederken duygusal sağlıktan bahsetmemek kavramın tam olarak anlaşılmasına engel oluşturabilir. Duygusal olarak sağlıklı olmak birçok insan tarafından yanlış yorumlanabilir. Günümüzde hem sosyal medyanın hem de diğer medyaların dayattığı sürekli pozitif ve mutlu olma durumu, duygusal olarak sağlıklı olmayı tanımlamıyor. Tüm duyguların bir anlamı vardır ve insanlar duygularının farkında oldukları ölçüde duygusal sağlıklarını korumaya yakındırlar. Stres, öfke ve mutsuzluk gibi olumsuz duyguların farkında olmak ve bunlarla etkili bir şekilde baş edebilmek, duygusal olarak sağlıklı olmanın önemli göstergelerindendir. Aynı zamanda kişinin kendini tanıması ve baş edemeyeceğini düşündüğü noktalarda destek araması duygusal sağlığın göstergesidir. Bu noktada hem içinde yaşadığımız toplumda hem de diğer toplumlarda insanların yardım istemesine engel olan bazı dış etkenlerden söz edilebilir. Ruh sağlığı sorunu olan bireylerin dışlanmaları ve damgalanmaları bu konuda destek talep etmelerine engel olabilmektedir. Ruh sağlığını anlamak ve insan yaşamının bir parçası olduğunun farkına varmak bu konudaki yanlış anlamaların kırılmasına katkı sağlayacaktır. Bu noktada kişilerin hayatın belirli dönemlerinde hemen herkesin ruh sağlığını korumada güçlükler yaşayabileceğini bilmesi gerekir. Ancak unutulmamalıdır ki ‘insan olmak’ fiziksel ve ruhsal sağlık sorunları yaşamayı ve aynı zamanda bunlarla mücadele etmeyi içerir. Yaşadığınız problem veya problemler ne olursa olsun, yalnız değilsiniz. Ruhsal hastalıklar ve sorunlar genel popülasyonda sıklıkla görülse de psikoterapi desteği ile iyileştirilebilmekte ve tamamen iyileştirilebilmektedir.

Hibya Haber Ajansı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz