Hindistan’da kömür krizi yayılıyor

31
0

Hindistan’daki elektrik enerjisi krizi, ülkenin elektriğinin yaklaşık yüzde 70’ini üretmek için kullanılan kömür rezervlerinin azalmasıyla tetikleniyor, petrol rafinerilerinden alüminyum üretimine ve et işlemeye kadar emtia ile ilgili işlerde faaliyeti tehdit ediyor.

Resmi verilere göre elektrik üretim tesislerinde kömür stokları bu hafta ortalama dört güne düştü. Bu süre Ağustos başında 13 gündü.

Üretim tesislerinin yarısından fazlası şu anda kesinti uyarısında ve hükümet altı aylık bir süre boyunca arz sıkıntısı yaşayabilir. hemen yanındadır.

Hindistan’da festival sezonunun Ekim ayı ortasında başlaması nedeniyle Hindistan’daki elektrik talebinin bazı günlerde önemli ölçüde artması bekleniyor.

Bu kriz, Mart ayı sonunda sona eren mali yılda yüzde 7,3’lük eşi görülmemiş bir daralmanın ardından toparlanan Asya’nın üçüncü büyük ekonomisi için de risk oluşturuyor. getiriyor.

Fiyatlarda rekor seviyeler

Hindistan’daki kömür krizi ekonomi için ciddi bir tehdit oluştururken, kömür fiyatlarındaki rekor ivme devam ediyor.

Çarşamba günü, API2 Rotterdam Kömür Vadeli İşlemler Piyasası, Kasım vadeli işlem sözleşmelerinde kömürün ton fiyatını 275$’a çıkararak rekor kırdı.

Koronavirüs salgınına karşı alınan önlemler nedeniyle azalan kömür talebi, ekonomilerin toparlanmaya başlamasıyla arttı.

Avrupa’da arz talep dengesizliği nedeniyle doğalgazın yanı sıra kömür fiyatları da rekor kırmaya devam ediyor.

Geçen yıl kasım kontratlarında ton başına 55 dolar olan kömür fiyatındaki artış yüzde 400’e ulaştı.

Kömür fiyatları son bir ayda yaklaşık yüzde 70 arttı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz